Jde urychlit línání?

7. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale Váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?Jak kdo líná?


Každé plemeno jinak
a konkrétní příslušníci plemene také jinak, podle toho, jestli žijí s páníčkem v bytě nebo venku.

Vezmeme to od základů. Společný prapředek psa, vlk, líná dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Línání přitom spouští určitá délka světelného dne, tj. počet hodin, kdy je světlo, mírně i venkovní teplota.

Z vlka se vyvinula celá řada plemen. Dlouhosrstí začali postupně línat v delších intervalech, ale ještě se rozdělili na klasická dlouhosrstá plemena (typicky kolie, šeltie), na plemena s hedvábnou srstí (jorkšíři, maltézáčci, afgánští chrti), velkou rodinu psů s kadeřavou srstí (pudlové, bišoni), plemena se středně dlouhou hrubou srstí (jezevčíci, knírači)
a plemena se středně dlouhou jemnou srstí (kokršpanělé, retrívři, setři). Někteří psi mají zcelajedinečnou srst, která se přirozeně formuje do jakýchsi dredů, odborně „šňůrovatí“ (komondoři, puliové, bergamští ovčáci) a platí pro ni jiná pravidla – nečeše se, pouze se dělí na jednotlivé prameny.


Specifika psích plemen

Každá podskupina plemen má svá vlastní specifika, společné mají ale to, že línají maximálně 2x do roka a některé i méně často. Pokud však tato plemena žijí doma, některá z nich línají nepatrně, ale nepřetržitě, protože žijí pod umělým osvětlením a jejich organismus nerozpozná správnou dobu k línání.

Krátkosrstá plemena (výmaráci, ohaři, dobrmani, mopsíci, buldoci) naopak línají častěji: pokud žijí v domácnosti, tak vždy nepřetržitě, pokud venku, tak 2–6x ročně.   Co se ještě liší, je struktura srsti. Zatímco dlouhosrstá plemena mají podsadu (jemné chloupky) a pesíky (silné dlouhé chlupy), krátkosrstá mají pouze jednoduchou srst, která je tvořena krátkými pesíky bez podsady. Línání znamená u všech plemen proces, kdy se uvolňují a vypadávají chlupy, aby udělaly místo novým. Jak přesně líná Váš konkrétní pejsek, záleží na jeho plemeni i způsobu chovu.

Jak eliminovat množství poletujících chlupů?

Línání lze trošku napomoci, ale nelze ho zkrátit na nějakou určitou dobu. Za den se zvířeti uvolní jen určitý počet chlupů, nevyčešete jich tedy víc, než je uvolněno. Ale pár tipů, jak to období tisíce chlupů všude a na všem zvládnout elegantně, bychom pro vás měli.

 • Podpořte výměnu srsti zevnitř
  Lososový olej obsahuje velmi efektivní mix nenasycených mastných kyselin, které přispívají k lepšímu prokrvení kapilárních cév v kůži, čímž se zefektivní proces výměny srsti. Někdy se můžete setkat i s doporučením lněného či olivového oleje.

  V lékárně se ale dají sehnat i různé doplňky stravy pro podporu zdravé srsti, které zase fungují na bázi vitamínů a minerálů.

 • Česejte každý den ve stejnou hodinu
  V době línání si raději udělejte denně 15 minut čas, ušetříte si tím hodinu uklízení. Za 15 minut i středně velké zvíře v pohodě vyčešete, v klidném tempu a důkladně, víc času je potřeba snad jen na opravdu velká plemena, jako jsou například novofundlandští psi. Raději se včas a každodenně odhodlejte k preventivní akci, než abyste museli uklízet oblaka chlupů.

  Na vyčesávání budete potřebovat dva kartáčečesací, ať už ve tvaru několikařadého hřebenu, nebo rovnou plochého kartáče. Možné je obojí, najdete je například zde. A pak trimovací hřeben, který má zahnuté paprsky a pomáhá šetrně odstranit zplstnatělou odumřelou srst.

  U krátkosrstých plemen jsou zase skvělé gumové rukavice s bodlinkami, které krásně vyčešou krátkou srst a příjemně namasírují pokožku.

 • Psa ke konci línání vykoupejte
  Podle délky línání Vašeho konkrétního plemene zvolte den koupání tak, aby byl zhruba ve třetí třetině celkové délky línání. Tehdy pejska vykoupejte. Není nutný žádný speciální šampon na línání, použijte běžný šampon, na který jste zvyklí, za předpokladu, že se jedná o šampon speciálně určený pro zvířata a nejlépe pro typ srsti vašeho plemene.

 • Dbejte na pitný režim
  Banální rada, ale funguje. Zvýšení příjmu tekutin naředí krev zvířete a řidší krev zase urychlí látkovou výměnu. Pokud pejsek nechce přistoupit na vyšší dávky vody, zkuste do misky přidat malinko vývaru.

 • Vsaďte na kvalitní krmiva
  To by samozřejmě nemělo platit pouze v období línání, ale během celého života zvířete. Kvalitní strava obsahující omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bez zbytečných přidaných dochucovadel a barviv, bohatá na bílkoviny, ale i minerální prvky a vitamíny vždy vašemu pejskovi významně přispěje k celkové zdravé kondici včetně krásné srsti.

Pozor na zhoršenou kvalitu srsti

Jindy lesklá srst vašeho pejska je najednou zašedlá, zacuchaná a působí omšele? Takové nárazové zhoršení stavu srsti je většinou neklamným ukazatelem interního zdravotního problému a rozhodně jej neignorujte. Vždy se poraďte s ošetřujícím veterinářem zvířete a pokuste se zjistit pravou příčinu zhoršení stavu srsti.

Drbe se Váš pejsek celý den? I to může být příznakem kožní plísně. Jak ji poznat a účinně řešit se dozvíte zde

Články k tématu Jde urychlit línání?

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...