Dermatitida psů a koček – projevy a léčba

1. 11. 2022 · Mgr. Barbora Jedličková · 10 minut čtení
 • Vetclub

Začal se váš pejsek nebo kočka častěji drbat nebo si olizovat určité místo na kůži? Pokud ano, měli byste mu kůži pečlivě zkontrolovat, protože příčinou by mohla být dermatitida. Dermatitida znamená zánět kůže. Toto onemocnění je pro zvířata kvůli svědění velmi frustrující a patří také mezi nejčastější příčiny návštěv veterinární ordinace. Co všechno může kožní záněty u zvířat vyvolat, jak se léčí a jak jim předcházet, vám poradíme v následujícím článku.Dermatitida psů a koček – projevy a léčba
Dermatitida patří obecně mezi nejčastější zdravotní problémy psů a koček.

Co je to dermatitida?

Dermatitida neboli zánět kůže trápí stále více psů a koček. Může se jednat pouze o zánět povrchový, kdy je zasažena jen svrchní vrstva kůže, tj. pokožka, anebo hluboký zánět, kdy poškození proniká až do škáry, případně podkožního vaziva. Dermatitida je pro zvířata velmi nepříjemná, jelikož hlavní příčinou je svědění, které vede k neustálému drbání, škrábání a olizování postiženého místa. To s sebou přináší riziko zanesení infekce a rozvoje závažných komplikací. Pokud si tedy všimnete, že se váš mazlíček nápadně často škrábe a olizuje, prohlédněte mu pečlivě kůži a v případě nezvyklých projevů se vydejte pro radu k veterináři.

Projevy dermatitidy u psů a koček

Jak dermatitida u psa nebo kočky vypadá? Pokud postižené místo prohlédnete, objevíte zpravidla zarudlé ložisko, přítomny mohou být pupínky až puchýřky, exsudát (výpotek) nebo strupy. Na kůži se mohou tvořit šupinky a olupovat se. V místě kožního zánětu a v jeho okolí bývá postižena i srst – chlupy jsou nekvalitní, lámou se nebo vypadávají. Kůže je na dotek citlivá a oteklá. Nepříjemné projevy kožního zánětu se nezřídka promítnou i do chování zvířete, které je neklidné, ztrácí chuť k jídlu, nemá dobrou náladu a může se dokonce projevovat i agresivně.


Příčiny dermatitidy u psů a koček

Dermatitida u domácích mazlíčků má celou řadu příčin – vyvolat ji mohou parazité, bakterie, kvasinky, ale také alergie nebo některá celková onemocnění. Infekčnímu zánětu kůže zpravidla předchází mechanické poškození kůže, např. drobné ranky v důsledku poranění. Rizikovým faktorem pro vznik dermatitidy je také koupání ve špinavé vodě. Pokud se jedná o vnější parazity – dermatitida může souviset s přítomností blech, vší, všenek, roztočů nebo klíšťat. I zvířata mohou podobně jako lidé trpět atopickým ekzémem, kdy je narušena kožní bariéra, kůže je výrazné suchá, citlivá a svědí. Kožní projevy může mít i potravinová alergie, resp. alergie na krmivo. Také používání nevhodných mycích prostředků (zpravidla těch určených pro lidi) může u zvířat vyvolat záněty kůže. Dermatitidy někdy bývají příznakem celkových onemocnění, např. poruchy funkce štítné žlázy (hypotyreóza), Cushingovy choroby nebo poruch imunity. Pokud se záněty kůže u zvířete opakují, pak je třeba myslet právě na celkové příčiny. Kožní záněty mohou být i nežádoucím vedlejším účinkem léčby kortikosteroidy.


Typy zánětů kůže u psů

 • Akutní mokvavá dermatitida –  velmi běžnou dermatitidou u psů je tzv. hot spot, což je hluboký, hnisavý zánět kůže, který se projevuje u některých psů opakovaně a především v letním období. Hotspoty jsou charakteristické tím, že si je pes způsobí sám nadměrným škrábáním – příčin je bezpočet, např. stačí zapářka, hmyzí kousnutí, tříska, trn apod. V rozškrábaném místě se potom snadno uchytí bakterie, které vyvolají mokvavý (hnisavý) zánět. Na kůži se náhle objevuje ohraničené, rychle se rozšiřující ložisko. Pokrývá se žlutým lepkavým výpotkem. Hot spoty jsou bolestivé a výrazně psa svědí. Sekret slepuje srst, a pokud se rychle nezahojí, začnou chlupy vypadávat. Hot spoty nejsou nakažlivé. Akutní mokvavá dermatitida častěji postihuje psy s delší srstí a hustou podsadou.

 • Atopická dermatitida u psa – hlavním příznakem atopické dermatitidy je svědění kůže. Jedná se o alergické onemocnění. Pokožka je velmi suchá, citlivá a zarudlá. Atopická dermatitida je geneticky podmíněné onemocnění, kdy přirozená kožní bariéra nefunguje správně, jak má, nadměrně propouští  vodu ven z kůže, což je příčinou vysoušení, a naopak cizorodé a dráždivé látky a alergeny snáze pronikají dovnitř. Práh pro svědění je zároveň nižší než za běžných okolností. U psa, který si svědící kůži neustále škrábe, olizuje a kouše, se na kůži rozvíjejí chronické změny způsobené neustálým poškozováním a drážděním. I v tomto případě hrozí riziko druhotné infekce – kvasinkové či bakteriální.

 • Kvasinková dermatitida u psa – kvasinkový zánět kůže je vyvolán kvasinkami rodu Malassezia. Ty jsou běžnou součásti mikrobiálního osídlení kůže. Pokud se ale přemnoží, vzniká zánět. Hlavním příznakem kvasinkové kožní infekce je svědění, zarudnutí kůže a tvorba voskovitých šupin - lupů. Kůže psa se silně mastí a postižená zvířata mají typický zápach (kvasinkový žluklý). Zánět může být ložiskový nebo celkový, někdy jsou postižená jen drápová lůžka, v tom případě nemocné drápy získávají hnědou barvu. Při chronické kvasinkové infekci kůže hrubne (lichenifikace) a tmavne (hyperpigmentace). Kvasinky ke svému přemnožení potřebují „vhodné“ podmínky. Takové jim zajišťuje kůže vlhká, zapařená, kožní záhyby a především kůže psů trpících zvýšeným mazotokem, bakteriálními záněty kůže a atopickou dermatitidou. U alergických psů může kvasinka působit jako alergen.

 • Hnisavý zánět kůže u psa – hnisavý zánět kůže označujeme také slovem pyodermie (pyos = řecky hnis). Jedná se o záněty vyvolané bakteriemi (stafylokoky, streptokoky, E.coli a další). U psů je nejčastějším původcem stafylokok (Staphylococcus pseudointermedius), který se na kůži dostává z ústní dutiny, ale je i součástí normální flory kůže. Bakteriální záněty kůže jsou většinou druhotné – to znamená, že kůže už je nějakým způsobem narušena (zranění, rozškrábané místo, atopický ekzém, kvasinková infekce) a následně osídlena škodlivými bakteriemi, které vyvolají hnisavý zánět. Rizikovým faktorem pro rozvoj pyodermie je celkové oslabení organismu zvířete.

 • Bleší alergická dermatitida – tento typ dermatitidy se vyskytuje u psů i u koček. Spouštěčem je přecitlivělost na bílkoviny v bleších slinách, na něž zvířecí imunitní systém přehnaně reaguje, a sice alergickou reakcí. Na rozdíl od zablešení, které často zůstane neobjeveno, nebo se jen ze začátku projevuje lehkým drbáním, jsou příznaky alergické dermatitidy mnohem výraznější. Projevuje se neklidem nebo rozrušením, svěděním kůže a později i ztrátou srsti či tvorbou hnisajících ran.

Při dermatitidě je nezbytné zabránit psovi či kočce ve škrábání a olizování postiženého místa.
Zanícenou kůži pomůže při dermatitidě ochránit límec či náhubek.

Léčba dermatitidy u zvířat

Prvním  a jednoduchým krokem, který můžete při podezření na dermatitidu u svého mazlíčka udělat, je zabránit mu ve škrábání a olizování postiženého místa. Podle umístění na těle se k tomu používá límec nebo náhubek. Dalším krokem je konzultace u veterináře. Pro úspěšnou léčbu je zásadní určit příčinu, která dermatitidu vyvolala. Ke stanovení diagnózy mají veterináři k dispozici celou řadu testů – provádí se seškrab z postiženého místa a mikroskopické vyšetření, kultivace ke zjištění původce infekce, histologie, vyšetření krve a další. Při podezření na alergickou příčinu přicházejí ke slovu kožní testy, nebo např. eliminační diety.

V lehčích případech dermatitidy stačí postižené místo ošetřovat lokálně, a to pomocí kožní dezinfekce, speciálních šamponů nebo pěn, které obsahují dezinfekční látky. K dispozici je také celá řada protisvědivých a zklidňujících veterinárních přípravků (hojivé hydrofilní gely, ochranné bandážní spreje, masti na ekzematickou pokožku a další. Pokud se jedná o ložiskovou dermatitidu, je výhodné postižené místo oholit, aby přípravky mohly optimálně působit. V závažnějších případech je zpravidla třeba kombinace lokální a celkové terapie (antibiotika, antimykotika, kortikoidy – podle příčiny). K mírnění svědění se podávají antihistaminika. Silné protisvědivé a protizánětlivé účinky mají kortikosteroidy.


Za kožními problémy zvířat někdy stojí i chyby ve výživě, např. nedostatek esenciálních mastných kyselin, nedostatek biotinu a další vitaminů, zinku nebo celková podvýživa. Poraďte se proto se svým veterinářem o vhodné úpravě jídelníčku vašeho mazlíčka, případně o zařazení doplňkových veterinárních přípravků. U atopické dermatitidy, primárně u potravních alergií, je možné zvíře převést na hypoalergenní krmivo (dermatologická veterinární dieta), u atopie se jedná o doplňkovou terapii, aby se dále tělo neimunizovalo.


Jak předcházet dermatitidě psů a koček

Podle příčin, které záněty kůže u domácích mazlíčků způsobují, lze dobře odvodit i základní kroky prevence. Jejím hlavním pilířem je správná péče o kůži a srst a její pravidelné kontrolování.  Jestliže se zvíře začne častěji drbat, pátrejte po příčině. V případě, že objevíte drobnou ranku, vydezinfikujte ji a ošetřete např. krycím gelem. Ke koupání zvířete používejte speciální veterinární kosmetiku pro psy a kočky, která je uzpůsobena typu kůže vašeho mazlíčka. Chraňte psa nebo kočku před blechami, klíšťaty a dalšími vnějšími parazity pomocí antiparazitárních obojků, pipet či tablet (tablety pro psy/tablety pro kočky). Nedovolte psovi koupat se ve znečištěné vodě. Vybírejte vhodný obojek, neměl by být příliš široký a utažený. Krmte psa nebo kočku kvalitním krmivem, které obsahuje všechny složky potřebné pro dobrý stav kůže a srsti.Články k tématu Dermatitida psů a koček – projevy a léčba

 • Strupy na kůži u psa

  Strupy na kůži u psa

  · 11 minut čtení
  • Vetclub
  Strupy přirozeně chrání kůži psa při hojení. Jejich přítomnost ale také může upozornit na závažnější zdravotní problém, např. alergii, parazity, bakteriální zánět, kvasinkovou infekci nebo dokonce autoimunitní onemocnění. Jak se léčí strupy na kůži psa a jak udržovat srst vašeho mazlíčka zdravou?
 • Jak čistit psovi zuby?

  Jak čistit psovi zuby?

  · 10 minut čtení
  • Vetclub
  Ústní hygiena je pro psy stejně důležitá jako pro lidi. Až 80 % psů postihne do tří let věku nějaká forma zubního onemocnění. Čištění zubů u psa však řada majitelů příliš neřeší, a pokud zuby svému pejskovi čistí, nebývá to pravidelně. Jak udržovat psí zuby a dásně zdravé?
 • Diabetes u zvířat – projevy a léčba

  Diabetes u zvířat – projevy a léčba

  · 9 minut čtení
  • Vetclub
  Stejně jako u lidí je diabetes u zvířat pomocí vhodné léčby zvládnutelný, vyžaduje však včasnou diagnózu a pečlivé dodržování léčby a režimových opatření. Jaké příznaky na cukrovku vašeho psa nebo kočky upozorní a jak konkrétně léčba diabetu probíhá?