Jak pečovat o srst Vašeho mazlíčka?

30. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Liší se péče o srst koček a psů a jakou úpravu srsti volit u různých psích plemen? Odpovědi na otázky, jaký má být poměr šamponů, frekvence koupelí nebo jak teplá má být voda, přinášíme v novém článku.Co všechno zahrnuje důkladná péče o kůži a srst?

Například u koček se chovatel péčí o srst příliš zabývat nemusí. Pokud je kočka zdravá, o svou srst přirozeně pečuje sama. Stav srsti kočky je naopak vynikajícím indikátorem zdravotního stavu zvířete a při viditelném zanedbání srsti je nezbytné se ihned zaměřit na jeho projevy, pátrat po příčinách a případně se poradit se zvěrolékařem. I vzorně chované kočky se mohou nakazit parazity nebo trpět kožním onemocněním.

I některá krátkosrstá plemena psů vyžadují stran péče o kůži a srst méně pozornosti. Naopak dlouhosrstá plemena a obecně zvířata, která žijí převážně venku, vyžadují opravdu každodenní péči.

Jak je zřejmé, univerzální recept neexistuje, neboť neexistuje univerzální plemeno „pes“. Přesto je možné obecně shrnout zásady správné péče o srst zvířete.


 Koupání


Koupání zvířete má dvě strany mince. Důkladná očista kůže a srsti je klíčová pro prevenci kožních onemocnění i parazitů, ale časté mytí šamponem můženarušit přirozenou kožní bariéru a učinit tak kůži zvířete křehčí a zranitelnější. Další věcí je případné prochladnutí zvířete po koupeli, což může být zejména u dlouhosrstých plemen poměrně častá komplikace.

Pokud srst a kůže zvířete nejsou vyloženě znečištěné, měla by se koupel provádět pouze čistou vodou (vlažnou, nikdy ne horkou). Při silném znečištění, případně jednou za delší časový úsek, jako je například čtvrtletí, umyjte psa šamponem, eventuálně kondicionérem. Veškeré použité přípravky by měly být určeny výhradně pro psy, nejlépe pro typ srsti zvířete nebo pro konkrétní rasu.

Zejména v zimních měsících je pak otázkou fénování srsti psa. Vždy nastavte foukání chladným vzduchem, aby nedošlo k vysušení pokožky a jejímu možnému dalšímu poškození. Z pohledu prevence nachlazení je však fénování srsti správným počinem.


Kartáčování

Srst každého zvířete, koček i psů, se pravidelně obměňuje, v závislosti na rase s vyšší či nižší rychlostí a intenzitou.

Pravidelné kartáčování ale významně pomáhá zbavit srst prachu, mechanických nečistot i odumřelých chlupů. Při absenci kartáčování srst začíná plstnatět, drží se v ní více prachu a nečistot a vytváří se tak ideální prostředí pro rozmnožení cizopasníků.

Kartáčování rovněž pomůže chovateli efektivně odhalit možnou parazitickou nákazu nebo dermatologické onemocnění. V neposlední řadě je pravidelně kartáčovaná srst vizuálně krásná. Zde více než jindy platí, že krása je jenom důkaz zdraví. 

Samostatnou kapitolou je pak trimování, česky se mu říká vytrhávání. Jakkoliv zní tato metoda brutálně, při správném provedení není pro zvíře bolestivá. Jedná se o odstraňování vrchních chlupů, které jsou již zralé (odumřelé) a jejichž odstraněním se udělá místo pro nově narostlé chlupy. Trimování se provádí buď ve speciálním salonu na úpravu psí srsti, nebo doma speciálním trimovacím kartáčem. Před prvním trimováním se můžete o správné technice poradit se svým veterinářem.


Zastřihování

Zejména u plemen, jejichž srst je šlechtěním určena k zastřihování, jako jsou například pudlové, ale i menší rasy, případně u zvířat s delší kudrnatou srstí, je téměř nezbytné srst uměle krátit. Přerostlá srst má tendenci vytvářet cucky a dredy a takové útvary jsou opět živnou půdou pro parazity a infekce. Chovatel by měl vždy v intervalech odpovídajících potřebám konkrétního typu srsti dbát o pravidelné a pečlivé zastřižení.

 

Články k tématu Jak pečovat o srst Vašeho mazlíčka?

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 9 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora