Metabolický syndrom – příčiny a léčba
Slyšeli jste již o metabolickém syndromu? Jedná se o soubor rizikových faktorů, které souvisí s vyšším rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a dalších onemocnění. Týká se každého pátého dospělého člověka v České republice. Jak se pozná, komu nejvíce hrozí a jak mu předcházet?

Obsah článku
Obsah článku
Co je to metabolický syndrom?
Metabolický syndrom je soubor několika příznaků či stavů, které prokazatelně zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky 2. typu a dalších závažných až život ohrožujících onemocnění. Metabolický syndrom vzniká kombinací obezity, inzulinové rezistence a nezdravého životního stylu. Mezi hlavní příznaky patří zvýšený obvod pasu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevního cukru, zvýšené triglyceridy a nízká hladina HDL cholesterolu.
Související kategorie produktů:
Příznaky metabolického syndromu
Metabolický syndrom zahrnuje pět hlavních příznaků:
Metabolický syndrom se neprojevuje náhle, rozvíjí se postupně a příznaky nebývají nijak výrazné – o to důležitější je o nich vědět. Mezi možné prvotní projevy patří: únava a nedostatek energie, přibírání na váze, zejména v oblasti břicha, častější pocit hladu a žízně. Tělesnou hmotnost a krevní tlak si můžete bez problému hlídat sami, ostatní parametry se pomocí krevních testů běžně kontrolují během preventivních prohlídek u praktického lékaře. Na ty byste měli chodit každé dva roky.
Metabolický syndrom – rizikové hodnoty
Jaká jsou přesná diagnostická kritéria pro metabolický syndrom? Metabolický syndrom je diagnostikován při přítomnosti alespoň tří z následujících pěti kritérií:
Abdominální obezita: obvod pasu u mužů > 94 cm, u žen > 80 cm.
Zvýšená hladina triglyceridů: > 1,7 mmol/l
Nízký HDL-cholesterol: u mužů < 1 mmol/l, u žen < 1,3 mmol/l
Zvýšený krevní tlak: > 130/85 mmHg
Zvýšená glykémie nalačno: > 5,6 mmol

Příčiny metabolického syndromu
Metabolický syndrom se vyvíjí v důsledku kombinace genetických predispozic a nezdravého životního stylu. Mezi hlavní příčiny patří:
Léčba metabolického syndromu
Změna životního stylu při metabolickém syndromu
Prvním krokem při diagnostikovaném metabolickém syndromu je vždy změna životního stylu. Dodržujte proto tyto základní zásady:
Dieta při metabolickém syndromu
Vzhledem k tomu, jak důležitá je při metabolickém syndromu úprava jídelníčku, podívejme se na ni podrobněji. Strava osob s metabolickým syndromem by měla být lehká a co nejkvalitnější.
Metabolický syndrom je závažný, ale často podceňovaný problém. Včasné rozpoznání a změna životního stylu mohou významně snížit riziko jeho komplikací. Prevence je klíčová – zdravá strava, pohyb a vyhýbání se stresu pomohou vyhnout se mnoha zdravotním nepříjemnostem, jen je třeba začít se změnami včas, optimálně dříve, než se objeví první příznaky.