Alergie na kočky: příznaky, projevy a léčba

31. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 11 minut čtení

Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. V našem článku vás seznámíme s projevy alergie na kočky, zda a jak se projevuje alergie u dětí a jaké mohou být formy léčby.Alergie na kočky způsobují častěji kocouři než kočky.
Kocouři, zejména ti, kteří nejsou kastrovaní, produkují více alergenů než samičky.

Co spouští alergii na kočku?

Imunitní systém vytváří protilátky, jejichž úkolem je bojovat proti patogenům, které jsou pro organismus nebezpečné, například proti virům nebo bakteriím. Alergeny jsou za běžných okolností neškodné, ale v některých případech je může organismus vyhodnotit chybně a začít proti nim reagovat nepřiměřeně. Kočičí alergeny jsou navíc agresivní, velmi dobře (díky "lepivosti" svých molekul) ulpívají na površích předmětů, na oblečení, ale také např. na zdech. Mohou snadno kontaminovat i nejmenší prachové částice. Řadíme je proto jak mezi alergeny kontaktní, tak mezi alergeny vzdušné.

Jaké jsou příznaky alergie na kočky?

Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. Kočičí alergen, na který reaguje více než 90 % alergiků, pochází z moče nebo slin koček. Ve vyšším množství je přítomen u samců a do srsti se přenáší při hygieně a dalších běžných činnostech. Alergie se projevuje otokem a svěděním v okolí nosu a očí, což následně vyvolá záchvaty kýchaní, pocit ucpaného nosu, rýmu nebo slzení očí. Někteří lidé mohou na kočičí alergeny reagovat vyrážkou, která se obvykle objeví v obličeji, na krku, horní části hrudníku a rukách.


Alergie na kočky může mít prudké projevy

Pokud kočičí alergeny proniknou do plic alergika, imunitní systém vyšle do boje protilátky, které způsobí další nepříjemné příznaky, jako jsou ztížené dýchání, kašel a v závažnějších případech až astmatický záchvat. Výjimečně může být reakce tak silná, že vyvolá tzv. život ohrožující anafylaktický šok, při němž dochází k výrazným otokům včetně dýchacích cest a hrozí riziko udušení. Závažnost příznaků alergie je přímo úměrná množství alergenů, proto jejich eliminace vede k mírnění projevů. Alergie na kočky se může projevit i po několika hodinách či dnech, kdy už kočka není přítomna. Důvodem je zmiňovaná vysoká přilnavost alergenů, které běžně zůstávají na nábytku, v kobercích nebo na oblečení.


Diagnóza a testování na alergii

V případě podezření na alergii na kočky je vhodné navštívit praktického lékaře, který vás odešle na vyšetření k alergologovi. Alergolog na základě vaší anamnézy a fyzikálního vyšetření provede diagnostické testy k potvrzení alergie. 

Ke stanovení diagnózy alergií se používají dva typy vyšetření kožní a krevní testy. Zlatým standardem pro určení alergie jsou kožní prick testy. Lékař na vnitřní stranu předloktí nanese kapky obsahující různé alergeny a pomocí jemného škrábnutí naruší pokožku tak, aby alergen mohl proniknout do vrchní vrstvy kůže. Pokud tělo na alergen reaguje, objeví se v místě vpichu po 1520 minutách zarudnutí a otok. Tyto nepříjemné projevy obvykle vymizí do 30 minut po provedení testu.

Lékař vás také může odeslat na krevní testy, které stanoví hladiny protilátek proti určitým alergenům. Tato metoda se většinou volí u malých dětí, u těhotných žen, u osob s atopickým ekzémem nebo k potvrzení, či vyvrácení nejednoznačných výsledků kožních testů.


Alergii na kočku můžete zjistit po provedení téměř bezbolestného prick testu.
Běžně se alergie na kočky testují tzv. prick testy, tedy vpíchnutím alergenu do vrchní části pokožky.

Jak se léčí alergie na kočky?

Bohužel neexistuje způsob, jak zcela zabránit alergii na kočky nebo jak ji zcela vyléčit.

Příznaky se však dají zmírnit nebo úplně utlumit pomocí léků na alergii. Mezi ty patří antihistaminika, dostupná ve formě tablet (Aerius, Zodac, Zyrtec, Claritine) nebo jako nosní sprej či oční kapky (Allergodil, Livostin). K léčbě příznaků alergie nebo astmatu se používají také kortikosteroidy v podobě nosního spreje nebo inhalátoru. Při středně těžké až těžké alergii je další možností léčby specifická alergenová imunoterapie (SAI). Tato metoda spočívá ve snížení vnímavosti pacienta vůči alergenům, které jsou mu v průběhu několika měsíců podávány v postupně se zvyšujících dávkách.

Přesto, že léčba pomůže příznaky alergie na kočky zmírnit, nejlepší volbou je alergenům se vyhýbat. Pokud máte alergii, zachovávejte si od kočiček odstup, zásadně je neobjímejte a nelíbejte. Snažte se zvíře držet jen v určité části domu nebo bytu, v žádném případě ho nepouštějte do ložnice. Vhodné je časté vysávání, ideálně vysavačem s HEPA filtrem, a vytírání podlahy. Alergeny se totiž velmi dobře drží v kobercích a v závěsech.


Tato opatření mohou při alergii na kočky do jisté míry pomoci, nemusejí však být zcela dostačující. Proto je důležité před pořízením kočky velmi dobře zvážit i možnost alergie, zvláště pokud je některý ze členů rodiny alergik. Určitě nespoléhejte na to, že se alergie na kočky časem zlepší. Opak je pravdou, neléčená alergie se může zhoršovat a přejít v astma.

Režimová opatření při alergii na kočku:

 • Nevpouštějte kočku do ložnice či do dětského pokoje.
 • Luxujte a vytírejte podlahu navlhko nejméně 2x týdně. Pořídit si můžete vysavač s vysokým stupněm filtrace (filtry třídy HEPA 12 a vyšší) či speciální vysavače pro alergiky s UVC sterilizační lampou a horkovzdušnou sterilizací.
 • Zvíře denně vykartáčujte venku či vně bytu.
 • Pravidelně čistěte oblečení kartáčem od všech zvířecích chlupů.
 • Pořiďte si čističku vzduchu.

 • 5.0
  (1)
  Čistička vzduchu s UV lampou, ionizátorem a propojením s mobilní aplikací.
 • Leitz TruSens Z-1000

  čistička vzduchu
  Kompaktní a praktická čistička vzduchu, vhodná do menších místností (do 23 m²).

  Mezi dětmi ve věku 6 až 19 let trpí alergií na kočky každý sedmý.
  Alergie na kočky je častá i mezi nejmenšími. Postihuje miminka a malé děti, nevyhýbá se však ani školákům.

  Alergie na kočky u dětí

  Alergie na kočky se u dětí projevuje stejnými příznaky jako u dospělých. Kojenci a batolata však o svých potížích nemohou mluvit, takže alergie často zůstává neodhalená. Pokud chováte kočky a jiné domácí mazlíčky a vaše děti jsou často nemocné, špatně spí, občas se u nich objeví vyrážka nebo mají nejasné respirační příznaky, může být na vině alergie. V tomto případě je vhodná porada s pediatrem, která vám vypíše doporučení na alergologii ke stanovení spolehlivé diagnózy. V domácnosti, kde žijí alergické děti, je vhodné odstranit zbytečné textilie a omezit počet plyšových hraček .

  V posledních letech ve vědeckých kruzích probíhají intenzivní diskuse o tom, zda se u kojenců, kteří jsou vystaveni kontaktu se zvířaty, rozvine alergie, či nikoliv. Vědci však zatím dospěli k rozporuplným závěrům. Studie z roku 2011 potvrdila, že děti, které jsou vystaveny kontaktu se zvířaty zejména v průběhu prvního roku života, si proti alergenům od domácích mazlíčků vytvoří protilátky, a je tedy méně pravděpodobné, že se u nich později rozvine alergie. V roce 2015 vědci naopak došli k opačnému výsledku. V roce 2017 bylo toto tvrzení opět vyvráceno a odborníci zjistili, že přítomnost kočky nebo psa má tu výhodu, že se děti v raném věku dostanou do kontaktu s určitými druhy prospěšných bakterií. Studie rovněž odhalila, že děti, jejichž matky v těhotenství žily v domácnosti s domácími mazlíčky, mají v budoucnosti méně problémů s alergiemi.  Články k tématu Alergie na kočky: příznaky, projevy a léčba

  • Kopřívka - co ji způsobuje?

   Kopřívka - co ji způsobuje?

   · 4 minuty čtení
   Kopřivka patří mezi nejznámější alergické reakce. Nejčastěji ji asi spojujeme s konzumací kyselého ovoce, zejména jahod, kterým se tak těžko odolává. Podívejme se společně na kopřivku podrobněji.
  • Sezóna alergické rýmy je v plném proudu. Zatímco většinu lidí rozkvetlá příroda těší, alergici se neradují. Obzvláště v posledních suchých letech, kdy déšť pravidelně pyly nesmývá, bývají projevy alergické rýmy mnohem intenzivnější. Víte o alergické rýmě a její léčbě vše? Doplňte si znalosti o zdravotním problému, který dle statistik trápí až čtvrtinu z nás.
  • Trápí Vás alergie na slunce?

   Trápí Vás alergie na slunce?

   · 4 minuty čtení
   Všichni dobře víme, že s opalováním to není dobré přehánět a že nadměrné slunění zvyšuje riziko rakoviny kůže. Méně už se ale mluví o jiném problému – alergii na sluneční záření. Přitom podle některých zdrojů tato alergie znepříjemňuje slunné letní dny až každému pátému z nás. Nejčastěji postihuje ženy a děti.
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
  Číst více od autora
  O autorovi
  Mgr. Barbora Jedličková
  Mgr. Barbora Jedličková
  Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
  Číst více od autora