Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Doporučený typ koenzymu Q10 při užívání statinů a neuropatii.

    Dotaz z 9. 3. 2026 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, jaký koenzym Q10 byste doporučila při dlouhodobém užívání statinů a diagnostikované neuropatii? Děkuji
    Mgr. Barbora Jedličková
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Barbora Jedličková

    Dobrý den,

    koenzym Q10 se při dlouhodobém užívání statinů někdy doporučuje jako podpůrný doplněk, protože statiny zasahují do stejné metabolické dráhy, ve které si tělo vytváří i koenzym Q10. Podle některých studií tedy dochází k významnému snižování koncentrace koenzymu Q10, což může být faktor hrající roli při vzniku některých níže uvedených nežádoucích účinků (myopatie, rabdomyolýza, neuropatie). Účinek doplňování CoQ10 při obtížích souvisejících se statiny však není ve vědeckých studiích zcela jednoznačný.

    Pokud jde o výběr mezi ubiquinonem a ubiquinolem (redukovaná, již aktivní forma), nelze říci, že by bylo vědecky jednoznačně prokázáno, že ubiquinol je vždy lepší. Některé studie naznačují, že se může lépe vstřebávat, zvláště u starších lidí, ale jiné studie významný rozdíl nepotvrdily.

    V praxi proto záleží i na tom v jaké formě je přípravek zpracován, zda se jedná o olejovou měkkou kapsli a jaká je kvalita výrobního zpracování. U koenzymu Q10 má totiž léková forma a způsob výroby velký vliv na vstřebávání. Lépe se zvyknou vstřebávat olejové softgely než suché práškové tobolky. Doporučuji ho užívat s jídlem obsahujícím tuk, aby se lépe vstřebal.

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    Barbora Jedličková

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně

    Příbuzné