Přeskočit na hlavní obsah

Chronická žilní onemocnění – příznaky a léčba

5. 3. 2025 · 7 minut čtení
Oběhový systém

Těžké, unavené a bolavé nohy, metličky či křečové žíly – to jsou nejznámější příznaky chronického žilního onemocnění. Máte je i vy? Rozhodně nejste sami, protože v České republice onemocnění žil postihuje až 60 % dospělých. V následujícím článku se dozvíte, proč je toto onemocnění tak časté, jak se léčí a co můžete pro zdraví svých cév udělat sami. 

Chronická žilní onemocnění – příznaky a léčba

Co je to chronické žilní onemocnění?

Chronické žilní onemocnění je dlouhodobé postižení žilního systému dolních končetin, při kterém dochází k narušení odtoku krve. Projevuje se příznaky, které významně zhoršují kvalitu života a často vyžadují lékařskou péči. Popisuje se šest stádií od neviditelných změn, které pacienti mohou pociťovat jako pocit těžkých nohou, přes metličky, křečové žíly, otoky, změny kůže dolních končetin až po bércový vřed. Nejčastější formou onemocnění žil dolních končetin jsou křečové žíly (varixy). Je důležité si uvědomit, že chronické žilní onemocnění je celoživotní stav, který se při zanedbané léčbě postupem času zhoršuje.

Příčiny chronického žilního onemocnění

Chronické žilní onemocnění může mít celou řadu příčin, a proto je jeho výskyt relativně běžný. Jsou to:

Věk
Pohlaví
Těhotenství
Nedostatek pohybu
Obezita
Dlouhodobé sezení nebo stání
Kouření
Časté zácpy
Žilní trombóza

Komentář odborníka:

Chronické žilní onemocnění postupuje pomalu, při zanedbání léčby může mít ale vážné následky.

prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.
prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.
Centrum preventivní kardiologie, II. Interní klinika FN Plzeň-Bory

„Chronické žilní onemocnění postupuje pomalu, ale pokud se neléčí, může vést k vážným komplikacím, jako jsou bércové vředy, infekce nebo trvalé poškození kůže a tkání. Základem u každého pacienta je konzervativní léčba, která spočívá v úpravě životního stylu, nošení komprese a užívání léků podle doporučení lékaře. “

Klinický obraz – příznaky chronického žilního onemocnění

Klinický obraz chronického žilního onemocnění je velmi různorodý a závisí na stadiu onemocnění, které postupuje od mírných příznaků až po závažné komplikace, jako jsou bércové vředy. Hlavní příznaky chronického žilního onemocnění zahrnují:

Pocit těžkých a unavených nohou
Bolest a křeče
Pocit svědění nebo pálení
Otoky dolních končetin (edém)
Viditelné žilní změny
Kožní změny
Bércové vředy
Zhoršování příznaků při stání nebo sezení
Těhotná žena s otokem a křečovými žilami
Chronické žilní onemocnění se často zhoršuje v těhotenství.

Stadia chronického žilního onemocnění

Postup chronického žilního onemocnění lékaři rozdělují podle klinických příznaků do stádií číslovaných C0-C6 (C – podle anglického Clinical Classification).

C0 – bez viditelných známek onemocnění
C1 – jsou viditelné malé povrchové žilky
C2 – Varixy (křečové žíly)
C3 – Otoky (edém)
C4 – Změny na kůži
C5 – Zhojený bércový vřed
C6 – Aktivní bércový vřed

Diagnostika a vyšetření

Chronické žilní onemocnění se diagnostikuje na základě podrobné anamnézy, fyzikálního vyšetření a vyšetření žil pomocí zobrazovacích metod. Lékař vyhodnotí klinické příznaky, jako jsou otoky, varixy či změny na kůži, a provede fyzikální vyšetření dolních končetin, případně některé funkční testy (Perthesův, Trendelenburgův, Schwartzův test či kašlací test). 
V současné době je zlatým standardem zobrazovacího vyšetření žilního onemocnění tzv. barevná duplexní ultrasonografie. Duplexní ultrasonografie kombinuje klasický ultrazvuk, který vytváří obraz cév a jejich struktury, s dopplerovským měřením průtoku krve. Umožňuje tedy nejen vizualizovat anatomii žil, ale sledovat i pohyb krve. V některých případech mohou být použity další metody, jako je venografie, pletyzmografie a další.

Jak probíhá vyšetření žilního onemocnění ultrazvukem?
Vyšetření žil ultrazvukem nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, probíhá vleže a trvá asi 20 až 30 minut v závislosti na závažnosti nálezu a zobrazitelnosti tkání. Vyšetření je neinvazivní, nebolestivé, maximálně ucítíte mírný tlak sondy.

Léčba chronického žilního onemocnění

Léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci komplikací. Cílem léčby je včas zabránit zhoršování onemocnění tak, aby nepostoupilo do stadia bércového vředu.
Prvním krokem u každého pacienta je konzervativní léčba, a to:

  • Změna životního stylu – pravidelné cvičení a zdravá strava, úprava tělesné hmotnosti apod.
  • Kompresní léčba – punčochami nebo obinadly.
  • Venofarmaka – léčivé přípravky rostlinného původu, které příznivě ovlivňují žilní stěnu a mikrocirkulaci a mohou pomoci zpomalit postup onemocnění.

U pokročilých stádií žilního onemocnění se přistupuje k chirurgickému řešení s cílem eliminovat varixy a žilní reflux. Existují dvě možnosti chirurgického řešení:

  • Klasická chirurgická operace
  • Mikrochirurgie – laserová operace, kosmetická flebektomie, chemické ošetření varixů apod.

Chirurgický zákrok bohužel neřeší příčinu žilního onemocnění, a proto je nutné i po něm nadále dodržovat režimová opatření, nosit adekvátní kompresi a užívat prověřená venofarmaka.


Komentář odborníka:

K léčbě chronického žilního onemocnění volíme nejčastěji léčivé přípravky s kombinací přírodních látek diosminu a hesperidinu ve formě mikronizované purifikované flavonoidní frakce.

prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.
prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.
Centrum preventivní kardiologie, II. Interní klinika FN Plzeň-Bory

Mikronizace znamená, že částice těchto látek jsou zmenšeny na mikroskopickou velikost, což zlepšuje jejich vstřebávání z trávicího traktu a zvyšuje jejich účinnost. Tyto léky mají prokázaný účinek na posílení cévní stěny, snížení otoku, zlepšení mikrocirkulace, a navíc vykazují protizánětlivé a antioxidační účinky. Díky kombinaci těchto vlastností přinášejí úlevu od nepříjemných symptomů žilního onemocnění, jako jsou bolest, pocit tíhy, noční křeče, otoky a trofické změny dolních končetin.“ “

Jak předcházet zhoršení chronického žilního onemocnění?

Udržujte si optimální hmotnost
Úprava jídelníčku
Vhodné oblečení
Podpora krevní cirkulace
Omezte dlouhé stání nebo sezení
Masáže nohou
Pravidelný pohyb
Čemu se při žilních onemocněních vyhnout?
Při onemocnění žilního systému je třeba se vyhnout horkým koupelím, intenzivnímu slunění, saunování, nikotinu a alkoholu.

Přípravky na žilní obtíže

Články k tématu Chronická žilní onemocnění – příznaky a léčba

Upozornění