Zánět spojivek u psů

2. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení
 • Vetclub

Zarudlé, slzavé oko s hrudkou hnisu v koutku. Zánět spojivek je u psů poměrně časté onemocnění a jeho příčiny, příznaky i léčba se v základních rysech podobají zánětu lidských spojivek. Přesto rozhodně nedoporučujeme vykapávat zvířecí oko lidskými kapkami.Jak řešit zánět spojivek?

Ačkoliv několik málo očních kapek se může použít i do očí pejsků, většina z nich není vhodná. Nejlepším řešením je vyrazit rovnou k veterináři. Pokud nemůžete okamžitě odjet k lékaři, nasaďte psovi (i improvizovaný) ochranný límec. Další podráždění oka by situaci jenom zhoršilo. Pokud máte doma borovou vodu, můžete oko jemně omývat borovou vodou, případně velmi opatrně čistou vodou při silném hnisání.

Prohlédnutí oka
Zkušený lékař zvládne prohlédnout oko tak, aby zjistil případný předmět, který v něm uvízl.
Vyčištění oka
Ať už bylo znečištění oka prvotním problémem nebo si zvíře zaneslo oko samo při snaze si nečistotu vyndat, je potřeba oko důkladně a šetrně vyčistit.
Zelené barvivo
Speciální veterinární barvivo (fluorescein) se nakape do oka a podle jeho dalšího pohybu v oku lékař zjistí, jestli nebyla poškozena rohovka a zda jsou volné slzné kanálky.
Výtěr
Ten je nezbytný ke zjištění, zda je infekce v oku bakteriálního, kvasinkového či virového původu.


Příčiny zánětu spojivek

 • cizorodé těleso v oku (typicky prach, větvičky, osiny)
 • chlupy a řasy v oku
 • nečistoty v oku
 • některá jiná onemocnění zvířete

Všechny z výše uvedených možností způsobí podráždění oka, zvíře se snaží si oko mnout a dochází k zavlečení infekce. Zda je virová, kvasinková nebo bakteriální, už se potom neliší až tak průběhem, jako spíš léčbou.

Projevy zánětu spojivek

Jsou velmi podobné jako u lidského oka:

 • přivírání oka, výrazné mrkání
 • tření očních víček tlapkou
 • oteklé spojivky, někdy mírný otok na celém očním okolí
 • nadměrné slzení
 • zarudnutí
 • hnis v oku
 • v některých případech sliznatě krvavý výtok z oka

Léčba zánětu spojivek

Léčbu vždy určuje zvěrolékař, nicméně v případě, že oko bylo pouze zanesené a podrážděné, bude stačit léčba pomocí speciálních veterinárních očních kapek nebo masti a případného dočišťování chovatelem (odstraňování hnisu atd.). V případě, že je infekce bakteriální, většinou se podávají antibiotické masti, u kvasinkové zase antimykotické masti a u virové infekce se používají antivirotické masti.

V některých případech může však mít zánět spojivek příčinu v nějaké anomálii očního víčka, případně chorobě očního víčka. Takové potíže se zpravidla řeší plánovaným chirurgickým zákrokem.


Prevence zánětu spojivek

Klíčová je kontrola. Všímejte si zejména podezřelého škrábání oka tlapkou, zpozorněte, pokud pejsek v oku „s něčím zápasí“, všímejte si výrazného znečištění kolem oka a v druhé fázi nikdy nenechávejte bez reakce jakékoliv hnisání nebo výtok z oka, ať už vodnatý, hnisavý, narůžovělý, či přímo krvavý. Pokud uvidíte pouze něco, co připomíná spíš ospalky, nenechávejte to být. Vyčistěte oko čistým bavlněným kosmetickým tamponem namočeným v čisté vodě. Za čištění pejska odměňte. Když zánět spojivek včas zpozorujete a okamžitě začnete řešit, stane se v životě psa pouhou bezvýznamnou epizodou. Bohužel pokročilý a neléčený zánět spojivek může mít závažné následky nejenom na zrak pejska, ale na celé jeho zdraví.

 

Články k tématu Zánět spojivek u psů

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 9 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora