Péče o oči pejsků

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Uslzené či zarudlé oči, povytažená vnitřní víčka či hnisavý výtok z očí jsou některé z běžných potíží, které umí psy a jejich chovatele potrápit. Dnes jsme se zaměřili na příčiny různých podobných projevů i jejich možnou souvislost s alergií.Co platí vždy

Jakmile zpozorujete změny na oku zvířete nebo jakýkoliv z níže popsaných příznaků, ihned zahajte zvýšená hygienická opatření. Nejdříve oční okolí opatrně očistěte namočeným vatovým tamponkem a oči (vždy obě, byť příznaky jsou patrné jen na jednom) vykapejte běžnými volně prodejnými očními kapkami určenými pro psy, případně borovou vodou. Očistu opakujte i několikrát denně v závislosti na rychlosti obnovy obtíží. Pokud ani při opakovaném šetrném a důkladném čištění očí nedochází ke zlepšení (tedy například se nevyplaví nečistoty, které oko dráždily a byly příčinou potíží), ihned si domluvte návštěvu u ošetřujícího zvěrolékaře Vašeho pejska.


1. Uslzené oči
Váš pes nepláče, nic jako pláč na základě emocí pejskové ani neumí, byť jinak jsou na emoce odborníci, a proto je tolik milujeme. Uslzené oči bez dalších projevů většinou způsobuje mechanická nečistota. Velmi často je to zcela banální důvod – přerostlé nebo zkroucené chloupky, které dráždí povrch oka a nutí k trvalé zvýšené sekreci slz. Vzácnějším, ale rovněž možným vysvětlením je tzv. syndrom suchého oka, kterým častěji trpí velká plemena s velkýma očima jako německé dogy, ale například i rasy s vystouplými očními bulvami, jako kokršpanělé nebo mopsíci. Co s tím? Pokud slzení přetrvává i po důkladné úpravě možných překážejících chloupků v očním okolí, je nezbytné poradit se na dalším postupu s ošetřujícím zvěrolékařem.

2. Povytažená vnitřní víčka
U některých plemen je vnitřní neboli třetí víčko viditelnější než u jiných a je zapotřebí důkladně nastudovat, jaký je zdravý vzhled očí pejska Vaší rasy. Pokud však pozorujete změnu polohy vnitřního víčka, zdá se vám povytažené, odchlípnuté, mění-li barvu či strukturu, většinou jsou takové změny příznakem onemocnění. Jedinou výjimku tvoří mechanické podráždění, kdy z horního či spodního víčka roste řasa „dovnitř“, což je i pro zkušené chovatele někdy těžké rozpoznat. Tehdy stačí šetrné odstranění pinzetou, ale i to může být spíš práce pro zvěrolékaře než pro chovatele.

Změny na třetím víčku mohou bohužel indikovat celou řadu vážných onemocnění. Některá z nich mohou být vrozená, přesto se projeví až postupem času. Další potíže může způsobit odchlípnuté třetí víčko, jež odhaluje citlivou spojivku, která je následně extrémně náchylná k zánětům, ale i k fyzickému poranění. Například baseti však mají víčka tímto způsobem odchlípnutá přirozeně, proto je vždy důležité porovnávat stav očí se specifikacemi plemene. U kříženců pak mohou tyto genetické pozůstatky působit četné „plané poplachy“, ale naopak i vážnější zdravotní komplikace. Co s tím? Po vyloučení přirozeného projevu plemene je nejjistější navštívit zvěrolékaře, do doby návštěvy ordinace se doporučuje používat alespoň základní oční kapky určené pro psy k dostatečné hygieně oka. Ty můžete koupit v lékárnách Dr.Max bez receptu.


3. Zarudlé oči
Oko, oční víčka i oční okolí jsou navíc i „oblíbeným“ místem pro několik druhů bakterií a plísní, které zpravidla doprovází velmi silné zarudnutí, zvýšená citlivost oka a někdy i zhoršené vidění. Zde je naprosto nezbytná konzultace se zvěrolékařem a mezitím zvýšená hygiena oka, nejlépe volně prodejnými kapkami do očí, které zpomalí množení bakterií, a tedy i postup onemocnění.

Volně prodejné kapky však infekci nevyléčí a je nezbytné absolvovat léčbu doporučenou zvěrolékařem, zpravidla s antibiotickými očními kapkami, případně vnitřně užívanými antibiotiky.


4. Výtok, hnisavý výtok
Přesná specifikace takového výtoku z očí je nelehká záležitost. Jednak se může lišit i mezi jednotlivými rasami a rovněž svou texturou či barvou. Ani pozorný chovatel neurčí podle typu výtoku diagnózu, a proto je vždy nezbytné navštívit zvěrolékaře.

Výtok z oka dokonce ani nemusí být příznakem choroby, někdy stačí pobyt ve vysoce prašném prostředí, nebo dokonce na poli v okamžiku, kdy plodiny kvetou (typicky řepka) a hutná zakalená sraženina se může objevit i v oku zcela zdravého pejska, přičemž jde skutečně pouze o směs slz a mechanických nečistot. Někdy může oko výtokem reagovat i na alergii, ačkoliv u psů jsou častějšími projevy alergie kýchání, nadměrné škrábání srsti, tření o zem, svědění uší, otoky v obličejové části nebo průjem či zvracení. Velmi záleží na druhu alergie a dávce alergenu, jíž je pejsek vystaven.

Výtok je typický pro klasickou konjuktivitidu neboli zánět spojivek, tak jak jej známe i z lidské medicíny, ať už je infekce zavlečena do oka „špínou“, kdy například pes zuřivě hrabe v zemi, nahází si hlínu do oka a pak si ji ještě rozmaže packou (stejně tak jako se to stává lidem, často dětem, které si do oka sahají špinavýma rukama), nebo nakažením od jiného zvířete, které právě zánětem spojivek trpí (většinou se to stává u psů, kteří žijí v jedné domácnosti). Další, vzácnější nemoci, které může signalizovat výtok z oka, jsou některá z autoimunitních onemocnění, ale například i některé choroby kůže.

Zajímá Vás, co všechno má vliv na kvalitu srsti Vašeho pejska? Více v článku zde

Články k tématu Péče o oči pejsků

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...