Plané neštovice: Příznaky a léčba

Plané neštovice (varicella) patří mezi vysoce infekční virové onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.

Plané neštovice se objevují celoročně, ale větší výskyt, někdy až epidemie, přicházejí nejčastěji koncem zimy a zjara. Po prodělané infekci si tělo vytváří protilátky, které nás celoživotně chrání před další nákazou. Pouze výjimečně, u jedinců s oslabenou imunitou, může dojít k opětovné infekci, nejčastěji ve formě pásového oparu.

Co je dobré vědět o neštovicích

Plané neštovice způsobuje lidský herpes virus – Varicella zoster, který se šíří kapénkovou infekcí (vzduchem) nebo přímým kontaktem s nakaženým.

  • doba od nakažení do prvních projevů nemoci, tzv. inkubační doba může být 2-3 týdny
  • nemocný je infekční již 1-3 dny před nástupem charakteristické vyrážky a trvá až do vyhojení posledního puchýřku
  • plané neštovice mají pro jinak zdravé děti většinou lehký průběh, komplikované mohou být pro novorozence, děti v pubertálním věku, dospělé a těhotné ženy
  • proti planým neštovicím existuje očkování dětí již od 9.měsice života a to v kombinaci s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, očkovat lze i dospělé

Jak se plané neštovice projevují? Neštovice

Charakteristickým projevem planých neštovic je svědivá vyrážka. 1-3 dny před výsevem vyrážky se mohou objevit příznaky typické pro chřipku a nachlazení – zvýšená teplota až zimnice, bolest hlavy, rýma, kašel, bolest břicha a nevolnost. V tomto období je nemocný již infekční!

Vyrážka se zpočátku projevuje jako malé červené skvrnky, které se během několika hodin mění v malé puchýřky (v průměru 3 – 6mm) naplněné nejdříve čirou tekutinou, která se postupně mění v mléčnou velmi infekční kapalinu. Puchýřky se objevují nejdříve na hlavě v oblasti obličeje, víček a ve vlasech a postupně se rozšiřují po trupu a končetinách. Jejich výsev bývá ve vlnách po 2-6 dnech.

Puchýřky během několika dní zasychají a vytváří se na nich stroupek, který časem odpadne. I přesto, že vyrážka dosti svědí, snažte se stroupky neškrabat a nestrhávat, jelikož by mohlo dojít k následné sekundární bakteriální infekci. Rovněž nepříjemnou bolestivou komplikací bývají puchýřky na sliznici (ústa, nos, zvukovod, oko). Teprve po vyhojení posledního puchýřku můžeme považovat pacienta za neinfekčního, což může trvat 2-3 týdny.

Jak ošetřovat neštovice?

  • lokální léčba – potírejte puchýřků např. tekutým pudrem nebo jinými prostředky dostupnými na trhu, které působí hojivě a tlumí svědění, doporučované jsou i masti a roztoky s antiseptickým účinkem proti možnému zanesení infekce a obklady z bylinek s přírodním antiseptickým účinkem
  • systémová léčba – podávejte léky ze skupinyantihistaminikk potlačení svědění (forma tablet i kapek)
  • v případě zvýšené teploty (nad 38°C) podávejte léky ze skupiny antipyretik
  • velmi důležité je dodržovat správnou hygienu  - čistota rukou, pravidelné sprchování vlažnou vodou bez mýdla a drhnutí, čisté volné oblečení.
  • pacient by měl zůstat ve fyzickém klidu a nepobývat na sluníčku

Riziko v těhotesntví

Pro těhotné ženy, které plané neštovice ještě neprodělaly, je nákaza značně nebezpečná. V těchto případech se doporučuje vždy očkování.  V 1.trimestru těhotenství hrozí vysoké riziko poškození plodu virem při vývoji (poškození zraku, sluchu, mozku). Menší riziko hrozí při nákaze v 2. a 3. trimestru, kdy plod získá od matky vzniklé protilátky a u dítěte se pak projeví plané neštovice jen mírně nebo vůbec.