Základní péče o srst krátkosrstých plemen

2. 2. 2021 · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Zdánlivě by měla být péče o srst krátkosrstých plemen snazší a všestranně méně náročná než u plemen dlouhosrstých, není to ale tak úplně pravda. Proč je péče o krátkou srst náročná a jak by měla vypadat alespoň v základní verzi?Neustálé línání

Struktura srsti se liší i mezi krátkosrstými plemeny. Většinou se krátká srst mění rychleji (častěji) než polodlouhé a dlouhé typy srsti. Například vlci, prapředci psů, mění kožich dvakrát do roka, ale jejich krátkosrstí „synovci“ až 12x ročně. Samozřejmě záleží na konkrétním plemeni, řekněme tedy, že krátkosrstá plemena mění srst 4–12x ročně. To znamená, že nejméně jednou za čtvrt roku pejsek shodí svou srst. A to je i při krátké délce opravdu velká hromada chlupů.
Nejčastější jsou krátké a tvrdé jehličkovité typy srsti bez podsady. Podsada slouží jako izolační vrstva, a pokud chybí, psí srst produkuje o desítky procent více mazu, aby vytvořila na srsti ochranný film. Tuková vrstva ale rychle oxiduje a potom začíná pejsek nelibě zavánět. V tu chvíli už většinou v srsti dochází k masivnímu množení kvasinek, bakterií, případně plísní, a vedle zápachu se tak neudržovaná srst stává i potenciálním zdrojem infekce. I krátká srst potřebuje pravidelnou péči, nepodceňujte ji.


Péče o krátkou srst krok za krokem

Kartáčování

Kartáčování je pro krátkou srst klíčovým momentem péče. Kartáčováním se totiž odstraní odumřelé chlupy společně s částí tukového mazu, kterým jsou obaleny, kůže se ale také navíc krásně promasíruje, prokrví a díky mechanické distribuci mázku i promastí. Ke kartáčování krátké srsti je nejvhodnější gumový kartáč se středně širokými gumovými štětinami nebo moderní a velmi účinné gumové rukavice s krátkými, středně silnými gumovými hroty.

Frekvence takového kartáčování by však měla být častá. V odborných veterinárních publikacích najdete i doporučení ke každodennímu krátkému prokartáčování srsti, ale frekvence závisí také na plemeni. Obecně platí, že minimálně byste měli pejska vykartáčovat tak často, jako zaléváte květiny, takže zhruba dvakrát týdně. Pak už si ale na kartáčování vyhraďte alespoň 10–30 poctivých minut podle velikosti pejska a vykartáčujte nejenom hřbet a boky, ale i hlavu, krk, nohy a šetrně i zarostlé oblasti na bříšku, nezapomínejte ani na ocas. Pravidelné kartáčování pomůže udržet srst v dobré kondici. Po čase – záleží na typu plemene, fyzické aktivitě a převážném místě pobytu (doma nebo venku) – se v srsti nahromadí mázek, který je ideálním místem pro množení bakterií, plísní nebo kvasinek. Pak by mělo přijít na řadu koupání.


Koupání

Koupel krátkosrstých plemen není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát v porovnání s koupelí dlouhosrstých příbuzných. Krátkosrstá plemena mívají totiž pokožku náchylnější k vysušení. Jejich kůže je po většinu času chráněna tukovým filmem, který se koupelí odstraní (při koupeli za použití šamponu se často odstraní téměř dokonale), a kůže tak zažije šok. Může následovat celá řada reakcí, od vysušení, šupinatění, popraskání až po rozvoj seriózních dermatologických onemocnění, jako je třeba seborea, kterou znají i lidé, často například rodiče miminek, kdy přesušená kůže reaguje nadměrnou produkcí mazu, jenž vytváří na pokožce silnou žlutou krustu.

Pokud zatím srst nezavání, doporučuje se koupat bez šamponu. Pokud již srst zavání
a chovatel má důvodné podezření na přemnožení kvasinek a dalších choroboplodných organismů, je zapotřebí použít šampon. Pak se ale doporučuje i následná péče, kdy se vykoupaná a očištěná (a především odmaštěná) pokožka zase promaže speciálním kondicionérem nebo krémem. Vždy však používejte přípravky určené pro typ srsti Vašeho pejska, případně se svěřte do rukou profesionálního psího salonu.


Pravidelně prohlížejte srst a pokožku svého pejska

Pro některé chovatele je to samozřejmost. Většinou to dokonale zvládnete při kartáčování, ale přesto klademe důraz na nutnost vědomě pozorovat srst a pokožku pejska. Jakákoliv infekce, potíž nebo jinakost srsti a pokožky mohou již v brzké fázi odhalit celou řadu počínajících komplikací, ať už se týkají výhradně kondice pokožky a srsti, nebo ukazují na jiný zdravotní problém.

Články k tématu Základní péče o srst krátkosrstých plemen

 • Potravinové alergie u zvířat

  Potravinové alergie u zvířat

  · 3 minuty čtení
  • Vetclub

  Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak je řešit?

 • Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  · 2 minuty čtení
  • Vetclub

  Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.

 • Blechy: prevence a léčba

  Blechy: prevence a léčba

  · 5 minut čtení
  • Vetclub

  Jestliže se váš pejsek začne nápadně často drbat, rychle ho prohlédněte, zda nemá blechy. Chytit blechy není nic složitého – váš mazlíček je snadno pořídí na procházce od svých psích kamarádů. Bleší kousnutí je velmi nepříjemné. Vyvolává silné svědění a u mnoha psů následuje výrazná alergická reakce. To ale není zdaleka všechno. Blechy přenášejí celou řadu onemocnění a navíc dokáží zamořit celou...