Neštovice: Příznaky a léčba

12. 3. 2019 · 3 minuty čtení
Plané neštovice (varicella) patří mezi vysoce infekční virové onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.

Plané neštovice se objevují celoročně, ale větší výskyt, někdy až epidemie, přicházejí nejčastěji koncem zimy a zjara. Po prodělané infekci si tělo vytváří protilátky, které nás celoživotně chrání před další nákazou. Pouze výjimečně, u jedinců s oslabenou imunitou, může dojít k opětovné infekci, nejčastěji ve formě pásového oparu.

Neštovice u dětí

Původce a přenos neštovic

Plané neštovice způsobuje lidský herpes virus – Varicella zoster, který se šíří kapénkovou infekcí (vzduchem) nebo přímým kontaktem s nakaženým.

 • doba od nakažení do prvních projevů nemoci, tzv. inkubační doba neštovic může být 2-3 týdny
 • nemocný je infekční již 1-3 dny před nástupem charakteristické vyrážky a trvá až do vyhojení posledního puchýřku
 • plané neštovice mají pro jinak zdravé děti většinou lehký průběh, komplikované mohou být pro novorozence, děti v pubertálním věku, dospělé a těhotné ženy
 • existuje očkování proti neštovicím  pro děti již od 9.měsice života a to v kombinaci s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, očkovat lze i dospělé

Jaké mají neštovice příznaky? Neštovice 2

Charakteristickým projevem planých neštovic je svědivá vyrážka. 1-3 dny před výsevem vyrážky se mohou objevit příznaky typické pro chřipku a nachlazení – zvýšená teplota až zimnice, bolest hlavy, rýma, kašel, bolest břicha a nevolnost. V tomto období je nemocný již infekční!

Vyrážka se zpočátku projevuje jako malé červené skvrnky, které se během několika hodin mění v malé puchýřky (v průměru 3 – 6mm) naplněné nejdříve čirou tekutinou, která se postupně mění v mléčnou velmi infekční kapalinu. Puchýřky se objevují nejdříve na hlavě v oblasti obličeje, víček a ve vlasech a postupně se rozšiřují po trupu a končetinách. Jejich výsev bývá ve vlnách po 2-6 dnech.

Jaký mají plané neštovice průběh?

Puchýřky během několika dní zasychají a vytváří se na nich stroupek, který časem odpadne. I přesto, že vyrážka dosti svědí, snažte se stroupky neškrabat a nestrhávat, jelikož by mohlo dojít k následné sekundární bakteriální infekci. Rovněž nepříjemnou bolestivou komplikací bývají puchýřky na sliznici (ústa, nos, zvukovod, oko). Teprve po vyhojení posledního puchýřku můžeme považovat pacienta za neinfekčního, což může trvat 2-3 týdny.

Jak ošetřovat neštovice?

 • lokální léčba – potírejte puchýřků např. tekutým pudrem nebo jinými prostředky dostupnými na trhu (např. ViraSoothe chladivý gel), které působí hojivě a tlumí svědění, doporučované jsou i masti a roztoky s antiseptickým účinkem proti možnému zanesení infekce a obklady z bylinek s přírodním antiseptickým účinkem
 • systémová léčba – podávejte léky ze skupiny antihistaminik k potlačení svědění (forma tablet i kapek)
 • v případě zvýšené teploty (nad 38°C) podávejte léky ze skupiny antipyretik
 • velmi důležité je dodržovat správnou hygienu  - čistota rukou, pravidelné sprchování vlažnou vodou bez mýdla a drhnutí, čisté volné oblečení.
 • pacient by měl zůstat ve fyzickém klidu a nepobývat na sluníčku

Riziko v těhotenství

Pro těhotné ženy, které plané neštovice ještě neprodělaly, je nákaza značně nebezpečná. V těchto případech se doporučuje vždy očkování.  V 1.trimestru těhotenství hrozí vysoké riziko poškození plodu virem při vývoji (poškození zraku, sluchu, mozku). Menší riziko hrozí při nákaze v 2. a 3. trimestru, kdy plod získá od matky vzniklé protilátky a u dítěte se pak projeví plané neštovice jen mírně nebo vůbec.

Zdroj:

https://www.infekce.cz/DPVZV-IDS-20.htm

https://www.solen.cz/pdfs/ped/2011/03/03.pdf

https://www.healthline.com/health/chickenpox#diagnosis

Články k tématu Neštovice: Příznaky a léčba

 • Roupi – příznaky a léčba

  Roupi – příznaky a léčba

  · 6 minut čtení
  • Parazité
  Onemocnění roupy je nepříjemné, ale v naprosté většině případů není nebezpečné. Řadí se mezi jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění. Postihuje pouze lidi, převážně děti. Jak poznáte, že má dítě roupy? A jak se roupů zbavit?  Dočtete se v tomto článku.
 • Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  · 4 minuty čtení
  Pátá a šestá nemoc patří do skupiny méně známých virových dětských nemocí projevující se běžnými projevy nachlazení (teplota, únava, aj.) a kožní vyrážkou. Právě kožní vyrážka vyděsí většinu rodičů, ale není třeba panikařit. Jedná se sice o velmi infekční onemocnění, ale průběh je zvladatelný symptomatickou léčbou a dítě se stává po prodělané nemoci imunní.
 • Snižování horečky u dětí a kojenců

  Snižování horečky u dětí a kojenců

  · 7 minut čtení
  • Teplota
  Horečka u dětí je je častý zdravotní problém, který maminky malých ratolestí řeší. Zvýšená tělesná teplota je příznakem onemocnění a zároveň obranným mechanismem organismu. Jak správně horečku u miminka, resp. horečku u dítěte srazit, poradíme v článku.