Hárání: Co se přesně děje, kdy, jak a proč

7. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Odborně říje, lidově hárání, je období, kdy fenka menstruuje a následně je připravena ke krytí. Co je krytí? Pohlavní styk psa a feny. Kdy přesně fenka může zabřeznout, tedy otěhotnět, a jak tomu může chovatel pomoct, nebo naopak zabránit?Psí perioda

Tak jak to tedy je. U lidí přichází plodné dny (ovulace) zhruba 14 až 21 dní od prvního dne menstruace, kdy perioda trvá 28 dní.

U pejsků perioda trvá 3–18 měsíců, podle velikosti plemene, a 3. až 9. den od začátku krvácení přichází tzv. plodné dny, tedy ovulace, a to dokonce několik ovulací v řadě.

Opět velmi záleží na plemeni, délka trvání různých fází psího cyklu se liší podle velikosti, resp. plemene fenky.


Psí cyklus má různé fáze?

Ano, je to tak. Představte si to tak, že jeden běžný měsíc v životě ženy, se u fenek smrskne na jednu „smršť“ jednou za čtvrt roku až rok a půl, opět podle plemene.

 1. Proestrus
  Nástup krvácení, markantně zvětšená zevní část vulvy, psi projevují zvýšený zájem, fena je odhání.

 2. Estrus
  Změna výtoku v hlenovitý, vulva je stále zvětšená, psi projevují zvýšený zájem, fena aktivně vyhledává psí společnost a proaktivně spolupracuje na pohlavním styku.

 3. Metestrus
  Výtok i otok vulvy pozvolna mizí, fenka prožívá bouřlivé hormonální změny (vylučuje se progesteron, bez ohledu na to, zda fena zabřezla = otěhotněla, či nikoliv), fáze trvá 9–12 týdnů.
 4. Anestrus
  Fáze odpočinku, fena nemá žádné vnější znaky hárání, hladiny hormonů jsou v normálu. Délka trvání se liší podle plemene, konkrétně od několika týdnů až po 1 rok.

Fenka má tedy plodné dny ve druhé fázi cyklu, v estru. Který den od začátku hárání to přesně je, se však liší podle konkrétního plemene, ale i mezi jednotlivými příslušnicemi stejného plemene.

 


Puberta a přechod, jak to je?

Hárání se rovněž mění v čase. První hárání přichází u menších plemenkolem 6. měsíce věku, u velkých plemen naopak až zhruba ve 2. roce života. To úplně první hárání navíc může být specifické, tzv. tiché. Probíhá tak, že veškeré hormonální změny se dějí, ale vnější znaky chybí. Vulva není zvětšená a chybí jakýkoliv výtok. Přitom je možné, že fena je již plodná. Typicky se tiché první hárání objevuje u plemen bígl, kokršpaněl, stafford nebo pinč. Méně obvyklé, ale také fyziologické, tedy normální, je u mladých fen tzv. přerušovaná říje, kdy se po první fázi hárání zničehonic ukončí a začne zase až za několik dní či týdnů, a to rovnou druhou fází.

Přechod, menopauza tak, jak ji známe u lidí, se u pejsků nevyskytuje. Fenky hárají až do konce života. Ve stáří psa se však může cyklus prodlužovat a též u menších plemen může k hárání docházet jen jednou za rok.

Pokud se u dospělé fenky hárání vytratí, jedná se obvykle o příznak onemocnění a je nutné poradit se s ošetřujícím veterinářem zvířete.


A co hárací potřeby?

U menších a trpasličích plemen téměř nejsou třeba. Krvácivý výtok v proestru se omezuje na kapky, které většinou fenka ihned očistí. Střední a zejména velká plemena, navíc pokud pobývají v domácnosti člověka, už takovou hygienickou ochranu rozhodně potřebují. Jinak je bohužel hárající fenka nechtěně schopná poznamenat veškeré vybavení bytu, přičemž krev nepatří ke skvrnám, které se čistí právě snadno.

Na trhu je naštěstí k dispozici široký výběr háracích kalhotek. Představte si je podobně jako dětské plenky, které někteří chovatelé také používají, zejména pokud velikost pejska přibližně odpovídá. Hárací kalhotky jsou poměrně spolehlivé a zvládnou zabezpečit i fenky, které žijí v domácnosti, proti nechtěnému znečištění okolí.

Populační politika

Ano, i na to musí chovatelé myslet. Fenky procházející fází estru mají zájem o pohlavní styk a je velká pravděpodobnost zabřeznutí. Pokud zatím o štěňata nestojíte, musíte svou psí dámu pečlivě hlídat.

 • Choďte na procházky mimo tradiční doby venčení, tedy v době, kdy je venku méně psů.
 • Na větších plochách, zejména na venkově, nepouštějte fenku na volno.
 • Zpozorujete-li pejska v přítomnosti Vaší fenky, okamžitě zakročte. S povelem „sedni!“ se postavte za záda své fenky a snažte se přivolat páníčka druhého psa, případně s fenkou na obojku odejděte.

Pozor: Hárací kalhotky nezabrání pohlavnímu styku, nespoléhejte na ně jako na „pás cudnosti“.

Pokud naopak o štěňátka stojíte a hledáte ideální den ke krytí, pak je klíčové rozeznat první den proestru, tedy pečlivě sledovat zduření vulvy. To je totiž nejspolehlivější ukazatel, krvácivý výtok se může dostavit později. Od prvního dne proestru potom spočítejte počet dní, který se udává u Vašeho plemene.

Články k tématu Hárání: Co se přesně děje, kdy, jak a proč

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...