Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

10. 6. 2024 · 4 minuty čtení

Léto je tu a s ním i čas dovolených. Na cestu je potřeba připravit všechny členy domácnosti včetně vašeho mazlíčka. I pro něj je důležité zvládnout cestu v klidu a pohodě. Jak naplánovat a zpříjemnit cestování zvířecí posádce, jaké jsou hlavní zásady pro bezpečnou přepravu i jak si poradit s cestovním stresem domácích mazlíčků, poradíme v našem článku.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

Základní pravidlo na cesty

Metod převážení zvířete je několik, vždy se odvíjí od jeho velikosti. Rozhodně nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nenechávejte zvíře na volno v autě, i když je zrovna dobře naladěné a jedete jenom kousek. Riziko pro vás i pro vašeho mazlíčka je příliš velké.

Související kategorie produktů:

Jak cestovat s kočkami a psy bezpečně?

Tělo volně se pohybujícího pejska střední velikosti při nárazu vyvine sílu až kolem 1 400 kilogramů. To je obvyklá hmotnost samice hrocha. Nejenže by při takové autonehodě pejsek s velkou pravděpodobností přišel o život, ale i samotný jeho náraz zezadu by mohl mít fatální následky pro ostatní. Jakékoliv volně se pohybující těžké předměty v případě autonehody zvyšují pravděpodobnost poranění lidské posádky. Nezabezpečená zvířata v autě představují vážné ohrožení pro sebe i pro ostatní cestující.

I chlupaté flegmatiky, které obvykle nic nerozhází a nechají si hodně líbit, může jízda autem rozrušit. Pak začnou skákat po autě, štěkat, výt nebo vrčet, v případě kočiček škrábat potahy, nebo se pokusí dostat na váš klín. Nikdy nevíte, co se při jízdě stane. Zvenčí do auta doléhá troubení, hluk velkých kamionů, řezavý zvuk motocyklů nebo se stanou různé náhody, třeba že vám na střechu auta spadne ze stromu kaštan a váš mazlíček se lekne. Rozdivočené zvíře pak závažným způsobem odvádí pozornost řidiče. I malá chvilka nepozornosti dokáže způsobit vážnou nehodu.

Pozor pes v autě
Pořiďte si samolepku informující ostatní řidiče, že v autě se nachází také zvířecí pasažér. Samolepky na auto s pejskem (nebo kočičkou) koupíte na větších čerpacích stanicích nebo na internetu.

Jak převážet kočku?

Jejich potenciální kinetická energie se sice nedostává do výše zmíněných „hroších“ rozměrů, ale kočička na volno může mít tendence v afektu skákat po kabině a její drápky mohou ohrozit další pasažéry. Navíc je kočka kvůli svému menšímu a křehčímu tělu zranitelnější, takže případný postroj a přivázání k madlu sice zabrání humbuku ve vozidle, ale kočičku v případě nehody nijak neochrání.

Transportní box
Proutěný koš
Textilní vak
Přepravní batoh

Protože cestování představuje pro většinu zvířátek stres, pár dní před cestou nechte transportní zařízení v blízkosti kočičky, aby si ho mohla očichat, vlézt si do něj, zkrátka přijmout jej za vlastní.

Bezpečnostní postroj pro psa
Bezpečnostní postroj v kombinaci s bezpečnostním pásem zaručí vašemu mazlíčkovi při jízdě maximální bezpečí.

Jak převážet psa?

Jak převážet psa v autě? U malých plemen je vhodnější podobné cestování jako u kočiček, větší plemena zase ocení spíš větší prostor kufru. Malá plemena převážejte stejně jako jejich kočičí kolegyně – zvolte transportní boxy, proutěné koše, textilní tašky nebo batohy. Střední a velká plemena mohou využívat k transportu nejenom kufr, ale třeba i speciální psí vozíky za auto.

Kufr (bez jakýchkoliv úprav)
Kufr s ochrannou mříží
Klec v kufru
Samostatný vozík za auto

Tipy pro komfortní cestování s mazlíčky

I při dodržení všech bezpečnostních opatření může být cesta s pejskem nebo kočičkou náročná, protože poslouchat štěkání nebo tklivé mňoukání, kňourání a vytí páníčkům pochopitelně způsobuje psychické vypětí. Nikdo z nás nechce, aby mazlíček jízdou autem trpěl.

 • Dbejte na střídmé nakrmení před jízdou. Volte lehká jídla (pokud krmíte BARF) nebo menší porci granulí.
 • Prostor, kde bude zvíře cestovat, adekvátně zastiňte. Ideální jsou stínítka na přísavky, která pořídíte na internetu, ale i na větších čerpacích stanicích, případně ve větších supermarketech.
 • Dělejte pravidelné zastávky, nechte zvíře proběhnout, vykonat potřebu, napít se, trošku si pohrát. Nebo naopak, pokud zvíře spí, jeďte v kuse.

Zklidnění při cestování

V lékárnách Dr. Max a v našem e-shopu najdete uklidňující preparáty například od značek Woykoff nebo Alavis. Při cestování s vašimi mazlíčky se může hodit také také speciální veterinární lékárnička.

Články k tématu Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

 • Blechy u psa

  Blechy u psa

  · 6 minut čtení
  Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
 • Blechy u kočky

  Blechy u kočky

  · 7 minut čtení
  Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
 • Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

  Jak bezpečně vytáhnout psovi klíště?

  · 9 minut čtení
  Aktivita klíšťat je s příchodem jara na vrcholu a proto přinášíme pár tipů, co dělat, když váš pes během procházky klíště chytne. Jak klíště ze srsti správně vyndat a jak psa před tímto parazitem ochránit? Více si přečtěte v našem novém článku.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora