Kočičí rýma

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky a jak můžete svému mazlíčkovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.Kočičí rýma

Infekce horních cest dýchacích u kočky, lidově označované jako „kočičí rýma“, mohou být způsobeny různými bakteriemi (mykoplazmata, chlamydie) nebo viry (herpesvirus, kalicivirus, nejčastěji jejich kombinací), podobně jako je tomu u lidské rýmy. Příznaky a závažnost tohoto vysoce nakažlivého onemocnění se mohou lišit. Je proto důležité pečlivě sledovat stav zvířete, zvláště pokud se jedná o velmi mladou nebo naopak starší kočku. Rozvinutí klinických příznaků a jejich závažnost závisí i na stavu imunitního systému daného jedince – mladá, starší nebo imunitně oslabená zvířata jsou náchylnější.

Kočičí rýma a její příznaky

První příznaky kočičí rýmy, které mohou být u kočky patrné, jsou červené, slzící oči a pšíkání. Dalšími symptomy, které se objevují do 24 hodin nebo kdykoliv po prvních příznacích, jsou rýma, nadměrné pšíkání, vznik vředů v tlamě, občasný kašel, horečka a ucpaný nos, který kočku nutí dýchat s otevřenými ústy. U koček se vyskytuje ztráta chuti k jídlu, apatie, únava a nechuť k pohybu. Nachlazení u koček obvykle trvá jeden až čtyři týdny v závislosti na tom, jak rychle je zahájena léčba a které patogeny se na rýmě podílejí. U mykoplazmat je terapie 1 týden, po vymizení klinických příznaků většinou min. 4 týdny.


Jak léčit rýmu u kočky?

Pokud jsou příznaky mírné, může stačit stimulace imunity. Obranyschopnost svého mazlíčka můžete podpořit doplňky stravy s obsahem vitaminu Cnebo lysinu. Důležitý je klidový režim, dostatek tekutin a teplo. Pokud kočka odmítá potravu, snažte se jí nabídnout oblíbené a voňavé konzervy. Ucpaný nos se doporučuje otírat pomocí vatového tamponu namočeného v teplé vodě. Zarudlé a slzící oči můžete uklidnit aplikací fyziologického roztoku na gázových čtvercích.

V případě vážnějších příznaků je nutné vyhledat odbornou pomoc a navštívit veterináře, který předepíše antibiotika, antiflogistika, lokální terapii očí a jiné.

Po prodělané kočičí rýmě zůstanou některé kočky přenašeči, což znamená, že nemají žádné příznaky, ale potenciálně mohou infikovat jiné kočky. V některých případech, kdy dojde k poškození jemné nosní sliznice, může onemocnění přejít do chronické rýmy.

Vhodnou prevencí je očkování proti některým patogenům, které rýmu způsobují. Kočka by také neměla být vystavována příliš nízkým venkovním teplotám. Mezi další preventivní kroky patří omezení kontaktu s infikovanými kočkami a také karanténa po vstupu nového jedince do domácnosti.


Kočičí rýma u koťat

Koťata ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém, a proto jsou pro ně některá onemocnění horních cest dýchacích komplikovaná a mohou vést až k zápalu plic. Koťata získávají protilátky od svých matek, s přibývajícím věkem se však množství protilátek snižuje a je nutné koťátka vakcinovat. Vakcinace je možná od osmého týdne a je třeba ji pravidelně obnovovat.

Kočičí rýma a přenos na člověka

Kočičí rýma není pro člověka většinou nebezpečná ani nakažlivá. Viry jsou zpravidla vysoce druhově specifické a nepřežijí v jiném hostiteli. Nemoc je však snadno přenosná mezi kočkami a nevyhýbá se ani kočkám chovaným v bytě. Šíří se prostřednictvím kapének (pšíkáním), ale také kontaktem s kontaminovanými chovatelskými potřebami (misky, škrabadla, pelíšky), a proto se doporučuje dbát zvýšené hygieny.

Články k tématu Kočičí rýma

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.