Průjem u pejsků

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Psi trpí průjmovými onemocněními bohužel poměrně často. Týká se to mimo jiné jejich velké záliby všechno očichat, olíznout a nejlépe i rovnou sežrat. Příčin ale může být více. Jak průjem léčit a jak mu předcházet, si můžete přečíst v novém článku.Příčiny

Nejčastější příčinou průjmu u psů je požití nevhodné stravy. Počínající plíseň, hniloba, ale také třeba jen vyšší dávka potraviny, která nadýmá. I pejskové navíc mohou trpět různými potravinovými intolerancemi a alergiemi, které bývají příčinou průjmu. A stejně jako u lidí i u pejsků se může průjem objevit také psychosomaticky, tedy z příčin, které souvisí s psychikou. Spouštěčem bývá například stres, změna prostředí, traumatická zkušenost nebo ztráta páníčka.

Na druhou stranu jednorázová vodnatá stolice ještě není důvodem k panice. Spíš pejska nadále bedlivě pozorujte, a pokud se vodnatá stolice objeví znovu týž den, pak zahajte níže popsaná opatření.

Obecné zásady prevence průjmových onemocnění:

 • Udržujte hygienu psího pelíšku/kotce.
 • Zamezte přístupu pejska k lidskému jídlu a k odpadkům.
 • Pravidelně odčervujte a aplikujte antiparazitika.
 • Nenechávejte psa jíst výkaly – ani cizí, ani vlastní.
 • Pravidelně myjte misku na pití a každý den dávejte čerstvou vodu.
 • Dopřejte pejskovi dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Léčba průjmu

Ať už příčinu zjistíte, nebo ne, je potřeba průjem rychle řešit. Způsobuje totiž akutní dehydrataci a zejména u menších plemen a štěňat může mít fatální následky.

 • Nepodávejte stravu
  Trávicí trakt zvířete se potřebuje vyčistit, odpočinout si a nabrat síly k regeneraci. Další potrava by jej pouze zatížila. U menších plemen dodržte hladovku nejméně 12 hodin, u středních a větších klidně 24 hodin. To však platí pouze u dospělých psů, ohledně štěňátka raději vždy kontaktujte veterináře.

 • Co nejvíce tekutin po malých dávkách
  Převařenou či kojeneckou vodu, případně slabý heřmánkový čaj, který má přirozeně antiseptické účinky, podávejte pejskovi několikrát do hodiny, stačí vždy menší dávka. V žádném případě nepodávejte mléko nebo snad colu, což někdy může pomoci u lidí.

 • Po 12/24 hodinách první, dietní jídlo
  Dietní granule nebo vařená kuřecí prsa s rýží a mrkví. Opravdu začínejte velmi lehce a nabídněte pejskovi spíš menší porci. Nemusíte mít obavy, že bude trpět hladem. Myslete na to, že ho zasytí jen to, co v sobě udrží, a i dietní strava při velkém množství podráždí trávicí trakt.

Kdy vyrazit k veterináři

Pokud se k průjmu přidává zvracení, horečka či apatie, okamžitě vyrazte do nejbližší veterinární ambulance. Průjem může být průvodním znakem i velmi vážných infekcí a chorob, namátkou jmenujme zánětlivá onemocnění střev, selhání jater či ledvin, onkologická onemocnění trávicího traktu, záněty vnitřních orgánů, typicky slinivky nebo žlučníku, či různé typy gastroenteritid.


Dlouhodobá prevence průjmových onemocnění

Vždy je zapotřebí vyloučit skutečně závažné příčiny. Pak už stačí jen pokusit se posílit osídlení střev a kondici (a odolnost) celého trávicího traktu. Po odeznění akutních obtíží posilujte střevní mikroflóru mléčnými výrobky, například nízkotučným nebo polotučným tvarohem. Následně můžete nasadit probiotika určená pro zvířata.

Trápí Vašeho mazlíčka zápach z tlamy? Může se jednat i o zdravotní problém. Jak zjistit, o co se jedná a jak pejskovi pomoct, najdete v našem článku zde. 

Články k tématu Průjem u pejsků

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.