Jak vybrat monitor dechu?

30. 8. 2024 · 6 minut čtení

Ať už jste příznivci moderních technologií, nebo ne, jednu věc nelze popřít: mohou nám pomoci ohlídat zdraví a bezpečnost našich nejmenších dětí. Jedním z užitečných pomocníků je monitor dechu, který sleduje pravidelnost dýchání dítěte – vaše miminko bude hlídat jako ostříž, i když vy budete právě spát nebo odejdete do vedlejší místnosti. Pokud o monitoru dechu také uvažujete, ale nevíte jistě, jaký vybrat, poradíme vám v tomto článku.

Jak vybrat monitor dechu?

Proč koupit monitor dechu?

Monitory dechu bohužel nejsou oficiální ani neoficiální „prevencí“ obávaného syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). To ovšem nic nemění na tom, že jsou účinným hlídačem toho, že vaše miminko dýchá, takže kdyby se snad s děťátkem mělo něco dít – a nebojte, pravděpodobnost je naštěstí velmi nízká –, dozvíte se to okamžitě a můžete miminku hned poskytnout pomoc.

Je monitor dechu nutný?

Nejmenší děti si neřeknou, když je něco bolí. Dlouho se nedokážou překulit, obzvlášť z bříška na záda. Jejich tělíčka jsou citlivá – i proto se u nich tak důsledně řeší každý kašlík či teplota, nad kterými dospělý mávne rukou. A proto se ve velmi vzácných případech může z různých důvodů stát, že miminko přestane dýchat nebo se špatně otočí a začne se dusit… a na rozdíl od nás dospělých si s tím neporadí. 

Monitor dechu není „nutný“, spousta domácností ho nemá a děti jsou naprosto v pořádku. Argument pro jeho pořízení je ovšem jednoduchý: Existuje určité (byť malé) riziko tragédie a monitor dechu je způsob, jak proti němu neinvazivně a snadno bojovat. Z toho důvodu ho například u obou dcer využíval autor článku.

Jak funguje monitor dechu?

Klasický monitor dechu (alternativy si představíme níže) je vlastně snímač drobných pohybů. Díky tomu přístroj „považuje miminko za dýchající“, protože kdo dýchá, ten se jemně pohybuje. A to je žádoucí stav. Jediný, velmi důležitý úkol monitoru dechu je upozornit hlasitým alarmem rodiče, pokud přestane detekovat jakékoli pohyby dítěte v postýlce.

Monitor tedy nemá a nemůže pomoct například v situaci, kdy by se miminko zakuckalo a házelo sebou v posteli ve snaze se nadechnout nebo kdyby se praštilo do hlavičky o postýlku a brečelo. Těchto problémů byste si snad všimli, pokud jste ve stejné místnosti, a pokud jste jinde, pomohou například dětské chůvičky.

Co je to SIDS?
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je náhlé úmrtí kojence mladšího 1 roku, které nelze vysvětlit po důkladném vyšetřování případu, které zahrnuje pitvu a přezkoumání klinické anamnézy. Syndrom se někdy nazývá smrt v postýlce, protože se obvykle přihodí ve spánku. Ve většině případů se dítě před smrtí jeví naprosto zdravé.

Druhy monitorů dechu

Deskový monitor dechu
Monitor dechu s chůvičkou
Alternativní monitor dechu na plenku či na tělo
Monitor dechu dodá každému rodiči pocit klidu.
S monitorem dechu se pravděpodobně poprvé setkáte již v porodnici na oddělení šestinedělí. O pocit bezpečí nemusíte přijít ani doma.
Upozornění na slabý dech / malý počet nádechů
Grafické znázornění průběhu spánku
Varování, když monitor nezapnete/nevypnete
Propojení s mobilním telefonem
Varování, když se miminko přetočí
Je monitor dechu vhodný pro všechna miminka?
Většina monitorů dechu je vhodná pro miminka od 1 kg hmotnosti. Výbornou službu tak mimo jiné udělají u předčasně narozených miminek.

Často kladené otázky

Do kdy používat monitor dechu?
Hrozí falešné poplachy?
K čemu je více podložek ?
Jaký vybrat monitor dechu pro dvojčata?

Monitory dechu vám pomůžou ohlídat, že je děťátko v pořádku, protože rodiče prostě nemohou nonstop sedět vedle miminka a bez ustání ho pozorovat. Nejde o to, abyste se stresovali riziky, jež jsou naštěstí málo pravděpodobná – nechoďte večer usínat se strachem, že vám miminko přestane dýchat. Pokud ale chcete mít jistotu, že je pod dohledem, a rádi minimalizujete jakákoli rizika, u kterých je to možné, je monitor neobtěžující a relativně dostupný způsob, jak miminko ohlídat.