Jak na drobná poranění zvířete

8. 3. 2021 · 3 minuty čtení

Psi i kočky se mohou v přírodě škrábnout o větev, daleko častěji ale utrpí drobná poranění, když strkají čumáček, kam nemají, šmejdí, něco hledají nebo se snaží něco ukořistit. Pokud rozsah zranění není velký, nejspíš zvládnete první pomoc i následnou léčbu sami, tedy za předpokladu, že můžete vyloučit kontaminaci rány silným biologickým nebo toxickým materiálem. Jak správně postupovat při drobných poraněních zvířat?

Oděrky a škrábance

I tato nezávažná povrchová zranění mohou vypadat hrozivě. Sedřená kůže s krvavými kapičkami působí intenzivní bolest. Ostatně i my lidé to sami dobře známe.

 1. Prohlédněte ránu a pokuste se ujistit se, že jsou zranění jen povrchová.
 2. Pokud krev nevytéká a nepozorujete znečištění, nechte kapičky krve na povrchu kůže zaschnout a vytvořit stroupky.
 3. Pokud je v ráně znečištění, ránu opatrně omyjte vodou a použijte lékařskou dezinfekci, jódovou tinkturu nebo dezinfekční sprej, klidně stejný, jako máte v lékárničce na vaše vlastní zranění, například Septonex.
 4. Vytéká-li krev, rána je nejspíš hlubší a zvolte jiný postup.

Hlubší rány

Rány řezného nebo bodného charakteru si bohužel „umí“ přivodit také sama zvířata. Co si budeme povídat, i lidi se zvládnou zmrzačit, ani neví jak.

Jakmile zranění zjistíte, hledejte odpověď na 3 otázky:

Jaký předmět zranění způsobil?
Pokud odpověď zní: Něco kovového, silně znečištěného či přímo toxického, nebo něco s viditelnou biologickou stopou jiného tvora, raději ihned zvíře odvezte do nejbližší veterinární ambulance.

V jaké oblasti se zranění nachází?
Hlava, krk nebo spodní část bříškajsou při zranění více riziková. Ať už z důvodu drah důležitých tepen, nebo blízkých orgánů. Je-li zasažena některá z výše uvedených oblastí, okamžitě navštivte nejbližší veterinární ambulanci. I končetiny jsou samozřejmě důležité, ale jen zřídka ohrozí zranění končetiny zvíře bezprostředně na životě.

Kolik krve a jaké z rány vytéká
Nechceme Vás děsit, ale je třeba to napsat narovinu, abyste v případě krize věděli. Vytéká-li z rány hustá tmavá krev, často v pulzujícím intervalu, byla zasažena tepna a je zle. Krvácení se snažte tlakem zastavit a okamžitě jeďte na nejbližší veterinární ambulanci. Vidíte-li cihlově červenou krev, nelze pochopitelně tvrdit, že je vždy vše v pořádku, ale s velkou pravděpodobností Vás nečeká souboj s časem o holý život zvířete.


Mírné krvácení

Pokud rozsah zranění není velký, nejspíš zvládnete první pomoc i následnou léčbu sami. Ovšem za předpokladu, že můžete vyloučit kontaminaci rány silným biologickým nebo toxickým materiálem.

Není-li krvácení intenzivní, nezastavujte jej při první kapce, odtékající krev ránu čistí. Následně očistěte okolí rány čímkoliv čistým, jen dejte pozor na papírové kapesníky, mají nepříjemný zvyk se v namočeném stavu trhat a zůstat v ráně. Pro jistotu se vždy pokuste ránu dezinfikovat, běžnou lékařskou dezinfekcí, kterou používáte i u vlastních zranění. Pokud nemáte po ruce dezinfekci, použijte čirý alkohol. Pokud není třeba stáhnout rozevřenou ránu ani nehrozí další znečištění, klidně ponechte místo zranění volně dýchat bez zalepení.

I při méně závažných zraněních někdy nastávají chvíle, kdy je pomoc zvěrolékaře nezbytná. Zejména pokud v ráně uvízl předmět a pokud si nejste jisti odpověďmi na výše uvedené 3 otázky.

Silné krvácení – první pomoc

Upřímně Vám přejeme, abyste níže uvedené kroky nikdy nemuseli absolvovat.

Intenzivní, zpravidla tepenné krvácení je nezbytné zastavit tlakem na ránu. Pokud je to možné, vydezinfikujte si ruce a použijte sterilní gázu. Ne vždy je to možné. Pak alespoň utrhněte kus čisté látky z vlastního oblečení a pevně ovažte ránu. Snažte se zvíře uklidnit, ale držte je při vědomí. Okamžitě jeďte do nejbližší veterinární ambulance. Každé zranění bolí a každé zranění vyděsí Vás i zvíře. Přesto si dovolíme malé uklidnění. Dost často rány vypadají hůř, než jaké ve skutečnosti jsou. Přejeme vám, ať se Vám nehody vyhýbají velkým obloukem.

Články k tématu Jak na drobná poranění zvířete

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Výhody a nevýhody kastrace

  · 3 minuty čtení

  Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi velmi citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky. Vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, se dočtete v tomto článku.

 • Vitamíny pro pejsky

  Vitamíny pro pejsky

  · 5 minut čtení

  Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?

 • Jak funguje imunita u zvířat

  Jak funguje imunita u zvířat

  · 4 minuty čtení

  Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.