Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

7. 4. 2023 · Mgr. Barbora Jedličková · 8 minut čtení

Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr. Max VET.Pes při nehodě = letící hroch

Tělo volně se pohybujícího pejska střední velikosti při nárazu vyvine sílu až kolem 1 400 kilogramů. To je obvyklá hmotnost samice hrocha. Nejenže by při takové autonehodě pejsek s velkou pravděpodobností přišel o život, ale i samotný jeho náraz zezadu do přední sedačky by mohl mít fatální následky.

Jakékoliv volně se pohybující těžké předměty v případě autonehody zvyšují pravděpodobnost poranění lidské posádky, samozřejmě obzvlášť když se jedná o zvířata. Jestliže nejsou při nehodě nijak chráněna, riziko jejich poranění je vysoké.

I chlupaté flegmatiky, které obvykle nic nerozhází a nechají si hodně líbit, může jízda autem rozrušit. Pak začnou skákat po autě, štěkat, výt nebo vrčet, v případě kočiček škrábat potahy, nebo se pokusí dostat na váš klín. Nikdy nevíte, co se při jízdě stane.

Zvenčí do auta doléhá troubení, hluk velkých kamionů, řezavý zvuk motocyklů nebo se stanou různé náhody, třeba že vám na střechu auta spadne ze stromu kaštan a váš mazlíček se lekne. Rozdivočené zvíře pak závažným způsobem odvádí pozornost řidiče a na silnici stačí malá chvilka nepozornosti a dochází k nehodám.


Jak cestovat s kočkami a psy bezpečně

Metod převážení zvířete je několik, vždy se odvíjí od jeho velikosti. Rozhodně nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nenechávejte zvíře na volno v autě, i když je zrovna dobře naladěné a jedete jenom kousek. Riziko pro vás i pro ně je příliš velké.

Jak převážet kočku?

Jejich potenciální kinetická energie se sice nedostává do výše zmíněných „hroších“ rozměrů, ale kočička na volno může mít tendence v afektu skákat po kabině a její drápky mohou ohrozit další pasažéry. Navíc je kočka kvůli svému menšímu a křehčímu tělu zranitelnější, takže případný postroj a přivázání k madlu sice zabrání humbuku ve vozidle, ale kočičku v případě nehody nijak neochrání.

 • Transportní box je pro kočky určitě nejuniverzálnější možnost. Využijete ho totiž nejenom do auta, ale i do prostředků veřejné dopravy, do letadla či na cestu (po ulici) k veterináři.
 • Proutěný koš je sice zdánlivě méně pevný než plast, ale zase pruží, což může být výhoda. Přírodní materiál je příjemnější a pro většinu lidí také esteticky přijatelnější. Navíc si jej můžete u lokálních košíkářů nechat uplést na zakázku nebo se do jeho výroby pustit sami.
 • Textilní vaky už v dnešní době nejsou látkové pytle, ale spíš cestovní textilní tašky, které mají zpevněné dno a stěny a obvykle mají část z průhledné textilie.
 • Přepravní batohy nejsou tak obvyklé, ale dají se sehnat a jejich výhoda pak spočívá především v možnosti pohodlné pěší přepravy kočičky.

Protože cestování představuje pro většinu zvířátek stres, pár dní před cestou nechte transportní zařízení v blízkosti kočičky, aby si ho mohla očichat, vlézt si do něj, zkrátka přijmout jej za vlastní.

Jak převážet psa?

Jak převážet psa v autě? U malých plemen je vhodnější podobné cestování jako u kočiček, větší plemena zase ocení spíš větší prostor kufru. Malá plemena převážejte stejně jako jejich kočičí kolegyně – zvolte transportní boxy, proutěné koše, textilní tašky nebo batohy. Střední a velká plemena mohou využívat k transportu nejenom kufr, ale třeba i speciální psí vozíky za auto.

 • Kufr (bez ničeho) lze využít, pokud není možné z něj přelézt do prostoru kabiny.
 • Kufr s ochrannou mříží, aby pejsek nemohl dovnitř do kabiny. Mříž do auta pro psa může být kovová, ale i plastová, případně existuje zpevněná síť určená pro převoz pejska.
 • Klec v kufru se zase hodí pro středně velká plemena, zejména tehdy, když v kufru ještě něco vezete a je potřeba ochránit zavazadla před případnou inspekcí nenechavého pejska.
 • Psi mohou jezdit také ve vlastním vozíku za autem. Ten psí zpravidla nemá otevřenou část (jako ten koňský), obvykle se jeho tvar blíží spíše kvádru a má ještě jeden obrovský bonus – na místě potom pejskovi slouží jako kotec. Je to zkrátka takový minikaravan pro psa.

TIP: Určitě používejte samolepky informující ostatní řidiče, že v autě vezete pejska. Samolepky na auto s pejskem (nebo kočičkou?) koupíte na větších čerpacích stanicích nebo na internetu.


Prevence nekomfortního cestování

I při dodržení všech bezpečnostních opatření může být cesta s pejskem nebo kočičkou utrpení, protože poslouchat štěkání nebo tklivé mňoukání, kňourání a vytí páníčkům pochopitelně způsobuje psychické vypětí. Nikdo z nás nechce, aby mazlíček jízdou autem trpěl.

 • Určitě pomůže střídmé nakrmení před jízdou. Volte lehká jídla (pokud krmíte BARF) nebo menší porci granulí.
 • Také prostor, kde bude zvíře cestovat, adekvátně zastiňte. Ideální jsou stínítka na přísavky, která pořídíte na internetu, ale i na větších čerpacích stanicích, případně ve větších supermarketech.
 • Dělejte pravidelné zastávky, nechte zvíře proběhnout, vykonat potřebu, napít se, trošku si pohrát. Nebo naopak pokud zvíře spí, jeďte v kuse.

V lékárnách Dr. Max a v našem e-shopu najdete uklidňující preparáty například od značek Woykoff nebo Alavis. Při cestování s vašimi mazlíčky se může hodit také také speciální veterinární lékárnička.

Zklidnění při cestování

Články k tématu Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr. Max.
 • Mezi nejčastější bakteriální infekce u psů patří borelióza, salmonelóza, leptospiróza, stafylokok či kolienteritida, způsobená bakterií E-coli. Účinná je u nich léčba antibiotiky, u některých z nich pak očkování.
 • První pomoc pejskovi zajistíte s dobře vybavenou lékárničkou. Psí lékárnička je odlišná od té lidské, ideální je pořídit domácí i cestovní verzi. Jaká je doporučená výbava lékárničky pro psy? Psí lékárničku si můžete poskládat sami nebo rovnou zakoupit s kompletním obsahem pro ošetření vašeho mazlíčka.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora