18. týden

Těhotenství logo

Osmnáctý týden: Škytavka dokáže být fakt otravná!

Jak pokračuje vývoj?

 • Měřím asi 14 cm a vážím 150 g.
 • Mám vlastní otisky prstů, které nikdo jiný nemá.
 • Při dalším ultrazvuku se už můžeš zeptat doktora, jestli jsem holčička, nebo kluk.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Už si umím zívnout!

Už si umím zívnout!

A je to tady, už jsem natolik velké, že bys mohla pomalu začít cítit, jak se pohybuju. A že jsem čilé miminko, o tom určitě není pochyb. Navíc jsem stihlo natrénovat zívání a občas mě přepadne docela otravná škytavka. Můj nervový systém pokračuje ve vývoji a všechny části nervového systému se postupně propojují. V mozku se zdokonalují moje smysly – chuť, hmat, čich, sluch a zrak.
Na nožičkách a ručičkách mám vytvořené klouby a postupně se mi vyvíjejí pevné kosti.

Vzkaz pro maminku

Můj sluch se stále zdokonaluje, a proto slyším čím dál lépe. Takže teď už můžu poslouchat i tu tvou otravnou škytavku.

Právě řešíte

Nové pocity v bříšku

Nové pocity v bříšku

Kolem 18.–22. týdne těhotenství poprvé ucítíte, že se vaše miminko hýbe. A je to asi ten nejkrásnější pocit, který vůbec kdy zažijete. První pohyby miminka se popisují jako bublání, vlnění nebo jako doteky motýlích křídel. Jak miminko roste, intenzita pohybů se zvyšuje, až dojde na klasické a s ničím nezaměnitelné kopání.

S tím, jak se miminko postupně začíná stále častěji ozývat, samozřejmě přicházejí otázky typu: Hýbe se miminko dostatečně a je vše v pořádku?

U plodu se během dne střídají období klidu a aktivity, které trvají v průměru zhruba 20–40 minut, a vy postupně vypozorujete, kdy se vaše miminko hýbe nejintenzivněji.

Tipy a triky

Jak na křeče v lýtkách?

Jak na křeče v lýtkách

Křeče v lýtkách patří k problémům, se kterými se během těhotenství můžete potkat. Křeče se většinou dostavují, když ležíte, a mohou vás vzbudit z nočního spánku. Jak se s nimi vypořádat? Nejprve zkuste protáhnout nohu a zacvičit kotníkem. Můžete to zkusit vleže, ale někdy je vhodnější vstát. Pokud to nepomáhá a křeč nemizí, zkuste si na lýtko přiložit pytlík s ledem.

Pokud se křeče dostavují častěji, může být na vině nedostatek vápníku, hořčíku a vitaminů řady B. Proto se pokuste konzumovat víc potravin, které jsou na tyto minerály bohaté. Hořčík najdete v luštěninách, v pečivu z celozrnné mouky, ovoci, zelenině nebo třeba v hořké čokoládě. Hodně ho obsahují také některé minerální vody. Vápník je především v mléčných výrobcích. Vitaminy řady B, zejména B1 a B12, jsou obsaženy v kynutém pečivu, celozrnných obilninách, ořeších nebo vepřových játrech. B12 najdete ve vejcích, rybách a celozrnném pečivu.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr. Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr. Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr. Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  Velká podzimní soutěž
 • Kojení

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  Kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr. Max BABY.
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky