Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

7. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.Pes při nehodě = letící hroch

Tělo volně se pohybujícího pejska střední velikosti při nárazu vyvine sílu až kolem 1 400 kilogramů. To je obvyklá hmotnost samice hrocha. Nejenže by při takové autonehodě pejsek s velkou pravděpodobností přišel o život, ale i samotný jeho náraz zezadu do přední sedačky by mohl mít fatální následky.

Jakékoliv volně se pohybující těžké předměty v případě autonehody zvyšují pravděpodobnost poranění lidské posádky, samozřejmě obzvlášť když se jedná o zvířata. Jestliže nejsou při nehodě nijak chráněna, riziko jejich poranění je vysoké.

I chlupaté flegmatiky, které obvykle nic nerozhází a nechají si hodně líbit, může jízda autem rozrušit. Pak začnou skákat po autě, štěkat, výt nebo vrčet, v případě kočiček škrábat potahy, nebo se pokusí dostat na váš klín. Nikdy nevíte, co se při jízdě stane.

Zvenčí do auta doléhá troubení, hluk velkých kamionů, řezavý zvuk motocyklů nebo se stanou různé náhody, třeba že vám na střechu auta spadne ze stromu kaštan a váš mazlíček se lekne. Rozdivočené zvíře pak závažným způsobem odvádí pozornost řidiče a na silnici stačí malá chvilka nepozornosti a dochází k nehodám.


Jak cestovat s kočkami a psy bezpečně

Metod převážení zvířete je několik, vždy se odvíjí od jeho velikosti. Rozhodně nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nenechávejte zvíře na volno v autě, i když je zrovna dobře naladěné a jedete jenom kousek. Riziko pro vás i pro ně je příliš velké.

Kočky

Jejich potenciální kinetická energie se sice nedostává do výše zmíněných „hroších“ rozměrů, ale kočička na volno může mít tendence v afektu skákat po kabině a její drápky mohou ohrozit další pasažéry. Navíc je kočka kvůli svému menšímu a křehčímu tělu zranitelnější, takže případný postroj a přivázání k madlu sice zabrání humbuku ve vozidle, ale kočičku v případě nehody nijak neochrání.

 • Transportní box je pro kočky určitě nejuniverzálnější možnost. Využijete ho totiž nejenom do auta, ale i do prostředků veřejné dopravy, do letadla či na cestu (po ulici) k veterináři.
 • Proutěný koš je sice zdánlivě méně pevný než plast, ale zase pruží, což může být výhoda. Přírodní materiál je příjemnější a pro většinu lidí také esteticky přijatelnější. Navíc si jej můžete u lokálních košíkářů nechat uplést na zakázku nebo se do jeho výroby pustit sami.
 • Textilní vaky už v dnešní době nejsou látkové pytle, ale spíš cestovní textilní tašky, které mají zpevněné dno a stěny a obvykle mají část z průhledné textilie.
 • Přepravní batohy nejsou tak obvyklé, ale dají se sehnat a jejich výhoda pak spočívá především v možnosti pohodlné pěší přepravy kočičky.

Protože cestování představuje pro většinu zvířátek stres, pár dní před cestou nechte transportní zařízení v blízkosti kočičky, aby si ho mohla očichat, vlézt si do něj, zkrátka přijmout jej za vlastní.


Psi

Jak převážet psa v autě? U malých plemen je vhodnější podobné cestování jako u kočiček, větší plemena zase ocení spíš větší prostor kufru. Malá plemena převážejte stejně jako jejich kočičí kolegyně – zvolte transportní boxy, proutěné koše, textilní tašky nebo batohy. Střední a velká plemena mohou využívat k transportu nejenom kufr, ale třeba i speciální psí vozíky za auto.

 • Kufr (bez ničeho) lze využít, pokud není možné z něj přelézt do prostoru kabiny.
 • Kufr s ochrannou mříží, aby pejsek nemohl dovnitř do kabiny. Mříž do auta pro psa může být kovová, ale i plastová, případně existuje zpevněná síť určená pro převoz pejska.
 • Klec v kufru se zase hodí pro středně velká plemena, zejména tehdy, když v kufru ještě něco vezete a je potřeba ochránit zavazadla před případnou inspekcí nenechavého pejska.
 • Psi mohou jezdit také ve vlastním vozíku za autem. Pokud vám taková přeprava psa přijde nereálná, představte si to podobně, jako když na silnicích vídáte vozík pro přepravu koně. Ten psí zpravidla nemá otevřenou část (jako ten koňský), obvykle se jeho tvar blíží spíše kvádru a má ještě jeden obrovský bonus – na místě potom pejskovi slouží jako kotec. Je to zkrátka takový minikaravan pro psa.

TIP: Určitě používejte samolepky informující ostatní řidiče, že v autě vezete pejska. Samolepky na auto s pejskem (nebo kočičkou?) koupíte na větších čerpacích stanicích nebo na internetu.


Prevence nekomfortního cestování

I při dodržení všech bezpečnostních opatření může být cesta s pejskem nebo kočičkou utrpení, protože poslouchat štěkání nebo tklivé mňoukání, kňourání a vytí páníčkům pochopitelně způsobuje psychické vypětí. Nikdo z nás nechce, aby mazlíček jízdou autem trpěl.

 • Určitě pomůže střídmé nakrmení před jízdou. Volte lehká jídla (pokud krmíte BARF) nebo menší porci granulí.
 • Také prostor, kde bude zvíře cestovat, adekvátně zastiňte. Ideální jsou stínítka na přísavky, která pořídíte na internetu, ale i na větších čerpacích stanicích, případně ve větších supermarketech.
 • Dělejte pravidelné zastávky, nechte zvíře proběhnout, vykonat potřebu, napít se, trošku si pohrát. Nebo naopak pokud zvíře spí, jeďte v kuse.

 V lékárnách Dr.Max a v našem e-shopu najdete uklidňující preparáty například od značek Woykoff nebo Menforsan.

Články k tématu Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

 • Základní péče o srst krátkosrstých plemen

  Základní péče o srst krátkosrstých plemen

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub

  Zdánlivě by měla být péče o srst krátkosrstých plemen snazší a všestranně méně náročná než u plemen dlouhosrstých, není to ale tak úplně pravda. Proč je péče o krátkou srst náročná a jak by měla vypadat alespoň v základní verzi?

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.