Giardie u psa a kočky – příznaky a léčba

25. 10. 2024 · 5 minut čtení

Občasný průjem, který sám odezní, je u psů a koček poměrně běžný. Trvalý průjem však může mít mnoho příčin. Může se jednat například o chronické zánětlivé onemocnění střev, chronickou pankreatitidu nebo může být způsoben mikroskopickým parazitem zvaným giardie. Co konkrétně tento parazit způsobuje, jak se infekce giardiemi přenáší i jak vašemu zvířecímu mazlíčkovi pomoci, vám poradíme na následujících řádcích.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Giardie u psa a kočky – příznaky a léčba

Co je to giardie?

Giardie je jednobuněčný parazit, který způsobuje střevní infekci u psů a koček známou jako giardióza. Psi a kočky se mohou giardiemi nakazit z vody, půdy, potravy nebo předmětů kontaminovaných výkaly. Zvířata se mohou nakazit také pozřením kořisti, která byla tímto parazitem infikována.

Související kategorie produktů

Jak probíhá nákaza?

Parazit giardia má dvě stádia. Cysty jsou odolnou formou parazita, která je zodpovědná za přenos. Když cysta přejde do střeva, přemění se v aktivní stadium, které se nazývá trofozoit. Trofozoit se přichytí na stěnu střeva, parazituje (vstřebává živiny) a množí se. Mechanicky poškozuje epitelové buňky střeva, čímž narušuje trávení, způsobuje zapáchající průjem a brání vstřebávání živin. Toto stadium není infekční a nemůže přežít mimo hostitelské zvíře. Několik dní po infekci se cysty giardií uvolňují do prostředí ve výkalech a jsou okamžitě infekční. Již několik pozřených cyst může způsobit infekci. Cysty mohou v chladném a vlhkém prostředí přežívat týdny až měsíce.

Může se giardiózou nakazit i kočka, která nechodí ven?
Ano, i domácí kočka, která vůbec nechodí ven, se může nakazit, a sice chycením a sežráním mouchy, která vletí do domu. Mouchy totiž fungují jako pasivní přenašeči, když se v jejich střevech a na končetinách nacházejí infekční stadia parazita.

Příznaky giardie u psa

Infekce giardiemi se nemusí vždy projevit typickými příznaky. Mnoho psů vypadá na pohled zdravě, nebo mají jen občasné obtíže. Nejčastějším příznakem je silně zapáchající průjem. Konzistence stolice může být od měkké až po vodnatou, často má nazelenalou barvu a občas obsahuje krev. Nakažení psi mohou mít také nadměrné množství hlenu ve stolici. Průjem se však může objevovat i nepravidelně, s většími přestávkami. Ve většině případů se nevyskytuje horečka, ale pes může být méně aktivní nebo dokonce letargický. Mezi příznaky giardiózy u psů patří také nepříjemně páchnoucí větry nebo snížená chuť k jídlu. Vzhledem k tomu, že infekce přetrvává i několik týdnů, může pes hubnout a u štěňat může docházet ke zpomalení růstu. Časté zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci. Onemocnění obvykle neohrožuje život, pokud není imunitní systém psa nezralý (štěně) nebo oslabený (starší nebo chronicky nemocní psi).

Kočky v útulku jsou obecně k infekci giardiózou náchylnější.
Giardie jsou častější například u koček z útulků, kde je vyšší koncentrace zvířat.

Příznaky giardie u kočky

U zdravých dospělých koček je toto onemocnění poměrně vzácné. Častěji se vyskytuje u koťat, oslabených dospělých koček, v chovech koček, v obchodech se zvířaty nebo v útulcích. U koček se může objevit průjem, zvracení, hubnutí, odmítání potravy a méně aktivní chování. Příznaky giardiózy jsou tedy stejné jako u psů, ale často jsou méně výrazné nebo může být infekce zcela bez příznaků.

Kdy vyhledat pomoc veterinárního lékaře?
Veterinární pomoc je třeba vyhledat, pokud průjem trvá déle než 3 dny nebo s přestávkami déle než 2 týdny, váš pes nebo kočka opakovaně zvrací, je apatický/á a odmítá vodu a potravu či pokud vykazuje známky nemoci a zároveň se léčí s jiným, chronickým onemocněním. Návštěva veterináře je také namístě v případě, že se příznaky nemoci objeví u koťat, štěňat nebo starších psů či koček.

Jak se giardie diagnostikuje?

Infekci giardiemi je velmi obtížné diagnostikovat. Často je zaměňována s jinými infekcemi a stejně tak dochází k chybné diagnóze v důsledku toho, že cysty jsou vylučovány z trávicího traktu přerušovaně. Ne všechny výkaly tedy musí obsahovat giardie. Po nákaze trvá 5 až 12 dní u psů nebo 5 až 16 dní u koček, než se giardie objeví ve stolici. Při podezření na infekci giardiemi veterinární lékař nejprve provede klinické vyšetření a zhodnotí příznaky, které vaše zvíře trápí. Veterinární lékař také často doporučí vyšetření krve, aby posoudil celkový zdravotní stav zvířete. Samotná diagnóza giardií se nejčastěji stanoví ze vzorku stolice. Vzorky se obvykle odebírají několikrát během dvou až tří dní, aby se zamezilo falešně negativnímu výsledku. Vzorky stolice laboratoř vyšetřuje metodou flotace. Flotační test využívá rozdílu hustoty roztoku a cyst giardií. Cysty jsou obvykle lehčí než roztok síranu zinečnatého, což jim umožňuje vyplavat na povrch. Příležitostně mohou být parazité pod mikroskopem viditelní na přímém nátěru trusu. Existují také rychlé imunologické testy, které zjišťují přítomnost antigenu giardií ve stolici.

Léčba giardie

Během čekání na výsledky může veterinář doporučit lehce stravitelné krmivo, které pomůže snížit četnost řídké stolice během léčby. Pokud je zvíře dehydratované, podává se intravenózní léčba k rehydrataci a úpravě nerovnováhy elektrolytů.  Prospěšná jsou též probiotika a prebiotika, která pomohou obnovit střevní mikroflóru.

Nejběžnější léčbou giardií je širokospektré anthelmintikum (přípravek proti parazitům) s účinnou látkou fenbendazol (Panacur, Caniverm), které se podává denně po dobu 3 až 5 dnů a v případě potřeby se podávání opakuje. Používá se také antibiotikum a antiprotozoální lék (proti jednobuněčným organismům) metronidazol, podávaný denně po dobu 7 až 10 dnů. V některých případech, kdy průjem nereaguje na léčbu jedním z těchto léků, se používají oba léky současně. Všechna zvířata by měla být znovu vyšetřena na přítomnost giardií 2 až 4 týdny po léčbě. Někteří psi nebo kočky mohou vyžadovat opakovanou léčbu.

Vzhledem k tomu, že cysty, které se dostanou do prostředí výkaly infikovaného psa nebo kočky, mohou způsobit opětovnou infekci, je nutné zvíře během léčby alespoň jednou vykoupat.

Úklid a likvidace cyst
Důležitým opatřením je co nejdříve dezinfikovat místa, kde zvíře odpočívá, vyčistit/vyprat pelíšek a vyhodit výkaly. Cysty nepřežijí mráz a bod varu trvající 10 minut. Cysty giardií jsou náchylné k vysychání, proto udržujte domov v co největším suchu.

Často kladené otázky

Je giardie přenosná na člověka?

Jaká je inkubační doba?

Jak dlouho se léčí giardie?


Články k tématu Giardie u psa a kočky – příznaky a léčba

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Upozornění