Zánět nosohltanu – příznaky a léčba

15. 8. 2023 · 6 minut čtení

Zánět nosohltanu je častým onemocněním horních dýchacích cest zejména proto, že jeho přenos probíhá kapénkovou cestou či dotykem. Dříve nebo později se s ním tedy setká skoro každý. Obvyklými symptomy jsou rýma, bolest v krku a horečka. S léčbou a prevencí vám poradíme v našem článku.

Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Zánět nosohltanu – příznaky a léčba

Co to je zánět nosohltanu?

Zánět nosohltanu je obvykle součástí celkového zánětu horních dýchacích cest, respektive sliznic na jejich povrchu. Toto onemocnění se souhrnně označuje jako katary horních cest dýchacích. Postiženy mohou být ale sliznice nosu, hltanu, hrtanu či nosohltanu samostatně, případně výrazněji než ostatní. Potom je takové onemocnění označováno přímo dle lokace zánětu. Původ onemocnění bývá nejčastěji virový, výjimkou ale není ani původ bakteriální zánět nosohltanu. Jedná se o velmi časté onemocnění, neboť k přenosu dochází kapénkovou infekcí či dotykem.

Související kategorie produktů:

Zánět nosohltanu a jeho příznaky

Zánět nosohltanu, odborně označovaný jako rinofaryngitida, charakterizuje zejména bolest v krku, sekrece z nosu a horečka. Navazujícími symptomy jsou pak polykací obtíže, zalehlé uši, kašel a ucpaný nos. Někdy se symptomy objevují postupně, proto zejména v ranných fázích onemocnění může pacient trpět zánětem nosohltanu bez rýmy. Postiženy mohou být všechny věkové skupiny. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje v jarních a podzimních měsících a vlivem snadného přenosu je výskyt často epidemický.

Jak dlouho trvá zánět nosohltanu?

Z hlediska trvání rozdělujeme zánět nosohltanu na akutní a chronický. Akutní zánět trvá jen několik dní, avšak při nedostatečném léčení může přejít až do chronického stavu. Chronický zánět nosohltanu se vyznačuje tzv. zadní rýmou, při které je ucpaný nos doprovázen vytékáním hlenu až hnisohlenu, který může na sliznici zasychat. K chronickému zánětu nosohltanu se často přidávají i ušní obtíže (bolest, zalehnutí, nedoslýchavost) a také tzv. nazolalie („nosová řeč”). Zánět může být také způsoben zduřením nosní mandle nebo naopak následkem jejího odstranění.

Léčba zánětu nosohltanu

Při léčbě zánětu nosohltanu lze využít celou řadu volně prodejných přípravků z lékárny.

 • K uvolnění ucpaného nosu lze použít léčivé nosní spreje či kapky s obsahem dekongesčních látek, které tlumí otok nosní sliznice a zlepšují tak průchodnost. Kvůli možnému vzniku závislosti se však nemohou používat déle než 5–7 dní
 • Onemocnění může být doprovázeno horečkou. V takovém případě lze ke snížení horečky použít antipyretika, např. paracetamol, který je šetrný k žaludku.
 • V případě výskytu hustého hlenu je možné použít mukolytika, tj. léky které ředí hlen a používají se také při vlhkém kašli.
 • K tlumení vzniku vodnatého hlenu (tekoucí rýma) slouží běžně dostupné kapky proti rýmě, tzv. anticholinergika.
 • Na bolest v krku, která zánět nosohltanu také často doprovází, se využívají lokální antiseptika, např. pastilky, klokladla či spreje.
 • Doplňkově je vhodné využít také mořskou vodu, která pomáhá ke zvlhčování a regeneraci nosní sliznice.

Pokud během několika dní nedojde ke zlepšení, je potřeba navštívit lékaře, který většinou předepíše antibiotické nosní kapky nebo kapky s kortikosteroidy s výrazným protizánětlivým účinkem. Při závažnějších obtížích je třeba systémová léčba.

Při zánětu nosohltanu a onemocnění horních dýchacích doporučujeme dbát na zdravý jídelníček i zařadit speciální doplňky stravy na podporu imunity.
Při onemocnění horních dýchacích je dobrou volbou zdravý jídelníček doplněný o speciální doplňky stravy na podporu imunity.

Zánět nosohltanu a prevence

Prevence onemocnění horních dýchacích cest, a tedy i zánětu nosohltanu spočívá v posilování imunity, dodržování zdravého životního stylu a vyvarování se náhlým změnám teploty (typicky přechod z prostředí o vysokých teplotách do klimatizovaného prostředí).

Doplňková pomoc z lékárny

Při potížích lze využít také bylinné přípravky, například s obsahem bylinných extraktů s esenciálními oleji, které také působí antimikrobiálně. Vhodné je užívání potravinových doplňků s obsahem vitaminu C, zinku, biologicky aktivních polysacharidů – betaglukanů a přípravků obsahujících extrakty z bylin. Při opakujících se infekcích je možné užívat přípravky s obsahem bakteriálních lyzátů či probiotika s vitaminem D pro podporu  imunity.

Zánět nosohltanu v těhotenství

Podobně jako u běžných pacientů se zánět nosohltanu v těhotenství léčí především symptomaticky, avšak s mnoha omezeními. Například je potřeba se vyhnout přípravkům s dekongescenčním působením, tedy běžným kapkám proti rýmě a ucpanému nosu. K uvolnění ucpaného nosu lze naopak použít hypertonickou mořskou vodu ve spreji, nosní konvičku či napařování horkou vodou se solí. K tlumení bolesti v krku je možné využít přípravky s obsahem islandského lišejníku. Dalším symptomem, který může doprovázet zánět nosohltanu, je horečka. Za bezpečné je považováno krátkodobé užívání nižších dávek paracetamolu.

Zánět nosohltanu u kojence

Záněty horních cest dýchacích u kojenců mohou způsobit problémy s přijímáním potravy. Léčba opět probíhá především symptomaticky s využitím nosních sprejů s obsahem mořské vody, které mohou být obohaceny o další látky, například o měď. Možné je také použití nosních sprejů s obsahem dekongescenčních látek o nízké koncentraci.  Aby byly kapky dostatečně účinné, je nejprve nutné nos vyčistit pomocí mořské vody či odsávačky hlenu. K tlumení horečky se dají použít sirupy, a to s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, event. čípky. V klinické praxi někteří lékaři také indikují aplikaci lokálních antibiotických kapek do nosu.

 


Články k tématu Zánět nosohltanu – příznaky a léčba

 • Sezóna alergické rýmy je v plném proudu. Zatímco většinu lidí rozkvetlá příroda těší, alergici se neradují. Obzvláště v posledních suchých letech, kdy déšť pravidelně pyly nesmývá, bývají projevy alergické rýmy mnohem intenzivnější. Víte o alergické rýmě a její léčbě vše? Doplňte si znalosti o zdravotním problému, který dle statistik trápí až čtvrtinu z nás.
 • Zadní rýma – jak se jí zbavit?

  Zadní rýma – jak se jí zbavit?

  · 7 minut čtení
  Zadní rýma vyskytující se nejčastěji u dětí bývá většinou zapříčiněna virovou infekcí nosohltanu. Projevuje se nepříjemným pocitem hlenů vzadu v krku nebo vzadu na patře. Často ji provází kašel způsobený stékáním hlenů hlouběji do dýchacích cest a jejich následným drážděním.
 • Bolest v krku - příčina a léčba

  Bolest v krku - příčina a léčba

  · 5 minut čtení
  Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád trávím čas s přáteli.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád...
Číst více od autora