Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

30. 11. 2022 · PharmDr. Jan Bureš Ph.D. · 13 minut čtení
 • Chřipka a nachlazení

Nachlazení je nejběžnějším zdravotním problémem, s nímž se každoročně potýkáme. Častěji stonají děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Jedná se o onemocnění vyvolané viry, na rozdíl od chřipky má však mírnější průběh. Hlavními příznaky jsou rýma, ucpaný nos, zvýšená teplota, kašel a bolesti v krku. Jak nachlazení efektivně léčit, abyste zabránili nepříjemným komplikacím? Všechny potřebné informace najdete v naše článku.


Nachlazení – příznaky, přenos a léčba
Nachlazení u dospělých není oproti chřipce obvykle doprovázeno horečkou, pouze zvýšenou teplotou.

Co je to nachlazení?

Nachlazení (odborně nazofaryngitida nebo také rinofaryngitida) je akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích, které se nejčastěji vyskytuje v chladných měsících roku. Běžně jej označujeme jako „rýma“. Nachladit se můžeme ovšem i v létě, např. při pobytu v klimatizovaných prostorech nebo dopravních prostředcích. Nachlazení se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí v krku, rýmou a kašlem. Virů, které způsobují nachlazení, bylo identifikováno více než 200 – nejčastěji se jedná o tzv. rhinoviry (50-80 % případů). Nachlazením nejčastěji onemocní děti v předškolním věku, dospělí a starší lidé na nachlazení trpí výrazně méně.

Jaké jsou příznaky nachlazení?

Na rozdíl od chřipky, pro niž je typická vysoká horečka, je tělesná teplota při nachlazení u dospělých spíše pouze zvýšená. Horečka (více než 38 ˚C) při nachlazení se objevuje spíše u dětí. Dále je pro nachlazení charakteristické pálení v oblasti nosohltanu a bolest v krku. Nejčastějším příznakem nachlazení je rýma a ucpaný nos, dále kýchání a kašel. K dalším průvodním projevům nachlazení patří zimomřivost, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu a únava. Výrazné bolesti hlavy, svalů a kloubů většinou nejsou přítomny.


Fáze nachlazení, inkubační doba, doba nachlazení

Nástup příznaků při nachlazení bývá pozvolný a postupný. Nejdříve nemocný zpravidla pocítí zvýšenou únavu a pocity chladu. Na nastupující nachlazení upozorní kýchání a zvýšená teplota. Poté se přidává bolest a pálení v krku (někdy i velmi silné), které vystřídá rýma a následně kašel. Sekrece při rýmě je nejdříve řídká, po několika dnech se mění v hustší. Kašel je zpočátku suchý dráždivý, poté se mění na vlhký produktivní s vykašláváním hlenu.

Inkubační doba nachlazení je krátká, k propuknutí příznaků dochází 1-3 dny po kontaktu s infekcí. Běžně nachlazení trvá 7-10 dní, kašel může přetrvávat i několik týdnů.

Podobnými příznaky začíná i celá řada závažnějších infekčních onemocnění (streptokoková faryngitida, klíšťová encefalitida, plané neštovice a další), a proto je třeba průběh onemocnění zejména u dětí dobře monitorovat.


Komplikace nachlazení

I běžné nachlazení se může v některých případech zkomplikovat tím, že na virovou infekci nasedne druhotná bakteriální infekce. V tom případě příznaky neodeznívají, naopak se zhoršují, přidává se horečka. Typickými komplikacemi nachlazení je zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek či dokonce zápal plic. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře, který na základě vyšetření zváží možnost antibiotické léčby. V domácím prostředí si sami můžete udělat test CRP (C-reaktivní protein) z kapky krve, který orientačně určí, zda není přítomna bakteriální infekce.


Léčba nachlazení

Při běžném nachlazení je základem léčby několik dní klidového režimu, izolace od ostatních, aby se infekce dále nešířila, dostatek tekutin a spánku. Antivirové léky, které se podávají v některých případech při chřipce, nejsou u běžného nachlazení potřebné. Při nachlazení nefungují antibiotika, protože se jedná o virové onemocnění. Zaměřit se ale můžeme na nepříjemné příznaky. K dispozici je celá řada volně prodejných léků, které pomohou příznaky mírnit. Jsou to:

Léky proti horečce

Podávají se zpravidla až v případě, že tělesná teplota překročí 38˚C. Jinak je zvýšená teplota považována za přirozený obranný proces organismu, který pomáhá bojovat s infekcí. Na snížení horečky se podávají nejčastěji léky s obsahem paracetamolu, který je šetrný k žaludku, nebo léky s ibuprofenem, který má navíc také protizánětlivé účinky.


Léky na bolest v krku

K tišení bolesti v krku se užívají lokální léky s protizánětlivými účinky, které snižují otok a zarudnutí, a tím usnadňují polykání. Dále se při bolesti v krku užívají léky, které působí antisepticky, tj. působí proti bakteriím kvasinkám i virům. Léky proti bolesti v krku lze užívat ve formě pastilek, sprejů či kloktadel.


Léky na suchý a vlhký kašel
Léky na podporu vykašlávání není vhodné kombinovat s přípravky na suchý kašel ani je podávat na noc.

Léky proti kašli

Léky proti kašli volíme podle toho, zda se jedná o suchý dráždivý kašel v počátku nachlazení nebo o vlhký produktivní s vykašláváním hlenu v pozdější fázi nemoci.

Suchý dráždivý kašel pomohou mírnit léky označovaná jako antitusika. Do této skupiny patří tato léčiva obsahující butamirát, dextromethorfan, dropropizin nebo levodropropropizin a jiné.

K podpoře vykašlávání se používají léky, které obsahují tzv. mukoaktivní látky, např. bromhexin, ambroxol, acetylcystein, guaifenesin, karbocysein, erdostein.

Léky z těchto dvou skupin není vhodné kombinovat. Léky na podporu vykašlávání nepodávejte na noc. K léčbě kašle je k dispozici také celá řada bylinných léčiv.


Léky proti rýmě

Nosní kapky či spreje proti rýmě označujeme jako dekongestiva. Působí vazokonstrikčně – to znamená, že způsobují stažení cév v nosní sliznici, a tím snižují otok a ulevují od pocitu ucpaného nosu. Výhodou je velmi rychlý nástup účinku (obvykle do několika minut). Tyto léky se však mohou užívat jen krátkodobě, přibližně týden. Při racionální podáváním zajistí úlevu velmi efektivně. Naopak při dlouhodobém užívání může dojít k poškození nosní sliznice a rozvoji tzv. medikamentózní rýmy. Do této kategorie řadíme přípravky obsahující např. účinné látky nafazolin, xylometazolin a další.


Kombinované přípravky proti chřipce a nachlazení

Jedná se o přípravky, které působí proti několika příznakům nachlazení najednou. Jsou k dispozici buď ve formě tablet nebo ve formě populárních horkých nápojů. Obsahují zpravidla paracetamol proti horečce a bolesti, fenylefrin proti ucpanému nosu, kofein pro posílení účinku paracetamolu, vitamin C a případně též složku k usnadnění vykašlávaní. Při užívání kombinovaných přípravků není třeba užívat žádné další léky proti nachlazení.


Další přípravky vhodné při nachlazení

Mořské vody

Nosní spreje s roztoky mořské vody jsou výbornou alternativou klasických kapek proti ucpanému nosu. K uvolnění nosu  poslouží hypertonické nosní spreje s vyšším obsahem soli, k uvolnění nosu dochází na bázi osmózy. Hypertonické spreje nejenže nos uvolní, ale také očistí sliznici a podpoří její regeneraci.


Bylinné čaje

Pití bylinných čajů je tradiční součástí léčby nachlazení. Osvědčený je lipový a jitrocelový čaj nebo čaj z bezového květu, heřmánek, podběl, šalvěj a další. Pokud chcete využít účinky více léčivých rostlin zároveň, sáhněte po některé čajové směsi (průdušková čajová směs, čajová směs při nachlazení, Pulmoran). Bylinky můžete využít kromě popíjení také k inhalaci.


Kdy navštívit lékaře při nachlazení
Pokud nachlazení stav provází křeče, ztuhnutí šíje, bolest uší, vyrážka či přetrvávající teploty, navštivte lékaře.

Kdy s nachlazením k lékaři

Nachlazení je ve většině případů zvládnutelné samoléčbou. K lékaři se ale vydejte v následujících případech:

 • horečka trvá déle než 2 dny, příznaky se zhoršují,

 • horečka neklesá ani po podání léků,

 • u dítěte se při vysoké horečce objeví křeče (febrilní křeče),

 • je přítomna bolest uší nebo vedlejších nosních dutin,

 • objeví se ztuhnutí šíje nebo bolest při předklonění hlavy,

 • na kůži se objeví vyrážka,

 • je přítomna bolest na průduškách, bolest při kašli,

 • bolest v krku znemožňuje příjem tekutiny a potravy.


Nachlazení v těhotenství

Při teplotě do 38 °C není třeba nasazovat žádné léky. Léky užijte až při tělesné teplotě nad 38 °C, protože horečka v těhotenství nad 38 °C může být již nebezpečná. Po celou dobu těhotenství je možné sáhnout po lécích obsahujících paracetamol. Nicméně se doporučuje podávat co nejnižší možnou dávku po co nejkratší dobu. Kombinované přípravky na chřipku (tablety i horké nápoje, které řeší několik příznaků najednou) nejsou v těhotenství vhodné, protože obsahují účinné látky, které mohou zvyšovat krevní tlak.

Při rýmě v těhotenství lze aplikovat solné roztoky ve formě nosních sprejů nebo bylinné  nosní kapky s obsahem éterických olejů. Další možností jsou inhalace – vhodný je solný roztok, vincentka nebo heřmánek. Zajímavým tipem jsou tzv. crosstejpy nebo nosní pásky pro správné dýchání, které oceníte zejména v noci.

V těhotenství je možné při nachlazení pít heřmánkový či jitrocelový čaj. Naopak, těhotné ženy by neměly pít čaje se šalvějí a podbělem. Lipový čaj lze pít pouze krátkodobě. Na doporučení lékaře je možné k léčbě suchého dráždivého kašle v těhotenství použít přípravky obsahující léčivo dextrometorfan (1. a 2. trimestr) či  butamirát (2. a 3. trimestr). Užití léků na podporu vykašlávání konzultujte s ošetřujícím lékařem. Podrobnější informace, jak řešit kašel v těhotenství, jsme pro vás připravili v samostatném článku.


Nachlazení u dětí

Nachlazení u dětí je velmi běžné. Není výjimkou, že onemocní 8-10x za rok, zatímco dospělí obvykle 1-2x. Zejména po nástupu do kolektivního zařízení je výskyt virových onemocnění horních cest dýchacích velmi četný. I když většina dětí nachlazení zvládá bez větších problémů, jeho léčbu nepodceňujte, abyste zabránili nepříjemným komplikacím, jako je zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin či zánět průdušek. Léčba spočívá v izolaci nemocného dítěte z kolektivu, klidovém režimu a mírnění příznaků. U nejmenších dětí, tj. u novorozenců, kojenců a batolat, je vhodné při nachlazení navštívit lékaře.

U dětí bývá někdy i při běžném nachlazení přítomna horečka. Při horečce nad  38 °C lze podat léky proti horečce a bolesti ve formě vhodné pro děti (čípky u nejmenších dětí, sirupy u větších). K uvolnění nosu jsou u dětí vhodné hypertonické solné roztoky ve formě nosního spreje. Léky na kašel vybírejte podle toho, zda se jedná o kašel suchý dráždivý nebo vlhký s vykašláváním hlenu. Léky na podporu vykašlávání nepodávejte dítěti na noc. Při výběru všech léků pro léčbu příznaků nachlazení u dětí pečlivě čtěte příbalové letáky, kontrolujte věkové omezení přípravků a dodržujte doporučené dávkování. V případě nejasností se obraťte na lékárníka nebo pediatra.


Jak předcházet nachlazení

Proti běžnému nachlazení bohužel neexistuje očkování. Základní prevencí je proto dodržování zásad zdravého životního stylu a posilování imunitního systému. Důležitý je dostatek spánku, otužování, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a vyvážená pestrá strava bohatá na vitaminy (C, B, D) a minerály. Vitaminy můžete doplňovat i formou doplňků stravy. V zimních měsících, kdy není dostatek slunečního svitu a kdy jsou nachlazení častější, je pro imunitní systém klíčový zejména dostatek vitaminu D. Roli v prevenci hraje také správná hygiena, tj. mytí rukou před jídlem a po příchodu zvenku a používání desinfekčních gelů na ruce. Jednoduchým preventivním tipem je nedotýkat se neumytýma rukama obličeje. V obdobích zvýšeného výskytu nachlazení je vhodné vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob či kontaktu s nemocnými.Články k tématu Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

 • Viry nebo bakterie? Kdy a jak používat CRP test

  Viry nebo bakterie? Kdy a jak používat CRP test

  · 3 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  • Zdravotnické prostředky
  Viry a bakterie jsou nejčastějšími původci běžných infekčních onemocnění. To, zda nemoc způsobil vir nebo bakterie však zpočátku nemusíme poznat, jelikož příznaky mohou být velmi podobné.
 • Chřipka – příznaky a léčba

  Chřipka – příznaky a léčba

  · 11 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?
 • Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  · 6 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  • Rýma
  Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Přinášíme vám informace o rýmě , její léčbě a prevenci.