Když se klubou první zoubky

13. 10. 2020
  • Maminky a děti

Období růstu zoubků je pro většinu dětí i rodičů náročným obdobím. Vyplatí se vědět dopředu, jak celý proces probíhá a jak se vypořádat s bolestivými symptomy provázejícími růst zoubků. U většiny dětí zoubky rostou dle pravidla: věk dítěte v měsících mínus 6, to znamená, že v sedmém měsíci by se měly objevit první zoubky - jedničky atd. Někdy se ale první zoubek objeví již ve 4.měsíci nebo také až v roce. Může se stát, že se na první zoubek čeká ještě déle. Zoubky se vyvíjejí v párech v pořadí: jedna, dva, tři, čtyči, pět. Rodiče mívají i obavy o to, zda jejich miminko vůbec má připravené zoubky v dásních a chtějí po lékařích rentgen. Mějte ale na paměti, že mléčné zoubky jsou připraveny téměř vždy. Vzácné jsou chybějící základy stálých (druhých) zubů.

Čekání na první zoubek

Růst zubů je několikaměsíční proces. První příznaky se často začínají objevovat mezi 2. a 4.měsícem života miminka. Nejčastěji se to projevuje zvýšeným slintáním, případně vodnatou rýmou. Děti jsou neklidné, mohou mít i menší chuť k jídlu. Tento stav obvykle trvá jeden až dva týdny a poté opět na pár měsíců odezní. Jen velmi vzácně se objeví první zoubek bez povšimnutí. První známkou je chrakteristické cinkání lžičky o klubající se zoubek, nicméně tento jev je často doprovázen dalšími více či méně častými příznaky, mezi které patří: slintání, opuchlá nosní sliznice podobající se rýmě, červené tváře či řídká nepříjemně (až kysele) zapáchající stolice.

V tomto období se často objevuje i snížená imunita, výrazem toho může být i zelenožlutý, hustší sekret z nosánku. V této situaci už byste se měli poradit s dětským lékařem. Pro prořezávání zoubků neplatí žádná pravidla, takže pokud dítě trpělo u prvních dvou zoubků, nemusí se to nutně opakovat. U těch dalších mu může být lépe, hůře nebo stejně. Většina dětí si v tomto období hodně sahá do pusinky a rádo cucá tvrdé a chladné předměty, ideálně chladivá kousátka. Důvodem je bolest a svědění dásní. Dásně jsou teplejší než obvykle, oteklé a přecitlivělé na dotek. Zmíněné příznaky se mohou objevovat v různé skladbě a různé intenzitě. Některé děti tímto obdobím proklouznou lehce jen se zvýšenou teplotou, u jiných je průběh těžší i s horečkami.

Jak děťátku pomoci?

A co dělat v této situaci? Jak pomoci děťátku, pokud je neklidné a nechce ani jíst? V první řadě ho k jídlu nenuťte. Tato neochota pramení z bolesti, otoků a nadměrného prokrvení dásní. Nezapomínejte však dítěti dodávat dostatek tekutin. Snažte se mu ulevit a zmírnit jeho trápení, odpoutat pozornost od bolesti a být mu co nejvíce nablízku. Na dásně můžete mazat léčivý gel s místně znecitlivujícím účinkema účinkem proti bolesti, který zmírňuje bolest způsobenou prořezáváním zoubků a přináší rychlé místní znecitlivění s nástupem účinku přibližně 15 minut po aplikaci. Pokud je i po použití gelu dítě stále neklidné a necítí se dobře, je možné podat i léčivé přípravky s účinkem proti bolesti a horečce, např. s obsahem paracetamolu. To oceníte zejména v noci pro lepší spánek. V případě pochybností se vždy raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Období růstu zoubků je náročné pro rodiče i děti. Ale věřte, že za pár dnů se děťátko zklidní, teplota i chuť k jídlu se vrátí do normálu. To znamená, že se zoubky prořezaly přes dásně a vy si opět můžete užívat krásné společné chvíle se svým miminkem.

Články k tématu Když se klubou první zoubky

  • Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.

  • K většině zdravotních obtíží a poranění dochází doma nebo v jeho blízkém okolí. Proto by se v každé domácnosti měla vyskytovat alespoň základní lékárnička, která je potřebná k okamžitému ošetření kteréhokoliv člena rodiny. Onemocní-li dítě, platí toto doporučení dvojnásob. Shánět potřebný přípravek v době, kdy již dítě onemocnělo nebo se zranilo, bývá už pozdě.

  • Co pomůže při vaginální mykóze?

    Co pomůže při vaginální mykóze?

    · 2 minuty čtení

    Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění vaginy a jejím nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Kvasinky jsou součástí běžné mikroflóry a neškodí, dokud se nepřemnoží. Až 75 % žen onemocní alespoň jednou za život vaginální mykózou. U mnoha z nich dochází k tomuto onemocnění opakovaně.