8. týden

Těhotenství logo

Osmý týden: Budu kluk nebo holka?

Jak pokračuje vývoj?

 • Plodové vejce v děloze je veliké asi jako velká malina.a.
 • Opět jsem povyrostlo. Měřím zhruba 8–14 mm.
 • Jestli budu holka, nebo kluk, zatím není jasné, ale moje pohlavní orgány se právě začínají vyvíjet.
 • Všechny důležité orgány se už začínají formovat.

Miminko

13 milimetrů štěstí

13 milimetrů štěstí

Rostu a rostu, průměrně o 1 mm za den, ale nerostu jen do výšky. Někdy mi víc rostou ruce, pak zase nohy nebo další části těla. Pokud se na mě podíváš zblízka, tak uvidíš, že už vypadám trošku víc jako človíček. Pomalu se mi formují prstíčky, ocásek je skoro pryč.

Vzkaz pro maminku

Moje srdíčko bije neuvěřitelnou rychlostí 130–160x za minutu, což je 2x rychleji než to tvoje. A už se začínám i malinko pohybovat, i když ty to ještě nemůžeš cítit.

Právě řešíte

Jídelníček a doplňky stravy

Jídelníček a doplňky stravy

Je zapotřebí celkově upravit jídelníček?

Říká se „jíst za dva“, ale ve skutečnosti byste měla jíst porce stejné, zato „dvakrát zdravěji“. V prvním trimestru (prvních 13 týdnů) vůbec nemusíte přijímat žádné kalorie navíc. Za to se soustřeďte na skladbu jídelníčku, denně dbejte na:

 • kvalitní bílkoviny (maso a mléčné výrobky)
 • ovoce a zeleninu
 • celozrnné pečivo jako zdroj sacharidů, ale také velmi potřebné vlákniny
 • pitný režim, nejméně v objemu 2 l denně

Několikrát týdně si dopřejte ryby, luštěniny nebo oříšky. Snažte se zcela vynechat cukrovinky, tučné uzeniny, syrové červené i bílé maso, přeslazené nápoje a smažené pokrmy. Rovněž není vhodné konzumovat mléčné výrobky bez náležité úpravy nebo z nejistého zdroje.  

Slovo odborníka

Jsou potřeba vitamíny a doplňky stravy?

Jsou potřeba vitamíny a doplňky stravy

Některé látky, například kyselina listová či železo, jsou v těhotenství obzvláště důležité, proto vám může váš gynekolog doporučit doplňky stravy, které tyto látky obsahují. Jejich užívání napomáhá vašemu miminku ke správnému růstu a vývoji.

Řada dostupných produktů je vhodná k pravidelnému užívání již před těhotenstvím. To platí hlavně o kyselině listové.

Na trhu jsou dostupné multivitaminové doplňky určené speciálně pro těhotné ženy. O výběru správného potravinového doplňku se předem poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem. Některé „běžné“ multivitaminové přípravky totiž mohou obsahovat zvýšené dávky některých vitaminů, které jsou pro těhotné ženy nevhodné.Pokud žena otěhotní, přechází na potravinový doplněk pro těhotné. Vždy je výhodnější individualizace potravinových doplňků s ohledem na tělesnou konstituci, stravovací návyky atd.

Polovina 8. týdne

V tomto týdnu má embryo stále tvar písmene C. Délka embrya na obrázku je 13 mm.


Články k tématu

 • Kontrakce – jak je poznat?

  Většina prvorodiček se obává, že nerozezná pravé kontrakce od poslíčků. Každá žena sice vnímá kontrakce trochu jinak, ale obecně lze tvrdit, že začínají jako křečovité bolesti dělohy. Jak rozpoznat skutečné kontrakce od poslíčků, kdy je ta správná doba odjezdu do porodnice a další podrobnosti, se dočtete v následujícím článku.
  Kontrakce – jak je poznat?
 • Stres – jaké má příznaky a jak mu předejít?

  Stres může kromě psychického nepohodlí způsobovat i řadu dalších onemocnění. Tento problém postihuje v různé míře prakticky všechny, děti nevyjímaje. Ačkoli se mnohdy jedná o krátkodobý a nikterak závažný stav, dlouhodobý stres již vyžaduje pomoc specialisty. Obzvláště nebezpečný může být stres v těhotenství. Jaké jsou příznaky stresu a jak se s ním vypořádat, se dozvíte v následujícím článku.
  Stres – jaké má příznaky a jak mu předejít?
 • Poporodní deprese – příznaky a léčba

  Narození miminka je ve většině případů radostnou událostí v životě každého člověka. Příchod potomka přináší velkou životní změnu, která zásadním způsobem mění život každého z rodičů. Někdy se ale mohou pocity absolutního štěstí změnit ve stavy smutku, beznaděje a neutichajícího pláče. Co je to poporodní deprese, jak dlouho trvá a jak se léčí, vám přiblížíme v následujícím článku.
  Poporodní deprese – příznaky a léčba
 • Opalování v těhotenství – bezpečnost a rizika

  Čekáte miminko a nejste si jistá, zda se můžete opalovat? Připravili jsme pro vás přehledný článek, v němž se dozvíte, jaká rizika pobyt na přímém slunci v těhotenství přestavuje, jakou sluneční ochranu zvolit či zda je možné používat samoopalovací krémy nebo navštívit solárium.
  Opalování v těhotenství – bezpečnost a rizika