Cushingův syndrom – projevy a léčba

2. 8. 2024 · 4 minuty čtení

Cushingův syndrom je onemocnění vyvolané dlouhodobě zvýšenou hladinou hormonu kortizolu v těle. Projevuje se především typickým zvýšením tělesné hmotnosti, tzv. „pavoučí obezitou“ a metabolickými změnami, jako je zvýšený krevní tlak, cukrovka a hyperlipidemie. Co Cushingův syndrom vyvolává, jaké jsou jeho další projevy a jak se léčí, se dozvíte v následujícím článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Cushingův syndrom – projevy a léčba

Co to je Cushingův syndrom?

Cushingův syndrom (či Cushingova nemoc) je onemocnění způsobené dlouhodobě zvýšenou hladinou kortizolu v těle. Kortizol je steroidní hormon produkovaný kůrou nadledvin, který hraje důležitou roli v regulaci metabolismu, imunitních reakcí a stresové odpovědi. Když je hladina kortizolu v těle dlouhodobě příliš vysoká, může dojít k celému souboru změn, které souhrnně označujeme jako Cushingův syndrom.

Jak dostalo toto onemocnění jméno?
Cushingův syndrom je pojmenován podle amerického neurochirurga Harveyho Cushinga (1869 –1939), významného lékaře a průkopníka v oblasti neurochirurgie, který popsal tuto endokrinní poruchu v roce 1932.

Příčiny Cushingova syndromu

Nejčastější příčinou Cushingova syndromu je dlouhodobé užívání kortikosteroidních léků, které jsou předepsány k léčbě chronických zánětlivých nebo autoimunitních onemocnění (astma, revmatoidní artritida, lupus) či k potlačení imunitní odpovědi po transplantaci orgánů. Mezi tyto léky patří např. prednison, prednisolon nebo dexamethason.

Z vnitřních příčin je Cushingův syndrom způsoben nejčastěji nezhoubným nádorem hypofýzy (adenomem), který produkuje nadměrné množství adrenokortikotropního hormonu (ACTH), který stimuluje nadledviny k nadprodukci kortizolu. Také některé nádory mimo hypofýzu mohou produkovat ACTH, což vede ke zvýšené produkci kortizolu (např. některé druhy rakoviny plic).

Vznik Cushingova syndromu mohou vyvolat též přímo nádory nebo hyperplazie nadledvin, které produkují nadměrné množství kortizolu nezávisle na ACTH.

Cushingův syndrom a příznaky

Cushingův syndrom má typické tělesné, metabolické i psychické projevy.

Vzestup hmotnosti – pavoučí obezita
Kožní změny
Řídnutí kostí
Hormonální a sexuální dysfunkce
Úzkosti a deprese

Mezi metabolické příznaky Cushingova syndromu řadíme zvýšenou hladinu cukru v krvi a cukrovku, vysoký krevní tlak a abnormální hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Diagnostika Cushingova syndromu

Diagnózu stanovuje specialista, endokrinolog. K určení diagnózy Cushingova syndromu se kromě posouzení klinických příznaků používá několik testů. Jsou to krevní testy pro zjištění hladiny kortizolu a ACTH, dále vyšetření moči, které spočívá ve 24-hodinovém sběru moči pro měření volného kortizolu. Důležitou roli hrají i zobrazovací metody, tj. CT nebo MRI, pro detekci nádorů na nadledvinách nebo hypofýze.

Léčba Cushingova syndromu

Cushingův syndrom je komplexní onemocnění, které vyžaduje multidisciplinární přístup. U pacientů, u nichž onemocnění souvisí s podáváním léků,  se postupně upravuje jejich dávkování. K dispozici jsou léky k omezení produkce kortizolu. K odstranění nádorů hypofýzy nebo nadledvin se provádí chirurgický zákrok, případně se aplikuje radioterapie či chemoterapie.

Přírodní postupy a změny životního stylu

Přírodní léčba Cushingova syndromu není považována za primární a účinný způsob, jak tuto nemoc zvládnout, protože se jedná o závažné onemocnění způsobené nadměrnou produkcí kortizolu. Léčba musí být řízena lékařem, endokrinologem, a zaměřena na odstranění základní příčiny (např. nádorů) nebo na úpravu dávkování kortikosteroidů.

Některá opatření a přírodní postupy mohou podpořit celkovou pohodu a zdraví pacienta (zdravá a vyvážená stravy, snížení příjmu soli, omezení cukru, fyzická aktivita, techniky zvládání stresu, kvalitní spánek, popř. užívání některých adaptogenů), nenahrazují však lékařskou péči, pouze ji doplňují. 

Cushingův syndrom a alternativní léčba
Před zahájením jakékoli alternativní nebo doplňkové terapie by se pacienti měli poradit se svým lékařem.
Obézní dítě s Cusingovým syndromem
Děti s Cushingovým syndromem jsou typicky obézní a mají opožděný růst.

Cushingův syndrom u dětí

Cushingův syndrom může postihnout i děti, i když je to méně často než u dospělých. Může být způsoben nadměrným užíváním kortikosteroidních léků nebo nádory hypofýzy či nadledvin. Příznaky u dětí zahrnují nadměrné přibývání na váze, zejména v obličeji, krku a břiše, zpomalený růst, snadnou tvorbu modřin a strie, svalovou slabost, vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi a psychiatrické příznaky jako deprese a úzkost. Diagnóza zahrnuje krevní a močové testy pro stanovení hladiny kortizolu a ACTH, dále zobrazovací metody k detekci nádorů. Léčba může zahrnovat úpravu dávkování kortikosteroidů, chirurgické odstranění nádorů, radioterapii nebo léky ke snížení produkce kortizolu. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro minimalizaci dlouhodobých zdravotních komplikací a zdravý růst a vývoj dítěte.             

Jak často postihuje Cushingův syndrom děti ve srovnání s dospělými?
Ačkoli se může vyskytnout u dětí, Cushingův syndrom nejčastěji postihuje dospělé ve věku 25 až 40 let.

Neléčený Cushingův syndrom

Neléčený Cushingův syndrom může mít vážné a život ohrožující následky. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu vede k řadě zdravotních komplikací, včetně kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a zvýšené riziko infarktu, a metabolických poruch, jako je cukrovka a obezita. Zvyšuje se také riziko osteoporózy, což vede k častějším zlomeninám, a svalové slabosti, která ovlivňuje mobilitu. Snížená imunitní funkce zvyšuje náchylnost k infekcím. Běžné jsou nepříjemné kožní problémy jako snadná tvorba modřin a strie. Může dojít ke zhoršení psychických problémů (silné deprese, úzkosti), dále neplodnost u žen a erektilní dysfunkce u mužů. Neléčený Cushingův syndrom znamená výrazné snížení kvality životy, a proto jsou včasná diagnóza a léčba klíčové.


Články k tématu Cushingův syndrom – projevy a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora