Neštovice: Příznaky a léčba
Plané neštovice se objevují celoročně, ale větší výskyt, někdy až epidemie, přicházejí nejčastěji koncem zimy a zjara. Po prodělané infekci si tělo vytváří protilátky, které nás celoživotně chrání před další nákazou. Pouze výjimečně, u jedinců s oslabenou imunitou, může dojít k opětovné infekci, nejčastěji ve formě pásového oparu.
Původce a přenos neštovic
Plané neštovice způsobuje lidský herpes virus – Varicella zoster, který se šíří kapénkovou infekcí (vzduchem) nebo přímým kontaktem s nakaženým.
- doba od nakažení do prvních projevů nemoci, tzv. inkubační doba neštovic může být 2-3 týdny
- nemocný je infekční již 1-3 dny před nástupem charakteristické vyrážky a trvá až do vyhojení posledního puchýřku
- plané neštovice mají pro jinak zdravé děti většinou lehký průběh, komplikované mohou být pro novorozence, děti v pubertálním věku, dospělé a těhotné ženy
- existuje očkování proti neštovicím pro děti již od 9.měsice života a to v kombinaci s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, očkovat lze i dospělé
Jaké mají neštovice příznaky? 

Charakteristickým projevem planých neštovic je svědivá vyrážka. 1-3 dny před výsevem vyrážky se mohou objevit příznaky typické pro chřipku a nachlazení – zvýšená teplota až zimnice, bolest hlavy, rýma, kašel, bolest břicha a nevolnost. V tomto období je nemocný již infekční!
Vyrážka se zpočátku projevuje jako malé červené skvrnky, které se během několika hodin mění v malé puchýřky (v průměru 3 – 6mm) naplněné nejdříve čirou tekutinou, která se postupně mění v mléčnou velmi infekční kapalinu. Puchýřky se objevují nejdříve na hlavě v oblasti obličeje, víček a ve vlasech a postupně se rozšiřují po trupu a končetinách. Jejich výsev bývá ve vlnách po 2-6 dnech.
Jaký mají plané neštovice průběh?
Puchýřky během několika dní zasychají a vytváří se na nich stroupek, který časem odpadne. I přesto, že vyrážka dosti svědí, snažte se stroupky neškrabat a nestrhávat, jelikož by mohlo dojít k následné sekundární bakteriální infekci. Rovněž nepříjemnou bolestivou komplikací bývají puchýřky na sliznici (ústa, nos, zvukovod, oko). Teprve po vyhojení posledního puchýřku můžeme považovat pacienta za neinfekčního, což může trvat 2-3 týdny.
Jak ošetřovat neštovice?
- lokální léčba – potírejte puchýřků např. tekutým pudrem nebo jinými prostředky dostupnými na trhu (např. ViraSoothe chladivý gel), které působí hojivě a tlumí svědění, doporučované jsou i masti a roztoky s antiseptickým účinkem proti možnému zanesení infekce a obklady z bylinek s přírodním antiseptickým účinkem
- systémová léčba – podávejte léky ze skupiny antihistaminik k potlačení svědění (forma tablet i kapek)
- v případě zvýšené teploty (nad 38°C) podávejte léky ze skupiny antipyretik
- velmi důležité je dodržovat správnou hygienu - čistota rukou, pravidelné sprchování vlažnou vodou bez mýdla a drhnutí, čisté volné oblečení.
- pacient by měl zůstat ve fyzickém klidu a nepobývat na sluníčku
Riziko v těhotenství
Pro těhotné ženy, které plané neštovice ještě neprodělaly, je nákaza značně nebezpečná. V těchto případech se doporučuje vždy očkování. V 1.trimestru těhotenství hrozí vysoké riziko poškození plodu virem při vývoji (poškození zraku, sluchu, mozku). Menší riziko hrozí při nákaze v 2. a 3. trimestru, kdy plod získá od matky vzniklé protilátky a u dítěte se pak projeví plané neštovice jen mírně nebo vůbec.
Zdroj:
https://www.infekce.cz/DPVZV-IDS-20.htm
Články k tématu Neštovice: Příznaky a léčba
Pátá a šestá nemoc patří do skupiny méně známých virových dětských nemocí projevující se běžnými projevy nachlazení (teplota, únava, aj.) a kožní vyrážkou. Právě kožní vyrážka vyděsí většinu rodičů, ale není třeba panikařit. Jedná se sice o velmi infekční onemocnění, ale průběh je zvladatelný symptomatickou léčbou a dítě se stává po prodělané nemoci imunní.
Syndrom ruce – nohy – ústa je někdy také označovaný jako sedmá dětská nemoc. Jedná se o dětské virové onemocnění, u kterého je hlavním projevem kožní vyrážka na těle a sliznici. Infekční onemocnění postihuje především kojence a děti do 5 let věku, výjimečně i dospívající a dospělé.