Přeskočit na hlavní obsah

Metabolický syndrom – příčiny a léčba

5. 3. 2025 · 7 minut čtení

Slyšeli jste již o metabolickém syndromu? Jedná se o soubor rizikových faktorů, které souvisí s vyšším rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a dalších onemocnění. Týká se každého pátého dospělého člověka v České republice. Jak se pozná, komu nejvíce hrozí a jak mu předcházet?

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Metabolický syndrom – příčiny a léčba

Co je to metabolický syndrom?

Metabolický syndrom je soubor několika příznaků či stavů, které prokazatelně zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky 2. typu a dalších závažných až život ohrožujících onemocnění. Metabolický syndrom vzniká kombinací obezity, inzulinové rezistence a nezdravého životního stylu. Mezi hlavní příznaky patří zvýšený obvod pasu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevního cukru, zvýšené triglyceridy a nízká hladina HDL cholesterolu.

Související kategorie produktů:

Příznaky metabolického syndromu

Metabolický syndrom zahrnuje pět hlavních příznaků:

Abdominální obezita (centrální obezita)
Zvýšená hladina triglyceridů
Nízký HDL-cholesterol
Zvýšený krevní tlak
Zvýšená hladina krevního cukru
Víte, že?
Při včasné diagnóze je možné metabolický syndrom zvrátit pomocí úpravy životního stylu.

Metabolický syndrom se neprojevuje náhle, rozvíjí se postupně a příznaky nebývají nijak výrazné – o to důležitější je o nich vědět. Mezi možné prvotní projevy patří: únava a nedostatek energie, přibírání na váze, zejména v oblasti břicha, častější pocit hladu a žízně. Tělesnou hmotnost a krevní tlak si můžete bez problému hlídat sami, ostatní parametry se pomocí krevních testů běžně kontrolují během preventivních prohlídek u praktického lékaře. Na ty byste měli chodit každé dva roky.

Metabolický syndrom – rizikové hodnoty

Jaká jsou přesná diagnostická kritéria pro metabolický syndrom? Metabolický syndrom je diagnostikován při přítomnosti alespoň tří z následujících pěti kritérií:

Abdominální obezita: obvod pasu u mužů > 94 cm, u žen > 80 cm.

Zvýšená hladina triglyceridů: > 1,7 mmol/l

Nízký HDL-cholesterol: u mužů < 1 mmol/l, u žen < 1,3 mmol/l

Zvýšený krevní tlak: > 130/85 mmHg

Zvýšená glykémie nalačno: > 5,6 mmol

Obezita je rizikový faktor pro rozvoj metabolického syndromu.
I sebemenší snížení hmotnosti může snížit riziko metabolického syndromu.

Příčiny metabolického syndromu

Metabolický syndrom se vyvíjí v důsledku kombinace genetických predispozic a nezdravého životního stylu. Mezi hlavní příčiny patří:

Nevhodná strava
Fyzická neaktivita
Obezita
Chronický stres
Genetika
Věk
Kolik lidí má metabolický syndrom?
Prevalence metabolického syndromu v Evropě se pohybuje mezi 25–30 % dospělé populace. V České republice je odhadována přibližně na 20 %, což představuje významnou zátěž pro systém veřejného zdravotního pojištění. Je ještě třeba poznamenat, že prevalence se zvyšuje s věkem a u starších věkových skupin může dosahovat až dvojnásobku.

Léčba metabolického syndromu

Změna životního stylu při metabolickém syndromu

Prvním krokem při diagnostikovaném metabolickém syndromu je vždy změna životního stylu. Dodržujte proto tyto základní zásady:

Upravte jídelníček
Pravidelně se hýbejte
Omezte stres
Kontrolujte svou hmotnost
Omezte alkohol a kouření

Dieta při metabolickém syndromu

Vzhledem k tomu, jak důležitá je při metabolickém syndromu úprava jídelníčku, podívejme se na ni podrobněji. Strava osob s metabolickým syndromem by měla být lehká a co nejkvalitnější.

Jak změnit jídelní návyky?
Co nejčastěji si vařte doma z čerstvých surovin, abyste měli přehled o tom, co jíte. Jednoduchý tip pro odlehčení jídelníčku je prohodit na talíři poměr přílohy a zeleniny.
Omezte konzumaci živočišných tuků a přidaného cukru
Snižte příjem soli a slazených nápojů
Upřednostňujte celozrnné výrobky, dbejte na dostatek zeleniny
Používejte zdravé tuky
Jezte častěji (tučné) ryby
Do jídelníčku zařaďte také potraviny bohaté na probiotika a prebiotika

Metabolický syndrom je závažný, ale často podceňovaný problém. Včasné rozpoznání a změna životního stylu mohou významně snížit riziko jeho komplikací. Prevence je klíčová – zdravá strava, pohyb a vyhýbání se stresu pomohou vyhnout se mnoha zdravotním nepříjemnostem, jen je třeba začít se změnami včas, optimálně dříve, než se objeví první příznaky.

Zdravá výživa

Články k tématu Metabolický syndrom – příčiny a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora

Upozornění