Průjem u pejsků

2. 2. 2021 · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Psi trpí průjmovými onemocněními bohužel poměrně často. Týká se to mimo jiné jejich velké záliby všechno očichat, olíznout a nejlépe i rovnou sežrat. Příčin ale může být více. Jak průjem léčit a jak mu předcházet, si můžete přečíst v novém článku.


Příčiny

Nejčastější příčinou průjmu u psů je požití nevhodné stravy. Počínající plíseň, hniloba, ale také třeba jen vyšší dávka potraviny, která nadýmá. I pejskové navíc mohou trpět různými potravinovými intolerancemi a alergiemi, které bývají příčinou průjmu. A stejně jako u lidí i u pejsků se může průjem objevit také psychosomaticky, tedy z příčin, které souvisí s psychikou. Spouštěčem bývá například stres, změna prostředí, traumatická zkušenost nebo ztráta páníčka.

Na druhou stranu jednorázová vodnatá stolice ještě není důvodem k panice. Spíš pejska nadále bedlivě pozorujte, a pokud se vodnatá stolice objeví znovu týž den, pak zahajte níže popsaná opatření.

Obecné zásady prevence průjmových onemocnění:

 • Udržujte hygienu psího pelíšku/kotce.
 • Zamezte přístupu pejska k lidskému jídlu a k odpadkům.
 • Pravidelně odčervujte a aplikujte antiparazitika.
 • Nenechávejte psa jíst výkaly – ani cizí, ani vlastní.
 • Pravidelně myjte misku na pití a každý den dávejte čerstvou vodu.
 • Dopřejte pejskovi dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Léčba průjmu

Ať už příčinu zjistíte, nebo ne, je potřeba průjem rychle řešit. Způsobuje totiž akutní dehydrataci a zejména u menších plemen a štěňat může mít fatální následky.

 • Nepodávejte stravu
  Trávicí trakt zvířete se potřebuje vyčistit, odpočinout si a nabrat síly k regeneraci. Další potrava by jej pouze zatížila. U menších plemen dodržte hladovku nejméně 12 hodin, u středních a větších klidně 24 hodin. To však platí pouze u dospělých psů, ohledně štěňátka raději vždy kontaktujte veterináře.

 • Co nejvíce tekutin po malých dávkách
  Převařenou či kojeneckou vodu, případně slabý heřmánkový čaj, který má přirozeně antiseptické účinky, podávejte pejskovi několikrát do hodiny, stačí vždy menší dávka. V žádném případě nepodávejte mléko nebo snad colu, což někdy může pomoci u lidí.

 • Po 12/24 hodinách první, dietní jídlo
  Dietní granule nebo vařená kuřecí prsa s rýží a mrkví. Opravdu začínejte velmi lehce a nabídněte pejskovi spíš menší porci. Nemusíte mít obavy, že bude trpět hladem. Myslete na to, že ho zasytí jen to, co v sobě udrží, a i dietní strava při velkém množství podráždí trávicí trakt.

Kdy vyrazit k veterináři

Pokud se k průjmu přidává zvracení, horečka či apatie, okamžitě vyrazte do nejbližší veterinární ambulance. Průjem může být průvodním znakem i velmi vážných infekcí a chorob, namátkou jmenujme zánětlivá onemocnění střev, selhání jater či ledvin, onkologická onemocnění trávicího traktu, záněty vnitřních orgánů, typicky slinivky nebo žlučníku, či různé typy gastroenteritid.


Dlouhodobá prevence průjmových onemocnění

Vždy je zapotřebí vyloučit skutečně závažné příčiny. Pak už stačí jen pokusit se posílit osídlení střev a kondici (a odolnost) celého trávicího traktu. Po odeznění akutních obtíží posilujte střevní mikroflóru mléčnými výrobky, například nízkotučným nebo polotučným tvarohem. Následně můžete nasadit probiotika určená pro zvířata.

Trápí Vašeho mazlíčka zápach z tlamy? Může se jednat i o zdravotní problém. Jak zjistit, o co se jedná a jak pejskovi pomoct, najdete v našem článku zde. 

Články k tématu Průjem u pejsků

 • Jde urychlit línání?

  Jde urychlit línání?

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub

  Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale Váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?

 • Vitamíny pro pejsky

  Vitamíny pro pejsky

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?

 • Jak funguje imunita u zvířat

  Jak funguje imunita u zvířat

  · 4 minuty čtení
  • Vetclub

  Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.