Krev ve stolici – možné příčiny, diagnostika a léčba

21. 4. 2024 · 8 minut čtení

Krev ve stolici může být varovným signálem nejrůznějších zdravotních problémů, od běžných hemoroidů až po vážnější onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva.  V každém případě je třeba pátrat po příčině krvácení a následně nastavit adekvátní léčbu. Jaké jsou možné příčiny krvácení v oblasti trávicího traktu, jak může krvácení z konečníku vypadat a kdy jde o vážný problém? Podrobnosti jsme připravili v našem článku.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Krev ve stolici – možné příčiny, diagnostika a léčba

Příčiny krve ve stolici

Hemoroidy
Anální fisury
Gastroenteritida (zánět žaludku nebo střeva)
Žaludeční vředy
Jícnové varixy
Divertikulóza
Nespecifické střevní záněty
Kolorektální karcinom
Ischemická kolitida
Alergie na bílkovinu kravského mléka
Nežádoucí účinek léků
Krev ve stolici bez bolesti
Přítomnost krve ve stolici nemusí být doprovázena bolestivými projevy. To je typické zejména v případě hemoroidů, análních fisur nebo divertiklů. Nemít bolest není důvodem k vynechání návštěvy lékaře – pokud krvácení přetrvává déle jak 2 týdny nebo se přidávají další příznaky (např. změny ve stolici, nevolnost), vyhledejte odbornou pomoc.

Jak může krev ve stolici vypadat?

Jasně červená krev
Tmavě hnědá až černá stolice
Smíšený druh krvácení
Skryté krvácení
Rakovina tlustého střeva a konečníku
Typickou nemocí projevující se skrytým krvácením je kolorektální karcinom. Ten patří v České republice mezi pět nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorových onemocnění.

Je krev ve stolici vážný problém?

Ne nutně, ale může být. Pokud zjistíte krvácení z konečníku, vždy se poraďte s lékařem. Výjimkou je krev na povrchu stolice nebo na toaletním papíře, pokud jasně souvisí s výskytem hemoroidů nebo análních trhlinek. Ty je možné v lehčích formách léčit v domácím prostředí. Ve všech ostatních případech lékař posoudí vzhled stolice, charakter a četnost krvácení a další doprovodné potíže. Jednorázová epizoda přítomnosti světlé krve ve stolici zpravidla nebývá závažná. Přetrvávající potíže trvající více jak 14 dní nebo současná přítomnost zvýšené teploty, bolesti, nevolnosti, či bledosti poukazuje na vážnější příčinu. Varovná je také přítomnost natrávené stolice. Okamžitá lékařská pomoc je nezbytná při nadměrném krvácení nebo v přítomnosti zrychleného srdečního tepu, dýchacích potíží, silné nevolnosti, zvracení a zmatenosti.

Co může signalizovat krev ve stolici a bolest v podbřišku?
Bolest je varovným příznakem, který by vždy měl upoutat naši pozornost. Přítomnost krve ve stolici a zároveň bolesti v dolní části břicha se může objevit při infekčních kolitidách nebo nespecifických střevních zánětech. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.

Léčba

Základem léčby je pečlivé odhalení příčiny krvácení. To zpravidla zahrnuje rozhovor s lékařem, vyšetření konečníku, případně dále test na okultní krvácení a laboratorní vyšetření krve a stolice. Následovat může CT břicha a endoskopické vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie). V samotné léčbě se uplatňují léky, chirurgické metody a úprava životosprávy.

  • K léčbě hemoroidů se používají léčivé rektální masti, krémy a čípky. Vedle místně aplikovaných přípravků se hojně využívají také tablety. Konkrétně jde o léky posilující žilní stěnu, tzv. venofarmaka. Některé z nich jsou na předpis, jiné jsou volně prodejné. K pokročilejších stadiích jsou k dispozici semiinvazivní a chirurgické výkony
  • Anální fisury jsou také obvykle zvládnutelné samoléčbou. Podobně jako v případě hemoroidů je doporučen dostatečný pitný režim, strava s vyšším obsahem vlákniny a sedací koupele s dubovou kůrou. Pokud jsou potíže spojeny s objemnou tvrdou stolicí, doporučuje se užívání sirupu s laktulózou, což pomůže odstranit zácpu a změkčit stolici.
  • Gastroenteritida vyžaduje v první řadě rehydratační terapii, tj. doplnění ztracených tekutin, minerálů a rychlých cukrů. Podle vyvolávající příčiny se podávají antibiotika, případně antiparazitika. V řešení infekčních průjmů se uplatňují rovněž probiotika, která pomáhají obnovit přirozenou střevní mikrobiotu.
  • Nespecifické záněty střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) se často léčí komplikovaněji. Využívají se léky proti zánětu (antiflogistika), léky upravující chybnou imunitní odpověď (imunosupresiva) a stále častěji také biologická léčiva. Důležitá je optimalizace jídelníčku a další úpravy životního stylu.
  • Kolorektální karcinom se řeší chirurgickým odstraněním, radioterapií nebo chemoterapií, či vzájemnou kombinací jmenovaných metod. Čím dříve se kolorektální karcinom odhalí, tím vyšší je šance na úspěšné vyléčení.
Péče o anální oblast
K péči o pokožku lze aplikovat sedací koupele s odvarem z dubové kůry, pro tyto partie jsou také k dispozici speciální čisticí gely nebo vlhčené ubrousky pro účinnou a zároveň šetrnou hygienu.

Prevence

Jak předcházet hemoroidům a análním fisurám?

  • Pravidelně se hýbejte.
  • Dostatečně pijte a jezte dostatek vlákniny. Mezi potraviny s vyšším obsahem vlákniny patří ovesné vločky, celozrnné pečivo, luštěniny, zelenina a ovoce. Vláknina je dostupná i ve formě prášku (tzv. psyllium), který si můžete vmíchat např. do jogurtu, tvarohu nebo kaše.
  • Důležité je pravidelné vyprazdňování. Nevysedávejte na toaletě příliš dlouho – dlouhé sezení zvyšuje tlak na cévní stěny v oblasti konečníku.

Prevence dalších příčin krvácení ve stolici může být obtížnější. Obecně lze doporučit pestrou a vyváženou stravu s minimem průmyslově zpracovaných potravin, pravidelný pohyb, účinné zvládání stresu, kvalitní mezilidské vztahy a optimistický přístup k životu.

Krev ve stolici u dětí

K možným příčinám krve ve stolici u dětí patří:

  • anální fisury způsobené tuhou a objemnou stolicí při zácpě (nejčastější příčina)
  • alergie na bílkovinu kravského mléka
  • infekční střevní záněty
  • Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida (ve starším dětství a v dospívání)

Za krví ve stolici u dětí může stát i malrotace střeva. Při této vývojové poruše dochází k poruše rotace střeva nebo jeho upevnění na zadní stranu břišní. Nezafixované střevo se snadněji zauzluje, což znesnadní výživu postižené tkáně. Kromě krve ve stolici jsou typické křečovité bolesti břicha, zvracení, neklid a pláč. Ať již je příčina krve ve stolici jakákoliv, vždy situaci konzultujte s dětským lékařem

Za krev ve stolici může být zodpovědná řada poruch různého původu od jícnu po konečník. Může se jednat o krvácení vzniklé z banální trhlinky v oblasti řitního otvoru či běžně o projev hemoroidů. Na druhou stranu se tak mohou projevovat i výrazně závažnější choroby, mimo jiné žaludeční vředy nebo kolorektální karcinom. Krvácení ve stolici proto nepodceňujte – v případě přetrvávajících nebo výrazných potíží raději navštivte lékaře. Získat dobrou radu či včasnou účinnou léčbu je vždy lepším řešením než případné zdravotní komplikace způsobené vyčkáváním či zbytečným ostychech.


Články k tématu Krev ve stolici – možné příčiny, diagnostika a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora