20. týden

Těhotenství logo

Dvacátý týden: Hurá, jsme přesně v polovině!

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 17 cm a vážím 280 g.
 • Jsem kluk, nebo holka? Podívej se s panem doktorem na ultrazvuk!
 • Stále pracuju na tom, abych umělo dobře sát a občas si cucám paleček.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Jsem holčička nebo kluk?

Jsem holčička nebo kluk

Táák, a jsme přesně v polovině! Ještě jednou tolik a už si mě budeš chovat v náručí. A navíc, teď už se konečně může s jistotou zjistit, jestli jsem kluk, nebo holka! Jsi nervózní? Já trošku taky. Ty nevíš, jestli jsem holka, nebo kluk a já zase nevím, jak se budu jmenovat. Můžeš se ale také nechat překvapit, až přijdu na svět. To pak ale nezapomeň říct doktorovi, ať se náhodou neprořekne.

Moje tělíčko pokračuje v růstu, a to hlavně do délky. Moje srdíčko bije dvakrát rychleji než to tvoje. Moje ručičky ohmatávají okolí a nožičky kopou.

Vzkaz pro maminku

Doufám, že mi vybereš nějaké hezké jméno, které se mi bude líbit. A jestli ne, tak já si prostě budu říkat třeba Maxík.

Právě řešíte

Pohybová aktivita v těhotenství

Pohybová aktivita v těhotenství

Pokud vše probíhá, jak má, a lékař vám nenařídil žádná omezení, rozhodně se pohybu nevyhýbejte.

Klidné a pomalé cviky vám v těhotenství prospívají, pomáhají zůstat ve formě a lépe vás připraví na porod. Je moudré vynechat rychlé, dynamické, silové a kontaktní sporty, ale těhotenské verze jógy, pilates, aquaerobicu nebo plavání, cvičení na míči, břišní tance či obyčejné vycházky jsou vhodnou aktivitou po celé těhotenství.

Necvičte a netrénujte až do vyčerpání, nesmíte prochladnout ani se výrazně zpotit. Váš lékař vám jistě doporučí vhodný kurz těhotenského cvičení pro zlepšení vaší kondice. Potkáte tam i další budoucí maminky, se kterými si můžete vyměňovat zkušenosti.

Tipy a triky

Nehty a vlasy během těhotenství

Nehty a vlasy během těhotenství

Také jste si všimla, že v poslední době máte pevnější nehty a rostou vám rychleji vlasy? Nemluvě o jejich hustotě! Za to můžete poděkovat svým těhotenským hormonům. Ty totiž způsobují, že se daleko více živin dostává právě do nehtů a vlasů. Tuto krásnou změnu si hodně užijte. Bohužel po porodu se všechno zase vrátí do normálu.

V každém případě o své vlasy i nehty pečujte v průběhu těhotenství s obvyklou příkladností.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr. Max BABY.
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky