35. týden

Těhotenství logo

Třicátý pátý týden: Přibírám a přibírám!

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 46 cm a vážím 2,4 kg.
 • Každým dnem nabírám hodně tuku a připravuju se na to, že se za chvíli uvidíme.
 • Už mám málo místa! Kopat moc nejde, tak se jen tak převaluju sem tam.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Už je mi tu těsno

Už je mi tu těsno

Už se pomalu připravuju na den D, kdy se konečně uvidíme. Nabírám na váze, moje orgány dozrávají a většina jich už funguje. Nejhorší je, že už opravdu mám málo místa. S největší pravděpodobnosti jsem ve správné poloze hlavičkou dolů, mám ohnutou hlavičku a bradička se dotýká hrudníku. A ohnutá jsou i moje záda, ruce a nohy.

Vzkaz pro maminku

Měsíc uteče jako voda a pak už se uvidíme, maminko.

Právě řešíte

Vyčerpanost

Únava ve třetím trimestru

Cítíte se hrozně „neohrabaná“, unavená a zapomnětlivá? V poslední fázi těhotenství se tak cítí snad každá nastávající maminka.

 • Těžiště vašeho těla už je hodně posunuté, takže se vaše stabilita zhoršuje. Při chůzi po schodech se raději vždy přidržujte zábradlí. Navíc přes bříško pořádně nevidíte dolů, což stabilitě nepomáhá.
 • Únava, únava a zase únava. Vše, co děláte, je s velkým bříškem daleko náročnější. Nenechte se tím zneklidnit, prostě dělejte věci svým vlastním tempem a stanovte si priority.
 • Občas vás zaskočí zapomnětlivost. Nevíte, kde jste zrovna nechala klíče od bytu? Nebojte se, po porodu budete mít paměť stejně dobrou jako dřív.

Tipy a triky

Předporodní kurz: má to smysl?

Předporodní kurz

Pokud jste nebyla v porodnici na předporodním kurzu, určitě se tam zajeďte podívat teď. Předem se telefonicky domluvte s personálem na návštěvě porodnice.

Zjistěte si možnosti parkování, zapamatujte si přesnou trasu na oddělení porodnice a do telefonu si uložte telefonní číslo porodnice. Třeba vám personál umožní prohlédnout si některý porodní pokoj, když právě bude volný. Díky tomu budete klidnější. Až nastane den D, budete vědět, kde a jak bude porod probíhat.

Je pár věcí, které můžete udělat společně s partnerem, abyste byli oba lépe připraveni na náhlou změnu situace. Mějte v autě dost paliva a nějaké drobné, abyste se dostali bez problémů do porodnice a měli čím zaplatit za parkování. Pro jistotu si ještě jednou zkontrolujte, jestli máte v tašce do porodnice všechno potřebné.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr. Max BABY.
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky