Ochrana domácích mazlíčků proti vnějším parazitům

9. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení
 • Vetclub

Nasadit antiparazitický obojek či kápnout na kůži pipetu každé tři měsíce je základní a nejdůležitější krok v efektivní antiparazitické ochraně zvířete. Víte ale, že blechy, všenky a klíšťata neporazíte bez dalších opatření? Přečtěte si, jaká to jsou.Antiparazitika jsou základ

Antiparazitika pro psy účinně ochrání vašeho mazlíčka před vnějšími parazity. Blechy, klíšťata, komáři a další otravní parazité nemají šanci, pokud svého psa ošetříte vhodným antiparazitárním přípravkem. 

Přípravky, které působí repelentně proti vnějším parazitům, tzv. ektoparazitům, jsou v dnešní době už velmi efektivní a spolehlivé. Prodávají se v různých kategoriích podle typu zvířete (kočka, pes a další) a jeho velikosti, měřeno v kilogramech.

Potýkat se s parazity je nepříjemné a často i dlouhodobé. Abyste se tomu vyhnuli, nezapomínejte na důkladnou prevenci. Ta představuje mimo jiné kvalitní krmivo, pravidelnou dezinfekci a praní zvířecích hraček a pelíšků, vyhýbání se kontaktům s nakaženým kamarádem apod. Antiparazitika pro psy nejsou jediným způsobem, jak problémům se škůdci předcházet.


Antiparazitální přípravky pro psy

 • Spot-on pipeta
  Nakapání obsahu pipety do jamky mezi lopatkami zvířete ochrání svého mazlíčka před napadením obvykle po dobu 3 měsíců, tato lhůta se může lišit podle jednotlivých výrobců, proto vždy čtěte informace na obalu nebo se poraďte s lékárníkem.
  Liší se také zaměření spot-on pipet. Buď účinkují na jednotlivé druhy vnějších parazitů (klíšťata, blechy, všenky, sametky, ale i komáry či flebotomy a další), nebo kombinují ochranu před vnějšími a vnitřními parazity (tedy různé škrkavky, mechovci, tasemnice, svalovci a další) v jednom přípravku. Tyto pipety najdete ve vyšší cenové kategorii.
  Naše tipy: Frontline, Advantix a Fypryst
 • Antiparazitický obojek
  Obojky jsou široce využívány díky snadné manipulaci a dlouhé době účinku. Před klíšťaty některé typy obojků chrání až 8 měsíců. Technologie řízeného uvolňování antiparazitických látek zajišťuje jejich trvale nízkou dávku. Obojek je voděodolný a koupele na jeho účinky nemají žádný vliv.
  Rovněž antiparazitické obojky se prodávají podle druhu zvířete i jeho velikosti v kilogramech.
  Ohledně výběru antiparazitického obojku pro vašeho mazlíčka se vždy poraďte s lékárníkem či ošetřujícím veterinářem zvířete.
  Naše tipy: Kiltix, Foresto a IXXO obojek
 • Antiparazitický sprej
  Jako prevenci i jako řešení akutního napadení vnějšími parazity je možné využít antiparazitické spreje. Jejich účinek spočívá v okamžité likvidaci parazitů, ale i v následné ochraně po dobu několika týdnů až měsíců – lhůty garantované ochrany se vždy liší podle jednotlivého druhu spreje a podle výrobce.
  Některé antiparazitické spreje se také mohou využívat pro štěňata a koťata už 3. den, či dokonce 2. den po narození, je však nesmírně důležité správné dávkování, proto se vždy podrobně seznamte s informacemi na obalu a v příbalovém letáku a poraďte se s lékárníkem či ošetřujícím veterinářem zvířete.
  Aplikace antiparazitického spreje by měla vždy probíhat v dobře větraných prostorech.
  Naše tipy: Bolfo
 • Antiparazitické šampony
  Ty slouží spíše k řešení akutního napadení vnějšími parazity, ale i po použití zůstává srst zvířete určitou dobu chráněna.
  Naše tipy: Pet Health Care

Další preventivní opatření proti vnějším parazitům

Reálná ochrana zvířete proti ektoparazitům má ovšem ještě další pilíř. Tím je udržování čistého kotce či pelíšku zvířete, ale i jeho bezprostředního životního prostředí. Pokud vnější parazité nebudou mít příznivé podmínky pro množení, bude pro ně obtížnější infikovat zvíře a účinně se rozmnožovat.

Vhodné prostředí pro množení ektoparazitů

Vnějším parazitům vyhovují textilie, do kterých mohou poměrně bezpečně naklást vajíčka a vychovat v nich další generaci. Samozřejmě veškerý odpadní materiál ze zvířete, jako jsou odumřelé kousky pokožky, vypadané chlupy, ale případně i zbytky exkrementů a dalšího biologického materiálu slouží jako podestýlka a potrava pro vnější parazity v různých stadiích jejich vývoje (larvy atd).


Doporučení pro hygienu

 • Pravidelné praní textilního vybavení kotce či pelechu
  Už při jejich koupi myslete na to, aby bylo možné je prát v pračce. Nevhodné jsou proto pelíšky, které mají například pevné části z kovu, dřeva nebo proutí či části vyrobené z měkkého plastu. Textilní část by vždy měla být odnímatelná.
  Materiál by měl být vhodný pro praní při vyšších teplotách. Neváhejte pelíšek prát na 60 °C, kdy je jisté, že teplota a voda případné parazity zahubí.
 • Pravidelná výměna koberců a rohoží
  Oblíbené jutové rohože nebo staré koberce, které lidé často dávají svým pejskům do kotce jako účinnou izolaci, jsou semeništěm ektoparazitů. Nedají se však obvykle prát v pračce a jediným řešením je zavčas je měnit. Z pohledu izolačních vlastností, ale i ekologie jejich výměny jsou nejvhodnější právě jutové či lýkové rohože, které se po použití mohou například kompostovat a na rozdíl od koberců mají také lepší schopnost zpracovat vlhkost a izolovat chlad.
 • Pravidelná dezinfekce omyvatelných částí kotce
  Zametání kotce by mělo být samozřejmostí, ale vytírat v nevytápěném kotci nedává moc smysl. Účinnější z pohledu  antiparazitické prevence je aplikace antiparazitického spreje, který zahubí bakterie a také po určitou dobu od aplikace působí repelentně.
 • Sanace bezprostředního okolí kotce
  Pokud bude mít pejsek před boudou neustále blátivou kaluž, bude jeho kotec či pelíšek velmi nehygienickým místem s vysokým potenciálem množení vnějších parazitů. Vyplatí se nějakou vhodnou stavební úpravou zlepšit terén v bezprostředním okolí kotce či pelíšku, může to být pěstěný trávník, dlažba, ale třeba i prkenná podesta nebo vyrovnané kameny.

Nefunguje to tak, že jakmile se jednou zbavíte (vnitřních či vnějších) parazitů, máte vystaráno. Pokud zvíře nežije výhradně v lidské domácnosti (například v bytě, ze kterého nevychází), je téměř nemožné, aby se dříve či později nenakazilo vnějšími nebo vnitřními parazity. Jedinou možností, jak udržet zdraví mazlíčka, je proto důsledná antiparazitická ochrana a hygiena jeho životního prostředí.

Jakmile kočička nebo pejsek chodí ven, s parazity se přirozeně setkává. I na vaší vlastní oplocené zahradě.

Články k tématu Ochrana domácích mazlíčků proti vnějším parazitům

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.