19. týden

Těhotenství logo

Devatenáctý týden: Třeba se na tebe usměju!

Jak pokračuje vývoj?

 • Jsem velké asi jako rajče.
 • Pohybuju se, kopu a ty už to asi taky cítíš, viď?
 • Moje kůžička je pokrytá kožním mázkem.

Miminko

Usměju se na tebe!

Usměju se na tebe!

Pod dásničkami mám už založeny základy mléčných zoubků a pod nimi se mi tvoří i první základy zoubků trvalých. Moje kůže je pořád velmi tenká, ale už má přichystané všechny základní vrstvy a je obalená kožním mázkem. To je taková bílá mazlavá hmota, která pokrývá celý můj povrch a chrání mě před působením plodové vody. A navíc zajišťuje, že nebudu po narození vypadat jako scvrklá hruška.

Vzkaz pro maminku

Protože už se umím usmívat, tak se pořádně dívej, až půjdeš na příští ultrazvuk. Když budu v dobré náladě a nebudu zrovna spinkat, tak se na tebe možná i usměju.

Tipy a triky

Pocity hladu

Pocity hladu

Máte pocit neustálého hladu? Ve druhém trimestru je to velmi obvyklé. Vaše ranní nevolnosti už pominuly, miminko roste a sílí a všechny živiny a energii si bere od vás. Je důležité naslouchat potřebám svého těla, ale současně jíst s rozumem, abyste zbytečně nepřibývala na váze.

Pár tipů:

 • Hodně pijte. Někdy se vám může zdát, že máte hlad, a přitom jen potřebujete doplnit tekutiny. Než sáhnete po další svačince, zkuste nejdříve vypít sklenici vody.
 • Jezte zdravě, raději menší porce a častěji. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, naopak se vyhýbejte čokoládě, sušenkám a jiným sladkostem.
 • Průběžně si hlídejte své váhové přírůstky a případně zavčas upravte svůj jídelníček.
 

Slovo odborníka

Co obnáší 2. screeningové ultrazvukové vyšetření?

Co obnáší 2. screeningové ultrazvukové vyšetření

Nejpozději ve 20.–22. týdnu těhotenství má každá nastávající maminka absolvovat tzv. 2. screeningové ultrazvukové vyšetření plodu. Jde o vyšetření k vyloučení vážných vrozených vývojových vad plodu. Během něj lékař podrobně zkontroluje hlavu, mozek, obličej, páteř, žaludek, ledviny, močový měchýř a končetiny vašeho děťátka. Zaměří se též na vyšetření jeho srdíčka a velkých cév, zhodnotí správnost srdeční činnosti. Vyšetření slouží k tomu, abyste si byli jisti, že se vaše miminko vyvíjí tak, jak má.

V této chvíli vidí některé maminky své děťátko poprvé, takže to pro ně bývá velmi emotivní zážitek. Většinou také můžete vzít s sebou na ultrazvukové vyšetření partnera, aby mohl tuto nádhernou chvíli s vámi sdílet a prožít. Pokud budete chtít znát pohlaví děťátka a miminko bude právě v pozici, kdy to lékař bude moci spolehlivě určit, zeptejte se ho na to. Ve většině gynekologických ambulancích si také můžete koupit obrázek drobečka vytištěný z ultrazvuku. Pak budete mít možnost ukázat všem své miminko a pochlubit se s ním. Nezapomeňte si ho schovat, abyste měla krásnou vzpomínku.


Články k tématu

 • Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb

  Čekáte přírůstek do rodiny a nevíte přesně, co si zabalit do porodnice? Připravili jsme seznam všech důležitých věcí pro vás i pro miminko, které se vám budou v porodnici hodit. Navíc většinu výbavy zakoupíte v lékárnách Dr. Max nebo v e-shopu drmax.cz s dopravou až domů.
  Co do porodnice? Seznam důležitých potřeb
 • Těhotenská cukrovka

  Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
  Těhotenská cukrovka
 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení