Třes u psa

26. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Třes u psa může mít velmi jednoduchou příčinu – příliš mnoho vzrušení nebo naopak třeba strach z bouřky či ohňostroje. Každý zodpovědný chovatel by měl ale znát i další důvody, proč se pes třese. Více si přečtěte v našem novém článku.Třes u psa může mít řadu příčin, od chladného prostředí po zdravotní problém.
Třes u psa bývá často reakcí na chladné prostředí.

Můj pes se třese – co za tím stojí?

Psi využívají řeč těla pro komunikaci mnohem častěji, efektivněji a lépe než lidé. Snaží se nám tak sdělit různé informace: své pocity, rozpoložení, ale i bolest nebo obavy. Třes u psa může mít celou řadu příčin. Bývá projevem běžného psího chování nebo reakcí na okolní prostředí. Není však výjimkou, že třes upozorní i na zdravotní problém. Podívejme se na příčiny třesu u psů podrobněji.

Třesení u psů rozdělujeme do tří kategorií:

 • Fyzické
 • Zdravotní
 • Behaviorální

Pokuste se rozeznat možnou příčinu třesu zamyšlením nad uplynulými dny. Snědlo vaše štěně nebo pes nedávno něco mimo běžný jídelníček? Bylo třesení vyvoláno hlasitým hlukem mimo váš dům? Podali jste nedávno svému psovi léky? Máte-li jakékoli pochybnosti o původu třesu, kontaktujte svého veterináře.


Příčiny třesu u psa

Pojďme se společně podrobně podívat na jednotlivé okruhy možných příčin třesu u vašeho pejska:

Fyzické (reakce na okolní prostředí)

Když je psovi zima, začne se chvět stejně jako člověk. Jedná se o přirozenou reakci svalů, které se opakovaně velmi rychle stahují a uvolňují a tím se snaží o zvýšení tělesné teploty. Výsledkem je třesavka. Tento jev je častější u menších, štíhlejších psů nebo u psů, kteří mají málo srsti. Pokud se váš pes často venku při nižších teplotách chvěje, pořiďte mu psí obleček a procházky o něco zkraťte.

Zdravotní problémy

Psi umí velmi dobře skrývat bolest. Jedním ze znaků, že je něco bolí, může být právě třes nebo chvění. Pes, kterého něco bolí, mívá navíc stažený ocas a uši, je nevrlý, nemá zájem o jídlo ani procházky. Příčiny třesu u psa jsou obvykle neškodné, někdy ale může upozornit na zdravotní problém.

Pokud pes třepe hlavou nebo ji naklání na stranu, může se jednat o problémy s uchem. Mezi možné příčiny patří zranění ucha, zapíchnuté cizí těleso ve zvukovodu, ušní roztoči nebo infekce. Infekce uší jsou relativně časté, zejména u psů s dlouhýma ušima.

Třepání hlavou může být ve vzácných případech formou epileptického záchvatu. Jedná se
o neurologický symptom projevující se záchvaty ať už lokálními, nebo systémovými, který vyžaduje diagnostiku příčiny vzniku záchvatu. Mezi další příznaky epilepsie patří neklid, náhlá ztuhlost, neobvyklé prohnutí páteře, křeč lokální nebo celotělová, až ztráta vědomí.

Pes se může začít třást také při nevolnosti. Doprovodnými signály, že pejskovi není dobře od žaludku, jsou olizování, slintání nebo časté polykání. Nevolnost může být příznakem přejedení, otravy nebo jiných zdravotních potíží. Otrava může být způsobena konzumací čokolády, kofeinu, avokáda, hroznů, makadamových ořechů, plesnivého nebo zkaženého jídla, jedu na jiná zvířata, cigaretových nedopalků nebo nikotinových přípravků, potravin s obsahem xylitolu (obvykle žvýkačky bez cukru) nebo náhodným požitím léků pro lidi.


Třes u psů bývá při bouřce či ohňostroji patrný na první pohled.
Stres z bouřky se u psů projevuje nejen třesem, ale i slintáním či potřebou najít si úkryt.

Behaviorální příčiny

Psi se mohou třást při prožívání extrémních emocí. Náhlé uvolnění hormonů, ať už při pozitivním nebo negativním prožitku, může silně ovlivnit jejich tělo a vyvolat třes. Zejména u mladších psů se běžně vyskytuje třes ze vzrušení nebo radosti. V tomto případě se jedná o normální reakci na silný pocit štěstí.

Naopak pokud se pes cítí ohrožen, jeho tělo vylučuje adrenalin, který ho má připravit k útoku nebo k obraně. Svaly se připravují na akci a tělo se může začít chvět. Třes ze strachu vyvolávají hlavně ohňostroje, bouřky nebo návštěva u veterináře. Psi jsou také velmi vnímaví a pokud jste ve stresu i vy, je pravděpodobné, že pes vaše obavy a nepohodu vycítí.

Dalšími příznaky stresu a úzkosti u psa jsou zrychlené dýchání, kňučení, stažení uší a ocasu nebo snaha někde se ukrýt. V případě, že se tyto situace často opakují anebo máte pocit, že váš pejsek na stres reaguje nepřiměřeně, je vhodné začít se situací pracovat, např. volbou behaviorální metody úpravy chování a taktéž konzultací s veterinářem, který může doporučit nasazení léčiv proti úzkosti.

Někdy se pes může třást z evolučních důvodů, jako je třes, aby se osušil, nebo aby si například zahřál tělo.


Třes u starého psa

Během stárnutí se u některých psů postupně vyvíjí třes nohou. Svaly s přibývajícím věkem ochabují, často je chvění důsledkem artritidy, zánětu, bolesti kloubů nebo se může jednat o poruchu nervového systému související s věkem. V tomto případě se poraďte s veterinářem o léčbě bolesti a zánětu nebo o užívání vhodného veterinárního doplňku stravy na výživu kloubů.

Třes u štěněte

V případě, že zaznamenáte chvění u štěněte, měli byste se vždy o jeho stavu poradit s veterinářem. Mezi nejčastější příčiny patří cerebrální hypoplazie a hypomyelinizace.

Cerebrální hypoplazie označuje stav, kdy se část mozku, která kontroluje koordinaci, nevyvíjí správně. Mezi klinické příznaky patří kývání hlavou, třes končetin a časté pády. Toto onemocnění se dědičně vyskytuje častěji u plemen, jako jsou čau-čau, airedalský teriér, bostonský teriér a bulteriér.

Syndrom chvění štěňat, odborně hypomyelinizace, se objevuje již ve věku 2 týdnů. Při této nemoci se nevytváří dostatek myelinu – látky tvořící ochranný obal nervových vláken. Kromě chvění se při onemocnění vyskytují i problémy s rovnováhou a koordinací pohybů nebo potíže při chůzi. Nejčastěji bývají postiženi samci plemene samojed, čau-čau, waleský špringršpaněl, výmarský ohař, bernský salašnický pes, dalmatin, zlatý retrívr nebo lurcher.


Kdy navštívit veterináře?

Pokud se pes náhle začne třást a není přitom v příliš hlučném nebo chladném prostředí, kterému by se toto chování dalo přičíst, je vhodné zajít k veterináři. Návštěvu veterinární ordinace neodkládejte, pokud se objeví i další příznaky jako průjem, zvracení, kulhání, výtok z očí nebo nosu, nezájem o jídlo, neobvyklá nečinnost či únik moči. Veterinář pacienta klinicky a neurologicky vyšetří a podle toho navrhne možnosti další diagnostiky.


Články k tématu Třes u psa

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.