7 věcí, které se hodí na cestování se zvířetem

8. 4. 2021 · 6 minut čtení

Většině pejsků, koček i dalších domácích mazlíčků je nejlépe doma. Tam, kde to znají, kde „vládnou“, kde mají své jisté. Někdy ale dobrodružná povaha páníčků nebo obyčejná nutnost zajistí cestovatelský zážitek i zvířeti.


Plán, klid a zastávky

Ideální přesun se zvířetem, který Vám každý veterinář doporučí, je klidné předem promyšlené cestování s pravidelnými zastávkami, bez stresu, s dostatkem tekutin a pravidelným pohybem.

Víme však, že věci občas nejdou podle plánu. Přinášíme Vám několik rad, jak cestování s domácím mazlíčkem usnadnit. Štastnou cestu!


Preventivní ochrana proti parazitům

Zase tolik nezáleží, jestli pojedete k Máchovu jezeru, nebo k moři. Infikovaná klíšťata, komáři a další hmyz číhají všude, a proto nikdy není opatrnosti nazbyt.

 


Menforsan Repelent pro psy s extraktem z citronely 250 ml

250 ml

Biocidní přípravky, repelenty

Menforsan Repelent pro psy s extraktem z citronely působí proti blechám, klíšťatům, štěnicím, roztočům i létajícímu hmyzu. Vhodné i pro březí feny a štěňata.

185 Kč

Klec nebo postroj na cestování

Jakkoliv klidnou, mírnou a pohodovou povahu má Váš domácí mazlíček, cestování může přinést stresové situace, na něž zvíře reaguje různě. Od poničení interiéru vozu až po možný agresivní výpad vůči osobám ve voze. I když je dobře známe a milujeme, jejich zvířecí osobnost a vrozené reflexy se mohou projevit v nejméně vhodnou dobu.

Nemějte špatný pocit, když zvířeti pořídíte do kufru klec. Naopak mějte na paměti, že zvíře ocení vlastní úkryt, „své“ místečko, zejména v situacích, jako je cestování, které mohou být pro některá zvířata poměrně intenzivně stresující. Pomůže také vložení oblíbené hračky, deky nebo polštáře.

Existují speciální postroje určené k cestování zvířete v prostoru pro cestující. Jsou speciálně navrženy tak, aby skutečně fungovaly jako bezpečnostní pásy. Není tedy možné, aby si na nich zvíře přivodilo zranění, typicky zranění vzniklé škrcením. Přesto jsou vhodné jen pro určitá psí plemena a nedoporučují se ani pro kočky, ani pro další domácí mazlíčky.


Obojek na klips: Nikdy, nikdy, nikdy nenechávejte psa v autě

My víme, že to víte. Určitě si říkáte, že byste to nikdy neudělali. Jenže pak zastavíte na čerpací stanici a „jenom“ si odskočíte na toaletu. I během pár minut se může teplota v autě při vypnuté klimatizaci násobně zvýšit a stažená okénka pomohou jen částečně. Dehydratace a přehřátí u psů postupuje velmi rychle, zejména kvůli jejich omezené schopnosti ochlazovat se.

Na takové „rychlé zastávky“ se Vám bude hodit krátký obojek na klips, který připevníte za kolo nebo kliku.

Na časté cestování: Psí přívěs je sexy

Zní to možná zpovykaně, ale je to nesmírně užitečná věc při častém či dlouhodobém cestování se zvířetem. Přívěs se zapřáhne za tažné zařízení a samostatně jede za autem, rozměry a tvarem připomíná vozík. V cíli cesty poslouží jako kotec. Z pohledu bezpečnosti i pohodlí zvířete je přívěs jednoznačným vítězem. 

Cestovní pas, tetování nebo mikročip, potvrzení o odčervení, platné očkování proti vzteklině

Říkáte si, že to na Mácháči zapotřebí nebude? Raději s sebou doklady vezměte i na tuzemskou dovolenou. Nikdy předem nevíte, jestli nebude nutné prokázat totožnost Vašeho pejska a jestli ho nebude třeba ošetřit u zvěrolékaře. Zkrátka nikdy nevíte, co se právě semele, tak buďte raději připraveni.

Pro vstup do většiny evropských zemí je navíc nezbytný cestovní pas zvířete (Pet Passport), který má pro všechny členské země stejný vzhled i náležitosti a vydá vám jej váš ošetřující zvěrolékař. Uvnitř vydaného pasu najdete veškeré údaje o očkování psa (ale i kočky nebo fretky) a případné další důležité informace k jeho zdravotnímu stavu. Pokud v pasu nebude uvedeno platné očkování proti vzteklině, pejsek nesmí legálně překročit hranice. A pokud Vás odhalí kontrola, budete čelit tučné pokutě, která se v jednotlivých členských zemích EU liší.

Některé členské státy mají ještě další požadavky. Někam se nesmí s mláďaty mladšími 3 měsíců, jinde zase musíte doložit ošetření proti klíšťatům a aktuální výsledek sérologického vyšetření na vzteklinu. Vždy se raději předem na požadavky jednotlivých zemí detailně informujte.

Se zvířetem můžete vycestovat i mimo území EU, čeká Vás však ještě náročnější proces. Jednak musíte zjistit a dodržet všechny podmínky letecké přepravy, přičemž každá letecká společnost má vlastní podmínky, jednak musíte znát i další podmínky pro vstup zvířete na území cílové (i tranzitní) země.

Přes to všechno existují tisíce chovatelů, kteří se svými zvířaty běžně cestují, takže s trochou dobré vůle se dá zjevně zvládnout cokoliv. Málokdy se navíc mezi požadavky objeví nějaká nesmyslná věc. Nakonec, platná očkování proti vzteklině, odčervení a ochranu proti klíšťatům by měl chovatel svému zvířeti zajistit, i pokud zůstává celoročně jen doma nebo na zahradě.

Intenzivní sprej proti blechám, klíšťatům a všenkám

Spot-on pipety nebo obojky fungují proti napadení klíšťaty, blechami a další havětí velmi spolehlivě. Může se ale stát, že vyrážíte na cesty už ke konci trvání ochrany nebo chcete ochranu posílit, protože se budete pohybovat v silně rizikové oblasti. Ať tak, či onak, máme pro vás variantu, jak ochranu účinně posílit.

Posilující vitaminové sirupy

Chovatelé „ze staré školy“ by to jistě nazvali vyhozenými penězi. Ale není to pravda. Zvířata jsou při cestování vystavena nadměrné fyzické i psychické zátěži a od chovatele je nadmíru laskavé a odpovědné pokusit se podpořit normální zdravotní stav zvířete vhodnými podpůrnými prostředky.


Aptus NUTRISAL sáčky 10x25 g

sáčky 10x25 g

Veterinární přípravky

Prášek k přípravě izotonického roztoku pro rychlou rehydrataci organizmu.
3 za 2
519 Kč
Aptus ATTAPECTIN 30 tablet

30 tablet

Veterinární přípravky

Doplňkové krmivo pro psy a kočky při akutním průjmu.
3 za 2
310 Kč
Aptus APTOBALANCE prášek 140 g

prášek 140 g

Veterinární přípravky

S bakteriemi mléčného kvašení pro mikrobiální rovnováhu zažívacího traktu.
3 za 2
290 Kč
Aptus RELAX 30 žvýkacích tablet

30 žvýkacích tablet

Veterinární přípravky

Tablety pro psy a kočky s l-tryptofanem pro zmírnění stresu. S chutí jater.
3 za 2
460 Kč

Jak vidíte, je opravdu z čeho vybírat. S výběrem Vám ochotně poradí i odborný personál v lékárnách Dr.Max.

Články k tématu 7 věcí, které se hodí na cestování se zvířetem

 • Výhody a nevýhody kastrace

  Výhody a nevýhody kastrace

  · 3 minuty čtení

  Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi velmi citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky. Vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, se dočtete v tomto článku.

 • Vitamíny pro pejsky

  Vitamíny pro pejsky

  · 5 minut čtení

  Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat?

 • Jak funguje imunita u zvířat

  Jak funguje imunita u zvířat

  · 4 minuty čtení

  Teple se oblékejte, jezte hodně vitamínů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.