Jak pečovat o srst Vašeho mazlíčka?

30. 4. 2021 · 3 minuty čtení

Liší se péče o srst koček a psů a jakou úpravu srsti volit u různých psích plemen? Odpovědi na otázky, jaký má být poměr šamponů, frekvence koupelí nebo jak teplá má být voda, přinášíme v novém článku.


Co všechno zahrnuje důkladná péče o kůži a srst?

Například u koček se chovatel péčí o srst příliš zabývat nemusí. Pokud je kočka zdravá, o svou srst přirozeně pečuje sama. Stav srsti kočky je naopak vynikajícím indikátorem zdravotního stavu zvířete a při viditelném zanedbání srsti je nezbytné se ihned zaměřit na jeho projevy, pátrat po příčinách a případně se poradit se zvěrolékařem. I vzorně chované kočky se mohou nakazit parazity nebo trpět kožním onemocněním.

I některá krátkosrstá plemena psů vyžadují stran péče o kůži a srst méně pozornosti. Naopak dlouhosrstá plemena a obecně zvířata, která žijí převážně venku, vyžadují opravdu každodenní péči.

Jak je zřejmé, univerzální recept neexistuje, neboť neexistuje univerzální plemeno „pes“. Přesto je možné obecně shrnout zásady správné péče o srst zvířete.


 Koupání


Koupání zvířete má dvě strany mince. Důkladná očista kůže a srsti je klíčová pro prevenci kožních onemocnění i parazitů, ale časté mytí šamponem můženarušit přirozenou kožní bariéru a učinit tak kůži zvířete křehčí a zranitelnější. Další věcí je případné prochladnutí zvířete po koupeli, což může být zejména u dlouhosrstých plemen poměrně častá komplikace.

Pokud srst a kůže zvířete nejsou vyloženě znečištěné, měla by se koupel provádět pouze čistou vodou (vlažnou, nikdy ne horkou). Při silném znečištění, případně jednou za delší časový úsek, jako je například čtvrtletí, umyjte psa šamponem, eventuálně kondicionérem. Veškeré použité přípravky by měly být určeny výhradně pro psy, nejlépe pro typ srsti zvířete nebo pro konkrétní rasu.

Zejména v zimních měsících je pak otázkou fénování srsti psa. Vždy nastavte foukání chladným vzduchem, aby nedošlo k vysušení pokožky a jejímu možnému dalšímu poškození. Z pohledu prevence nachlazení je však fénování srsti správným počinem.


Kartáčování

Srst každého zvířete, koček i psů, se pravidelně obměňuje, v závislosti na rase s vyšší či nižší rychlostí a intenzitou.

Pravidelné kartáčování ale významně pomáhá zbavit srst prachu, mechanických nečistot i odumřelých chlupů. Při absenci kartáčování srst začíná plstnatět, drží se v ní více prachu a nečistot a vytváří se tak ideální prostředí pro rozmnožení cizopasníků.

Kartáčování rovněž pomůže chovateli efektivně odhalit možnou parazitickou nákazu nebo dermatologické onemocnění. V neposlední řadě je pravidelně kartáčovaná srst vizuálně krásná. Zde více než jindy platí, že krása je jenom důkaz zdraví. 

Samostatnou kapitolou je pak trimování, česky se mu říká vytrhávání. Jakkoliv zní tato metoda brutálně, při správném provedení není pro zvíře bolestivá. Jedná se o odstraňování vrchních chlupů, které jsou již zralé (odumřelé) a jejichž odstraněním se udělá místo pro nově narostlé chlupy. Trimování se provádí buď ve speciálním salonu na úpravu psí srsti, nebo doma speciálním trimovacím kartáčem. Před prvním trimováním se můžete o správné technice poradit se svým veterinářem.


Zastřihování

Zejména u plemen, jejichž srst je šlechtěním určena k zastřihování, jako jsou například pudlové, ale i menší rasy, případně u zvířat s delší kudrnatou srstí, je téměř nezbytné srst uměle krátit. Přerostlá srst má tendenci vytvářet cucky a dredy a takové útvary jsou opět živnou půdou pro parazity a infekce. Chovatel by měl vždy v intervalech odpovídajících potřebám konkrétního typu srsti dbát o pravidelné a pečlivé zastřižení.

 

Články k tématu Jak pečovat o srst Vašeho mazlíčka?

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Výhody a nevýhody kastrace

  · 3 minuty čtení

  Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi velmi citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky. Vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, se dočtete v tomto článku.

 • Vitamíny pro pejsky

  Vitamíny pro pejsky

  · 5 minut čtení

  Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?

 • Jak funguje imunita u zvířat

  Jak funguje imunita u zvířat

  · 4 minuty čtení

  Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.